Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rekomendacje giełdowe kgl

Oddziaływanie na środowisko

W powszechnej opinii plastik jest mało ekologiczny i przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. I rzeczywiście plastik jest głównym materiałem zanieczyszczającym oceany i inne zbiorniki wodne. Ze względu na jego trwałość rozkłada się bardzo powoli (kilkaset lat). Brak właściwego zagospodarowania, w szczególności recyclingu, powoduje znaczące obciążenie środowiska naturalnego.

Tworzywa są jednak powszechnie wykorzystywane ze względu na wyjątkowo korzystne właściwości z punktu widzenia użytkowników i producentów (m.in. lekkość, wytrzymałość, łatwość w formowaniu). W wyniku tych cech w wielu zastosowaniach jest on trudno zastępowalny. Opakowania z tworzyw sztucznych mają też duży wkład w zmniejszeniu strat żywności dzięki wydłużeniu okresu przydatności do spożycia, a koszty transportu są niższe (dzięki niższej wadze) niż opakowań z innych materiałów. Negatywne skutki użytkowania tworzyw są głównie efektem niskiego poziomu zarządzania odpadami, dlatego dąży się do gospodarki o obiegu zamkniętym. Działania KGL zmierzające do lepszego oddziaływania na środowisko to:

  • Zmniejszenie ilości plastiku poprzez zmniejszeniu wagi jednostkowej opakowań (struktury spienione).
  • Wykorzystanie odpadów jako surowców do produkcji tych samych bądź innych produktów. Spółka jako jedna z niewielu w Polsce dokonała inwestycji w wieżę SSP, która umożliwia oczyszczanie płatka PET pochodzącego z recyklingu.
  • Projektowanie opakowań i nowych materiałów z myślą o efektywniejszym recyklingu (monomateriałów z poliestrów mogących zastąpić niektóre materiały wielowarstwowe, które są trudno recyclowalne)
  • Rozpoczęcie produkcji opakowań z surowców biodegradowalnych typu poliaktyd (PLA).

KGL posiadając nowoczesny zakład z aktywami kupowanymi w ostatnich latach i własnym CBR stara się w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko. Oddziaływanie producentów plastiku (w niektórych przypadkach trudno zastępowalnego) będzie jednak cały czas negatywne tak długo jak recycling w gospodarce nie będzie dotyczył znaczącej większości odpadów.

Ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność

Zarząd KGL stosuje większość zasad zawartych w „Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW 2016” za wyjątkiem wybranych zasad. W 2021 roku spółka opracowała i przyjęła politykę różnorodności wobec władz spółki oraz jej kluczowych menedżerów. Trzeba jednak przypomnieć, że w zarządzie zasiada od 2001 r. czterech mężczyzn, którzy równocześnie są głównymi akcjonariuszami spółki. Z drugiej jednak strony w składzie rady nadzorczej czterech z sześciu członków to kobiety. W 2021 r. spółka wdrożyła do stosowania Kodeks Postępowania regulujący taki obszary jak wewnętrzne i zewnętrzne ramy konfliktu interesów oraz etyczne zasady i zobowiązania pracowników oraz pracodawcy. Czterech (z sześciu) członków RN jest powiązanych rodzinnie z członkami zarządu. Z drugiej strony warto podkreślić, że w radzie nadzorczej znajduje się dwóch członków spełniających kryteria niezależności. Co więcej, są to przewodniczący i wiceprzewodniczący RN. Biorąc pod uwagę posiadanie przez głównych akcjonariuszy 84.5% głosów na WZA, dwóch niezależnych członków jest istotnym ukłonem w kierunku akcjonariuszy mniejszościowych. W ramach społecznej odpowiedzialności KGL wspiera lokalne działania charytatywne, sportowe i kulturalne (w 2021 r. było to 50.3 tys. PLN vs 169 tys. PLN w 2020 r.)

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Czytaj więcej

Artykuły związane z rekomendacje giełdowe kgl