Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognozy uk

  • Ile wynoszą teraz stopy procentowe w Wielkiej Brytanii?
  • Jak wygląda sytuacja w brytyjskiej gospodarce?
  • Jakie są prognozy dla stóp procentowych w UK?

 

Stopy procentowe Banku Anglii bez zmian, ale…

Brytyjski bank centralny, Bank of England, postanowił pozostawić stopy procentowe bez zmian na marcowym posiedzeniu Komitetu ds. Polityki Pieniężnej. Była to decyzja ogólnie oczekiwana przez rynek i prognostów. Zatem, stopa procentowa BoE nadal wynosi 5,25%.

 

Stopa procentowa Bank of England (BoE)

Reklama

ECONOMICS:GBINTR Chart Image by FXMAG-CHARTECONOMICS:GBINTR Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

 

Bank Anglii nie wskazał jeszcze, kiedy obniży stopy procentowe, które są obecnie na najwyższym poziomie od 16 lat. Słabe wskaźniki makroekonomiczne brytyjskiej gospodarki prawdopodobnie zachęcą decydentów MPC do dokonania takiego kroku już w tym roku. 

 

 

Reklama

"RPP większością 8–1 głosowała za utrzymaniem stopy procentowej banku na poziomie 5,25%. Jeden z członków wolał obniżyć stopę procentową banku o 0,25 punktu procentowego, do 5%" - czytamy w komunikacie BoE.

Prezes banku, Andrew Bailey, powiedział na początku marca, że Komitet ds. Polityki Pieniężnej zmienił “punkt ciężkości”. Wcześniej, koncentrował na tym, jak wysokie muszą być stopy procentowe, aby inflacja powróciła do celu. Teraz decyzja ma dotyczyć tego, jak długo jeszcze muszą pozostać w sferze restrykcyjnej. 

To dość istotna zmiana. Jeszcze w lutym dwóch z dziewięciu członków Komitetu nadal głosowało za podwyżkami stóp w lutym.

 

Czytaj również: Korona norweska szoruje po dnie - czy odbije w 2024?

 

Kiedy Bank of England obniży stopy procentowe?

Reklama

Opinie co do terminu obniżki stopy procentowej przez brytyjski bank centralny są dość podzielone. Niektórzy sądzą, żę będzie to sierpień, inni, że już czerwiec.

“Rynki finansowe spodziewają się pierwszej obniżki stóp BoE w sierpniu, i taki jest również nasz od dawna utrzymywany pogląd” - uważają ekonomiści ING.

“To stawia Wielką Brytanię nieco w tyle za Stanami Zjednoczonymi i strefą euro i prawdopodobnie odzwierciedla fakt, że inflacja spada z nieco większym opóźnieniem. Inflacja usługowa i wzrost płac są kluczowymi składnikami dla BoE i chociaż oba wykazały postęp, żaden z nich nie spadł wystarczająco mocno, aby dać bankowi centralnemu wystarczającą pewność” - czytamy w analizie ING.

“(...) czerwcowe posiedzenie jest najwcześniejszym momentem na obniżkę stóp, ale naszym zdaniem bardziej prawdopodobne jest, że decydenci poczekają do sierpnia, kiedy to będą mieli dodatkowy miesiąc na dane i nowe prognozy” - dodano.

"Naszym zdaniem MPC jest zbyt pesymistyczna w kwestii potencjalnego kompromisu między bezrobociem a inflacją w Wielkiej Brytanii" - stwierdził Michael Saunders, ekonomista w Oxford Economics.

Reklama

"Podobnie jak w USA i strefie euro, spodziewamy się, że inflacja w Wielkiej Brytanii powróci do celu w tym i przyszłym roku, a wzrost płac spowolni do 2% zgodnego z celem tempa w przyszłym roku, nawet bez znacznego wzrostu bezrobocia" - Michael Saunders, Oxford Economics.

 

Zobacz również: Rynek pracy w Wielkiej Brytanii – wynagrodzenia i stopa bezrobocia

 

Gospodarka Wielkiej Brytanii wychodzi z recesji

Produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii wzrósł o 0,2% w styczniu, zgodnie z danymi opublikowanymi w zeszłym tygodniu przez Office for National Statistics (ONS).

Wielka Brytania wpadła w płytką “techniczną” recesję w zeszłym roku, bowiem osiągnęła dwa kolejne kwartały ujemnego wzrostu gospodarczego.

Reklama

"Chociaż ogólny wzrost PKB jest niewielki, fakt, że w ogóle rośnie, jest pozytywny" - zauważył Russ Mould, ekonomista i dyrektor w brytyjskiej firmie inwestycyjnej AJ Bell.

"Inwestorzy chcą, aby status recesji w Wielkiej Brytanii szybko przeminął, aby mogli skupić się na tym, w jaki sposób potencjalna luźniejsza polityka pieniężna może przynieść ulgę konsumentom i przedsiębiorstwom, a tym samym przyczynić się do większej aktywności gospodarczej" - dodał.

Wzrost w styczniu wynikał przede wszystkim z aktywności w sektorze usług, który wzrósł w tym miesiącu o 0,2%. Branża budowlana również wzrosła o 1,1%. Tymczasem, wcześniej w grudniu oba te sektory skurczyły się odpowiednio o 0,1% i 0,5%.

W tyle za innymi branżami pozostawał sektor produkcyjny, który odnotował spadek o 0,2% w styczniu, po wzroście o 0,6% w grudniu.

 

Zobacz również: Prezydent Argentyny przyłapany na kłamstwie. Miał ratować kraj, a podniósł swą pensję o 48%

Reklama

 

Czytaj więcej