Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek główny debiuty

  • W 2023 roku tylko jedna spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW poprzez IPO, a w 2022… żadna.
  • Łączna wartość debiutów na GPW w 2022 i 2023 roku stanowiła zaledwie 6% sumy tylko z 2021 lub 2020 roku
  • Niska liczba debiutów świadczyć może o kulejącym rozwoju polskiego rynku akcyjnego

 

Zapaść IPO na GPW również w 2023 roku

Liczba debiutów na GPW w 2023 roku była najniższa od lat. To zaledwie 15 IPO łącznie na obu rynkach, z czego tylko 1 na GPW i 14 na NewConnect.
 

Rok

Liczba IPO na rynku głównym GPW

Liczba IPO na NewConnect

Liczba IPO na GPW łącznie

Liczba przejść z NewConnect na GPW

2023

1

14

15

9

2022

0

16

16

8

2021

12

32

44

4

2020

5

14

19

2


Źródło: GPW.

 

Reklama

Łączna wartość debiutów w 2023 roku na tle fatalnego 2022 roku może wypadać całkiem solidnie, widzimy przecież wzrost o 428% rdr do 418 mln PLN. Jednak w porównaniu z 2021 rokiem, gdy łączna wartość IPO wyniosła 9,5 mld PLN, to o aż 95% mniej. Podobnie wygląda porównanie do 2020 roku, gdy było to 9,6 mld PLN.
 

Rok

Łączna wartość IPO na GPW w danym roku (rynek główny + NewConnect)

Dynamika wobec poprzedniego roku

2023

0,418 mld PLN

+428% rdr

2022

0,079 mld PLN

-99,2% rdr

2021

9,5 mld PLN

-1% rdr

2020

9,6 mld PLN

+12500% rdr

2019

0,076 mld PLN

 


 

Po obfitującym w debiuty 2021 roku, gdy na rynku głównym warszawskiej giełdy pojawiło się aż 12 nowych spółek, kolejny rok przyniósł absolutną ciszę. Inwestorzy musieli czekać ponad dwa lata na IPO Murapolu, które miało miejsce dopiero pod koniec 2023 roku, 15 grudnia.

Reklama

Poprzednim IPO był debiut STS Holding 10 grudnia 2021 roku. Co ciekawe, spółka ta nie jest już notowana na GPW. Zatem, w ciągu ostatnich dwóch lat na rynku regulowanym w Warszawie pojawiali się jedynie emitenci przechodzący z NewConnect. 

“Pomimo paru prób nie doszło do wprowadzenia nowych spółek w formie IPO. Z drugiej strony byliśmy świadkami kilku delistingów (opuszczenia parkietu), co teoretycznie powinno świadczyć o relatywnie niskich poziomach wycen. W praktyce jednak możemy mówić o pewnej słabości popytu na rynku pierwotnym. Problemy te widoczne były również na rynkach zagranicznych, jednak nie w takiej skali” - stwierdził Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ, w komentarzu dla FXMAG.

W 2022 roku na GPW miało miejsce 16 transferów z NewConnect, a w 2023 roku 15. Lata te wypadają blado w porównaniu do 2021 roku, gdy przejść z “małego” na “duży” rynek było aż 44. Pamiętajmy, to nie jest IPO, a przeniesienie obrotu na szerszy parkiet.

“Obecna sytuacja na polskim rynku IPO jest fatalna. - podkreślił Marcin Podlacki z kanału Obserwuj, Inwestuj, Zarabiaj. - “Zdecydowanie nie rozpieszcza też wartość ofert w kontekście debiutów na zapleczu GPW. Z optymizmem jednak patrzę na kolejne miesiące, ponieważ liczba zapowiadanych i prowadzonych już IPO w najbliższym czasie wciąż rośnie. Problemem ciągle okazuje się kwestia nieudanych debiutów i sporych spadków akcji. Dopóki to się nie zmieni, mogą skutecznie odciągać od giełdy nowe podmioty”

Sytuację dla FXMAG skomentował również Jakub Bentke, zarządzający portfelami w AgioFunds TFI.

Reklama

“(...) im większy rynek, więcej IPO i SPO tym lepiej. Niestety wydaje się, że wymaga to nieco zmian natury prawnej: np. zwiększenia skali PPK czy też przywrócenia roli OFE. Docelowo zapewne dołączą inwestorzy indywidualni” - stwierdził Jakub Bentke.

 

Zobacz także: Kurs PKN Orlen w górę, a słynnej spółki gamingowej ostro w dół

 

Marazm na rynku IPO w Europie

Popularność debiutów giełdowych uległa także znacznemu zmniejszeniu na wszystkich rynkach europejskich. Łączna wartość debiutów w Europie spadła w 2023 roku o aż 35% i wyniosła 10,2 mld EUR. To najniższy poziom od 11 lat nie uwzględniając inflacji

Co ciekawe, debiutów było więcej, bo 107 w 2023 wobec 102 w 2022 roku. Miejsce miała także także “mega oferta”. Określa się tak IPO, którego wartość przekracza 1 mld EUR. Była to Hidroelectrica, rumuńska spółka, która pojawiła się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Bukareszcie.

Reklama

Zatem, wszystkie polskie debiuty na GPW, jakie miały miejsce w 2023 roku stanowiły zaledwie skromny ułamek w skali całej Europy. Przypomnijmy, według szacunków PwC był to około 95 mln EUR w Polsce wobec wspomnianych 10,2 mld EUR na wszystkich giełdach europejskich. To mniej niż 1%!

 

Zobacz także: KNF znów ostrzega! Na listę wpadają kolejne dwa podmioty

 

Turcja europejskim liderem giełdowych debiutów

Co ciekawe, najbardziej aktywna pod względem liczby debiutów w Europie okazała się giełda w Stambule. Tam, miejsce miało 20 IPO. Każde z nich przekroczyło 50 mln euro. Zatem, każdy debiut w Turcji w zeszłym roku był wart co najmniej tyle ile połowa wszystkich w Polsce.

Według ekspertów PwC wzrosły jednak nadzieje na powrót dobrej koniunktury:

“(...) Obserwujemy sygnały wskazujące na możliwe ożywienie na rynku IPO. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ze względu na m.in. kalendarz wydarzeń politycznych, tzw. ‘okna IPO’ będą w tym roku bardzo krótkie, co wymusi bardzo dobre przygotowanie emitentów liczących na udane transakcje" - zaznaczył Bartosz Margol, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

"Po ponad 2 latach odbył się debiut na rynku głównym GPW, co jest ogromnym plusem, ponieważ każda następna spółka myśląca o IPO zobaczyła, że przy dobrze zorganizowanym procesie ma obecnie szanse na uplasowanie dużej oferty” - stwierdził Kamil Wardzyński, starszy manager w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Reklama

“Inwestorzy oczekują (...), jak pokazał Murapol, ożywienia spółek z branż innych niż technologiczne, takich jak nieruchomości, handel czy ochrona zdrowia" - dodał.

 

Zobacz również: Rekomendacje dla spółek z GPW - styczeń 2024. Które akcje kupić, żeby zarobić

Czytaj więcej

Wkrótce pojawią się pierwsze materiały związane z rynek główny debiuty

Sprawdź koniecznie materiały, które poleca nasza redakcja: