Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Scenariusze kształtowania się inflacji w Polsce 2024

  • Co dalej z inflacją w 2024 roku?
  • Dlaczego inflacja może wzrosnąć w II półroczu?
  • Co dla NBP oznacza bieżący kurs złotego (PLN)?

 

Konferencja NBP - co ze stopami procentowymi w 2024 roku? 

Na początku Prezes NBP prof. Adam Glapiński zaprezentował film, w którym pokazano zasoby złota. Przekazano, że znajdują się w różnych miejscach na świecie i stanowią własność wszystkich Polaków. Zapowiedział równocześnie, że Narodowy Bank Polski planuje je zwiększać. 

"Narodowy Bank Polski posiada obecnie 359 ton, z czego 105 ton jest przechowywanych w skarbcu NBP. Reszta przechowywana jest w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Żyjemy w niebezpiecznych czasach i na wszelki wypadek zasoby są rozłożone tak, by były do dyspozycji państwa polskiego" - skomentował. 

Dodał, że zasoby są ważne również dla agencji ratingowych. W planach jest zwiększenie ich do 20% rezerw, co "jest charakterystyczne dla najbogatszych państw". 

Reklama

 

Zobacz również:  Stopy procentowe w Polsce - zła wiadomość dla kredytobiorców. Jak reaguje kurs PLN?

 

W dalszej części konferencji prezes przypomniał, że planuje współpracować z nowym rządem, a sam Narodowy Bank Polski nie zrobi niczego, co "mogłoby zachwiać współpracą".  

"Powtarzam to, bo w mediach pojawiło się trochę "złej krwi" - zaznaczył, mówiąc o apolityczności banku centralnego. 

 

Decyzja bez zaskoczenia, choć nie była jednomyślna 

Reklama

Prof. Glapiński przekazał, że ciągu 3 miesięcy inflacja może wrócić do celu NBP. W II połowie roku kształtowanie się jej jest z kolei obaczone niepewnością m.in. pod wpływem wzrostu cen prądu czy VAT-u na podstawową żywność. Jak przekazano, skala wzrostu jest trudna do przewidzenia. W marcu opublikowany ma zostać kolejny raport o inflacji, zostanie przedstawione w średnim okresie potencjalne kształtowanie się kluczowych wskaźników.

W kolejnych miesiącach inflacja ma rosnąć z przyczyn fiskalnych. Glapiński przypomniał, że głównym wskaźnikiem pozostaje inflacja bazowa, która się obniża, ale wolnej niż CPI.

 

Zobacz również: Inflacja w Polsce - mamy nowe prognozy po decyzji RPP

 

Zapowiedziano, że obecnie obowiązuje poniższy scenariusz, ale od rządu zależy, gdzie konkretnie znajdzie się inflacja. Czerwoną linią oznaczono sytuację, w której zlikwidowane zostaną wszystkie osłony. Zielona to z kolei utrzymanie wszystkich tarcz. Jak powiedział Glapiński, "znajdziemy się gdzieś pomiędzy nimi". 

Reklama

"Oczekiwania inflacyjne bardzo spadły. Polacy już się nie boją inflacji (...) Niepewność jest tak duża, że podejmujemy decyzje z posiedzenia na posiedzenie" - przekazał prezes NBP. 

 

Scenariusze kształtowania się inflacji w Polsce 2024

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Projekcja NBP 
 

Reklama

"Nasze stopy procentowo działają już mrożąco na gospodarkę. Ale w naszym przekonaniu tak powinno być. Nie widzę perspektyw, by powstała większość za obniżką stóp" - ocenił na koniec. 

 

 

Reklama

Prezes NBP zaznaczył, że kurs złotego jest mocny, co ma sprzyjać realizacji strategii NBP. Dodał, że w momencie, gdybyśmy weszli do strefy euro, "nie byłoby katastrofy", ale rozwijalibyśmy się wolniej. Według niego, dopóki mamy własną walutę, rozwijamy się szybciej. 

 

Zobacz również: Bank wypłaci zaległą dywidendę! Kolejna spółka ucieka z GPW - "więcej wad niż korzyści"

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Scenariusze kształtowania się inflacji w Polsce 2024