Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

średni kurs złotego w stosunku do euro 2022

Para EUR/PLN zakończyła 2021 rok na poziomie 4,58 co oznacza wzrost o niecałe 3 grosze wobec końca 2020 roku, a para USD/PLN znalazła się blisko poziomu 4,03 czyli 30 grosze wyżej niż rok wcześniej.

 

W najbliższym czasie na korzyść złotego powinny przemawiać dalsze podwyżki stóp procentowych w Polsce,

gdzie wypowiedzi członków RPP wskazują, że w styczniu główna stawka wzrośnie o co najmniej 50 pb, czyli podobnie jak miało to miejsce w grudniu. Presję na zacieśnienie warunków monetarnych w Polsce wywierają działania banków centralnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Czeskie władze w grudniu zaskoczyły rynek ruchem o 100 pb w górę do 3,75%, a na Węgrzech sukcesywnie podnoszona jest stopa operacji depozytowych, która w ubiegłym tygodniu została ustalona na poziomie o 20 pb wyższym niż na poprzednim przetargu i wyniosła 4%.

Utrzymująca się globalnie presja inflacyjna wywiera presję na globalne odejście od łagodnej polityki pieniężnej

W wywiadzie dla Business Insider prezes NBP A. Glapiński poinformował, że wstępna prognoza Banku dla wskaźnika CPI w 2022 r. wynosi obecnie 7,6% (średniorocznie) wobec 5,8% z listopadowego raportu o inflacji. Zakładamy, że działania RPP w najbliższym czasie będą sprzyjać utrzymaniu kursu EUR/PLN poniżej poziomu 4,60, a w przypadku USD/PLN nieco poniżej 4,05.

 

Na początku tygodnia nie są zaplanowane istotne publikacje danych makroekonomicznych z rynkowego punktu widzenia

Reklama

Dane o przemysłowych indeksach PMI nie powinny przynieść podwyższonej zmienności, gdzie oczekiwania w strefie euro czy USA są zbliżona do odczytów wstępnych. W Polsce w grudniu wskaźnik PMI prawdopodobnie obniżył się jedynie nieznacznie do 54,1 pkt (konsensus) z 54,4 pkt w listopadzie.

 

 

Na krajowym rynku stopy procentowej rok 2021 przyniósł gwałtowne zmiany rentowności polskich obligacji

Dochodowości w sektorze 2-letnim wzrosły o 320 pb. w pobliże 3,30% a 10-letnim o 240 pb. do 3,65%. Krzywa dochodowości stała się praktycznie płaska. Rynek wycenia wzrost stopy referencyjnej NBP do 4% w połowie 2022 r. Tak silne wzrosty notowań zostały wywołane przez nasilającą się globalnie presję inflacyjną.

 

Wysoka zmienność notowań będzie nam towarzyszyć również na początku tego roku

Reklama

Ze względu na gwałtowne podwyżki stóp procentowych oczekiwane w I kw. 2022 r., a także dalszy wzrost inflacji w kierunku 8,4% r/r w grudniu należy spodziewać się kontynuacji wzrostu rentowności obligacji, szczególnie na krótkim końcu i środku krzywej dochodowości. Już we wtorek RPP prawdopodobnie po raz kolejny podniesie stopy procentowe. Rynek wycenia w pełni ruch w górę o 75 pb. jednak nie można wykluczyć nawet bardziej zdecydowanej reakcji NBP. Taki właśnie scenariusz wzmacniają m.in. ostatnie decyzje banków centralnych w regionie CEE-3, skorygowane w górę oczekiwania inflacyjne NBP, a także ostatnie dużo mocniejsze od oczekiwań listopadowe dane makroekonomiczne.

Podwyżka stóp w styczniu i prawdopodobne utrzymanie „jastrzębiej” retoryki przez RPP podtrzyma wysokie rentowności obligacji w najbliższych tygodniach. Dodatkowo Ministerstwo Finansów powróci do organizowania aukcji regularnych (w I kw. na aukcjach regularnych podaż ma wynieść 16-26 mld PLN). W dniu 27 stycznia odbędzie się aukcja z ofertą 3-6 mld PLN, a 13 stycznia przetarg zamiany. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, w I kw. 2022 r. oczekiwać można, że w sektorze 2-letnim rentowności obligacji wzrosną do 4,20%, a 10-lenim powyżej 3,70%.

Czytaj więcej