Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

produkcja wina

Niekorzystna pogoda na całym świecie może spowodować, że globalna produkcja wina spadnie w tym roku do najniższego poziomu od 62 lat. Sytuacji w wielu regionach trudno nie nazwać kryzysem.

 

  • W niektórych regionach świata podaż trunku spadła o nawet 30%
  • Europejski kraj słynący z produkcji wina ponownie stanie się globalnym liderem
  • Nie brakuje jednak zaskoczeń, jeśli chodzi o krajowy wzrost produkcji

 

Reklama

 

Drastyczny spadek globalnej produkcji wina

Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina (OIV) twierdzi, że produkcja wina na całym świecie w 2023 roku będzie prawdopodobnie o około 7% niższa niż w ubiegłym roku. W rezultacie, byłby to najgorszy wynik od 1961 roku.

OIV przypisuje niski poziom produkcji złej pogodzie:

“Po raz kolejny skrajne warunki klimatyczne, takie jak wczesne przymrozki, ulewne deszcze i susze, znacząco wpłynęły na produkcję światowych winnic” - czytamy w raporcie Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV).

Analiza opiera się na informacjach z krajów reprezentujących 94% światowej produkcji trunku:

Reklama

“Na podstawie informacji zebranych w 29 krajach (...) światowa produkcja wina (z wyłączeniem soków i moszczów) w 2023 roku szacowana jest na 241,7-246,6 mln hl, przy średnim szacunku na poziomie 244,1 mln hl. Oznacza to spadek o 7% w porównaniu do i tak już poniżej średniej wielkości z 2022 roku” - głosi raport OIV.

 

Zobacz także: Alkoholowy biznes Palikota - jest sprawozdanie finansowe! Wynik może zaskoczyć

 

Wykres: Globalna produkcja wina na przestrzeni lat wraz z szacunkami na 2023 rok.

 grafika numer 1 grafika numer 1 Źródło: OIV.

 

Reklama

Produkcja wina spadła w prawie każdym kraju Unii Europejskiej, która odpowiada za ponad 60% światowej podaży. Według OIV, niższe plony są spowodowane deszczami i burzami w niektórych krajach oraz suszami w innych.

Włochy, Hiszpania i Grecja to kraje, które najbardziej ucierpiały z powodu złych warunków klimatycznych podczas sezonu wegetacyjnego. Jedynie w kilku krajach UE, takich jak Niemcy, Portugalia i Rumunia, panowały korzystne warunki klimatyczne, które skutkowały średnimi lub ponadprzeciętnymi wolumenami zbiorów.

Plony spadły o 14% w Hiszpanii i 12% we Włoszech, gdzie sucha pogoda zmniejszyła tegoroczne zbiory winogron. Zbiory we Francji utrzymały się na tym samym poziomie, co oznacza, że kraj ten jest obecnie największym producentem winogron na świecie, wyprzedzając Włochy.

 

Kryzys winiarski na półkuli południowej

Obraz był ponury także w innych częściach świata, a szczególnie dotknięte zostały kraje półkuli południowej. Australia, Argentyna, Chile, RPA i Brazylia mierzyły się z niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Reklama

W Chile, największym producencie wina na półkuli południowej, plony spadły o aż 20% w wyniku suszy i pożarów. Podobnie słabe zbiory odnotowano w Australii, gdzie produkcja spadła o jedną czwartą w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wyjątkiem na półkuli południowej jest Nowa Zelandia. To jedyny kraj, w którym poziom produkcji w 2023 roku ma być wyższy niż średnia z ostatnich 5 lat.

 

Czytaj również: Drastyczna podwyżka podatku od nieruchomości! To największy wzrost od 25 lat

 

Stany Zjednoczone rozkręcają produkcję

Co ciekawe, aż o 12% wzrośnie produkcja wina w Stanach Zjednoczonych. Prognozy pierwszych zbiorów wskazują, że jej wielkość będzie w tym kraju nie tylko wyższa niż w 2022 roku, ale także wyraźnie powyżej średniej obserwowanej w ostatnich latach.

Reklama

Chociaż słaba globalna produkcja jest ogólnie zła dla branży, OIV zauważa, że spadający globalny popyt może oznaczać, że cały rynek pozostanie względnie zrównoważony. Nie należy spodziewać się zatem zmian cen wina.

"Niska produkcja nie jest dobrą wiadomością, ale niższy poziom konsumpcji może pomóc zrównoważyć ceny” - stwierdził Giorgio Delgrosso, główny statystyk OIV.

“Ponieważ wzrost gospodarczy w Chinach spowolnił od 2018 roku, zaobserwowaliśmy znaczny spadek konsumpcji i importu wina" - powiedział Delgrosso.

 

Zobacz również: To aktywo w portfelach ochroniło przed inflacją, bijąc na głowę akcje i obligacje

 

Co to OIV?

Międzynarodowa Organizacji Winorośli i Wina (OIV) to instytucja o charakterze naukowym i technicznym. Posiada ona kompetencjach w zakresie prac dotyczących winorośli, wina, napojów winopochodnych, winogron stołowych czy rodzynek.

Reklama

W jej skład wchodzi 50 państw członkowskich. Siedziba organizacji znajduje się w Paryżu.

 

Zobacz również: Inwestowanie w spółki z GPW "musi boleć". Jak zarabiać na giełdzie - radzi znany ekspert

Czytaj więcej