Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

strefa euro pkb 2023

Kalendarium danych dla Polski jest w tym tygodniu dość pustawe. Najważniejszymi wydarzeniami tygodnia będzie decyzja RPP w środę w sprawie stóp procentowych, a prawdopodobnie w czwartek odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP A. Glapińskiego, podczas której poznamy kulisy marcowej decyzji RPP. Nie spodziewamy się zaskoczeń i zmian stóp procentowych, jednakże tym razem członkowie RPP zapoznają się z wynikami najnowszej projekcji inflacji i wzrostu PKB.

 

W kraju

  • Obniżki stóp procentowych w Polsce to raczej perspektywa 2024 r. - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. W ocenie Borysa, na przełomie III-IV kw. 2023 r. inflacja w Polsce powinna obniżyć się do jednocyfrowego poziomu.
  • Prezes PFR Paweł Borys liczy, że w 2023 r. wartość aktywów w Pracowniczych Planach Kapitałowych przekroczy 20 mld zł, a liczba uczestników zbliży się do 3,5 mln - wynika z wypowiedzi Borysa.
  • Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego, której okres realizacji kończy się wraz z końcem 2023 roku, wymaga przedłużenia, a słabością rynku jest ustawa o funduszach inwestycyjnych - uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Nie jest on zwolennikiem likwidacji podatku od zysków kapitałowych.
  • Rząd nie wyklucza rozwiązań legislacyjnych ws. kredytów w CHF, ale czeka na rozstrzygnięcie TSUE w tym obszarze - wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera.
  • Spółki zapłaciły w IV kwartale 2022 r. podatek od zakładów wzajemnych w wysokości 446,943 mln zł - podał resort finansów.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (6 marca 2023): Rząd nie wyklucza rozwiązań legislacyjnych ws. kredytów w CHF - 1Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (6 marca 2023): Rząd nie wyklucza rozwiązań legislacyjnych ws. kredytów w CHF - 1

 

Za granicą, dziś o 11:00 poznamy dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro, w środę o 8:00 opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej dla Niemiec. O 11:00 poznamy finalny odczyt PKB w strefie euro za 4Q’22, a o 14:30 bilans handlu zagranicznego w USA. W czwartek inflacja w Chinach. W piątek o 14:00 NBP opublikuje minutes z posiedzenia RPP w lutym, a o 14:30 poznamy najnowszy raport z amerykańskiego rynku pracy.

Reklama

 

Ze świata

  • Eksport z Polski do Niemiec w styczniu wzrósł o 18,4% r/r - poinformował Federalny Urząd Statystyczny Niemiec w komunikacie.
  • Eksport Niemiec w styczniu wzrósł o 2,1% m/m, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po zniżce miesiąc wcześniej o 6,3% - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się +1,5%.
  • Produkcja przemysłowa we Francji spadła w styczniu o 1,9% m/m, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 1,5% - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee. Analitycy prognozowali -0,2%.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 53,1 pkt. wobec 49,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 52,8 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 50,9 pkt. wobec 50,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 51,3 pkt.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w lutym 52,7 pkt. wobec 50,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 53,0 pkt.
  • Indeks cen żywności na świecie w lutym spadł do 129,8 pkt. ze 130,6 pkt. w styczniu - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).
  • Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 2,8% w styczniu licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 15,0 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. Analitycy szacowali: m/m -0,4%, a r/r +17,8%.
  • Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w lutym spadł do 55,1 pkt., wobec 55,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 54,5 pkt.

Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (6 marca 2023): Rząd nie wyklucza rozwiązań legislacyjnych ws. kredytów w CHF - 2Przegląd informacji plus kalendarz makroekonomiczny (6 marca 2023): Rząd nie wyklucza rozwiązań legislacyjnych ws. kredytów w CHF - 2

Czytaj więcej

Artykuły związane z strefa euro pkb 2023