Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

strategia inwestycyjna

Co wiemy o rynku? Okazuje się, że bardzo dużo. Znamy poziomy Fibo, łącznie z tymi poziomami ukrytymi. Fibonacci przeprowadzając doświadczenia na królikach nie sądził nigdy, że te króliki mogą być również na wykresie. Wiemy jak liczyć zasięgi zewnętrzne oraz wewnętrzne. W małym palcu mamy wiedzę na temat tenkan sen, kijun sen, a chmura już nigdy nie będzie zwiastowała deszczu, co najwyżej falę spadkową na wykresie cenowym. Wieczorna gwiazda to nie gwiazda betlejemska zwiastująca narodziny Zbawiciela a formacja, na której możemy się dorobić. 

 

Wszędzie widzimy okazje albo powinniśmy napisać wszędzie chcemy widzieć okazje. Co gorsza, im nazwa danej strategii jest bardziej zagmatwana, tym więcej jesteśmy skłonni za nią zapłacić. Obłęd goni obłęd a straty gonią straty. STOP!

Zastanów się przez chwilę do czego to prowadzi. Czy wiesz, że w branży funkcjonuje określenie „żywotność konta”. Napiszemy wyraźniej: ŻYWOTNOŚĆ i nie, nie wynosi ona kilka czy kilkanaście lat. Aktualna żywotność rachunku na reprezentatywnej grupie to 64 dni, czyli trochę ponad 2 miesiące kalendarzowe. Oczywiście są to statystyki ogólne, ale oddające poruszony przeze mnie problem.

Reklama

Z czego wynika ten fakt? Przecież cały czas jak mantrę wszyscy powtarzamy, zyski, zyski, zyski… Na reklamach nie zauważymy - uwaga ryzyko! Na portalach nie ma - uwaga możliwa strata! W gazetach nie piszą – uwaga, podejdź do tematu rozważnie. Wszędzie techniki, opisy strategii, ale kiedy popatrzymy na tłum - większość traci. Tutaj dochodzimy do jednej bardzo istotnej kwestii - winowajcą nie są ani techniki, ani strategie, a nasze ludzkie żądze i uwarunkowania.

 

Polityka Banku centralnego

Zadam Ci jedno pytanie, odpowiedz na nie szczerze. Kiedy po raz ostatni mogłeś stwierdzić, że otworzyłeś pozycję, mogła to być nawet pozycja bardzo krótkoterminowa, ale byłeś świadom, że Bank Centralny danego kraju prowadzi politykę luzowania ilościowego, drugi Bank Centralny mocno skupuje swoją walutę, a Ty podjąłeś ryzyko na poziomie 3%.

Czy zwracasz uwagę na otoczenie, które jest na rynku i które na rynku powoduje powstawanie tendencji? Korzystacie z przeróżnych strategii, ale każda strategia działa tylko w określonym otoczeniu. Jedne strategie to strategie świetnie działające w tendencjach, czyli wymagają np. „rozjechania” się polityki banków centralnych. Są strategie działające na rynkach o tendencjach typu range. Takie tendencje głównie występują na parach walutowych, których banki centralne prowadzą podobne działania, stosują podobną politykę pieniężną.

W skrócie, każdy instrument finansowy wymaga od nas przynajmniej ogólnej świadomości trendu. Ostatni, wielomiesięczny trend na EUR/USD – kłopoty wewnętrzne Eurolandu, dyskontowanie perspektywy podniesienia stóp procentowych w USA, program QE zapowiadany i wprowadzony przez EBC, konflikt na Ukrainie. Tendencja powinna być spadkowa, a Ty usilnie szukasz punktów zwrotnych. Zdajemy sobie sprawę że nasza psychika powoduje, że podświadomie szukamy takich okazji bo jest już nisko, bo już jest wysoko itp. Nie ma w tym nic złego, jeżeli jesteśmy świadomi dwóch rzeczy:

1) Podjętego ryzyka

Reklama

2) Otoczenia rynkowego – czyli środowiska w którym funkcjonujemy

Czytaj więcej