Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

santander polska akcje

Wtorek przyniósł piątą z rzędu wzrostową sesję na głównym warszawskim indeksie WIG20. Wsparciem dla krajowego rynku pozostaje odbicie na rynkach bazowych. Niemiecki DAX zyskał w dniu wczorajszym 0,82% i aż ponad 7% od lokalnego minimum notowanego 20 grudnia. Lokalnymi liderami wzrostów wśród blue chipów były Lotos (3,75%), LPP (2,92%) i Santander (2,31%).

Zbiorczo to sektor bankowy odpowiadał za dużą część wczorajszych wzrostów (WIG-Banki 1,12%). Powyższe jest wynikiem oczekiwania i ostatecznej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu głównej krajowej stopy procentowej do poziomu 2,25 proc., czyli zgodnie z oczekiwaniami rynkowego konsensusu. Stopa procentowa w Polsce została więc podniesiona czwarty raz z rzędu i znajduje się obecnie nie tylko powyżej poziomu sprzed pandemii, lecz jest również najwyżej od siedmiu lat, co niesie ze sobą implikacje nie tylko dla kredytobiorców, lecz także dla notowań podmiotów z sektora bankowego, obligacji, czy polskiej waluty. Podczas, gdy z punktu widzenia banków jak i polskiego złotego podwyżki stóp procentowych są pozytywne, tak w wypadku obligacji efekt pozostaje negatywny. Ekonomiści BNP Paribas oczekują, iż stopa referencyjna NBP w połowie roku osiągnie poziom 3,50%.

Sesja w Stanach Zjednoczonych przebiegła w mieszanych nastrojach,

uwidaczniając różnice pomiędzy spółkami typu growth a value. Indeks Nasdaq 100 obrazujący notowania spółek typu growth spadł o 1,35%, podczas gdy Dow Jones wzrósł o 0,59% i tym samym zakończył dzień na nowych historycznych maksimach. S&P 500 będący wypadkową dwóch powyższych segmentów rynku zakończył dzień z wynikiem -0,06%

Komentarz poranny – świetne nastroje na warszawskim parkiecie. Indeks blue chipów kończy kolejną sesję na plusie! Sektor bankowy głównym czynnikiem wzrostowym - 1Komentarz poranny – świetne nastroje na warszawskim parkiecie. Indeks blue chipów kończy kolejną sesję na plusie! Sektor bankowy głównym czynnikiem wzrostowym - 1

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Większość indeksów w Azji kończy dzień spadkami, co jednak nie przekłada się na sentyment na rynkach europejskich. Notowania kontraktów na DAX w godzinach porannych oscylują w okolicach zera, co pozwala oczekiwać również relatywnie neutralnego otwarcia w Warszawie, chociaż po ostatnich wzrostach to strona podażowa może znaleźć się w nieznacznej przewadze. Z punktu widzenia kalendarza makroekonomicznego polscy inwestorzy będą dzisiaj oczekiwać na konferencję prezesa Adama Glapińskiego. Inwestorzy zagraniczni natomiast, jak w każdy pierwszy tydzień miesiąca, czekają obecnie na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Czytaj więcej