Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

prognoza złoto 2024

Cena złota wystrzeliła o blisko 8% w zaledwie kilka dni. Tego rajdu nie powstrzymały nawet ewidentne negatywne czynniki z rynku w USA. Jednak eksperci wielkiego banku ostrzegają inwestorów: to tylko przejściowe, a kruszec może mocno potanieć.

 

  • Obawy o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie wywołały rajd cenowy na złocie
  • Historyczna korelacja rentowności obligacji USA i ceny złota została zaburzona
  • Sprawdź zaskakującą prognozę banku HSBC dla Króla Metali

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo 

Reklama

 

Kurs złota w górę pomimo negatywnej presji

Cena złota w czwartek oscyluje w okolicy poziomu 1950 USD za uncję. Sesję wcześniej notowania wspięły się nawet ponad 1962 USD.

Kurs kruszcu wzrósł o ponad 130 USD (około 8%) od czasu spadku do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy na początku października. Potencjalna eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie napędza popyt na “bezpieczne przystanie”, jak złoto.

 

Zobacz także: Złoto zastąpi obligacje skarbowe? Zobacz powody, dla których miałoby się tak stać!

Reklama

 

Notowania ceny złota na rynku spot

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Na notowaniach kruszcu ciąży dalszy wzrost rentowności obligacji skarbowych USA. Jest on wzmocniony oczekiwaniami, że Rezerwa Federalna utrzyma stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Rentowność amerykańskich “10-latek” wybiła do nowych 16-letnich szczytów.

 

Zobacz także: Kupujesz mieszkanie? Prawnik radzi, na co musisz zwrócić uwagę

 

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych

  TradingView ChartTradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Co więcej, umocnienie dolara amerykańskiego, w którym ceny złota są denominowane, również waży na notowaniach metalu.

 

Indeks dolara (DXY) - 19 października 2023

Reklama

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

"Ostatnia dane z gospodarki USA zwiększyły obawy o “lepkość” inflacji. To może pozwolić Rezerwie Federalnej na utrzymanie jastrzębiego stanowiska i utrzymanie stóp procentowych na wyższym poziomie przez dłuższy czas. To z kolei prowadzi do dalszego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i nadal wspiera dolara amerykańskiego, co jest postrzegane jako ograniczenie zysków dla złota" - Haresh Menghani, analityk FXStreet.

Nie jest wykluczone, że konflikt Izraelu z Hamasem może rozprzestrzenić się na resztę regionu. Egipscy i palestyńscy przywódcy odwołali szczyt z prezydentem USA Joe Bidenem po tym, jak wybuch w szpitalu w Strefie Gazy podobno zabił setki Palestyńczyków. 

Reklama

“Rosnące ryzyko geopolityczne i handlowe odgrywa coraz większą rolę wspierającą ceny złota, które prawdopodobnie utrzymają się na wysokim poziomie w 2024 roku” - skomentowali analitycy HSBC.

“Ignorowanie przez złoto braku osłabienia dolara w ostatnich dniach, ale przede wszystkim kontynuacji rosnących w USA rentowności obligacji, jest bardzo dobrą wiadomością w zakresie postrzegania kruszcu. Inwestorzy swoimi decyzjami pokazują, nota bene już od półtora roku, że amerykański dług nie jest już przez nich traktowany jako najbardziej bezpieczny wybór i nawet prawie 5% rentowności na 10-latkach, w dodatku przy inflacji 3,7%, nie zniechęca do angażowania się w złoto” - skomentował dla FXMAG Tomasz Gessner, główny analityk Tavex.

 

Zobacz także: Atak Hamasu na Izrael – cena złota i ropy już reaguje

 

Wykres: Porównanie ceny złota w USD (linia czerwona) oraz odwróconej rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1 

Źródło: tradingview.com

 

“Prawdopodobieństwo, że polityka pieniężna Stanów Zjednoczonych i innych krajów pozostanie napięta do 2024 roku w celu zwalczania inflacji sprawi, że złoto zapewne będzie w defensywie”

Złoto jest historycznie wrażliwe na realne stopy procentowe i chociaż w ubiegłym roku i na początku tego roku nastąpił znaczny rozdźwięk w tej relacji, pojawił się on ponownie i prawdopodobnie będzie dalej ciążył na złocie”

Reklama

Inwestorzy instytucjonalni nadal niechętnie angażują się w metal szlachetny, na co wskazują zmniejszone pozycje długie netto na CME i niższe udziały w funduszach ETF na złoto.

 

Zobacz również: Metale szlachetne wartą uwagi inwestycją? Sprawdź czy w 2023 roku mogą wzbogacić twój portfel

 

“Zwróciłbym uwagę na bardzo ważny czynnik, który zadziałał przed rokiem (dołek na złocie), a więc pozycjonowanie poszczególnych grup uczestników rynku kontraktów terminowych na złoto. Najbardziej istotną siłą podażową dla tzw. papierowego złota są banki bulionowe, które niemal zawsze utrzymują pozycję short netto (grają na spadek cen) i jedynie zarządzają jej wielkością. W ubiegłym roku, gdy doszło do jej istotnego zredukowania i zbliżenia się pozycjonowania do neutralnego, pozwoliło to złotu wykonać kilkumiesięczną falę wzrostową. Obecnie sytuacja jest bardzo podobna” - zwrócił uwagę Tomasz Gessner, główny analityk Tavex w wypowiedzi dla FXMAG.

 “Z ostatniej aktualizacji raportu Commitments of Traders (stan na 10.10) wynika, że ekspozycja short netto banków bulionowych na złocie skurczyła się już do ok. 70 tys. kontraktów. Podczas ubiegłorocznego dołka było to ok. 50 tys. kontraktów” - dodał Tomasz Gessner.

Reklama

 

 

Prognozy dla ceny złota

Główny analityk metali szlachetnych banku HSBC prognozuję cenę złota na poziomie 1905 USD za uncję na koniec 2023 roku.

Reklama

“Utrzymująca się siła dolara amerykańskiego, prawdopodobnie ograniczy rajdy złota i może spowodować spadek wartości kruszcu. Jednym z kluczowych czynników dla USD w przyszłości jest prawdopodobny pozytywny wpływ lepszego wzrostu gospodarczego w USA i wyższych rentowności w porównaniu z wieloma innymi krajami” - skomentował główny analityk banku HSBC. 

Kolejne miesiące mają przynieść spadek, a w grudniu 2024 roku kurs złota ma osiągnąć poziom 1825 USD za uncję, uważa ekspert HSBC.

Według niego, to nie koniec trendu spadkowego, który ma mieć swoją kontynuację do 1725 USD na koniec 2025 roku oraz 1600 USD w długim terminie.

 

Zobacz także: Cena metalu mocno w dół po spekulacyjnym szale. Co dalej? Zobacz prognozy

 

Reklama

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej