Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

portfel HD

Z dwunastej lekcji dowiesz się czym różnią się od siebie hot wallety i cold wallety, jak działa portfel hierarchiczno-deterministyczny i czym jest fraza seed. Artykuł i nagranie to część naszego nowego cyklu video o intrygującej nazwie Kurs Bitcoina od Zera, w którym po kolei od najprostszych zagadnień, do tych coraz trudniejszych, dowiesz się tego jak działa bitcoin i inne kryptowaluty, w jaki sposób z nich korzystać oraz jakimi prawami rządzi się ten młody i pasjonujący rynek. Na kurs zaprasza Darek Dziduch.

 

 

Reklama

W poprzednich odcinkach Kursu Bitcoina od Zera wspominałem o tym, że pod żadnym pozorem nie powinno się trzymać kryptowalut na giełdzie, bo jest to niebezpieczne. Jeżeli zatem nie na giełdzie, to gdzie?

O tym właśnie będzie dzisiejsza lekcja.

 

Nie trzymaj kryptowalut na giełdzie

Szybkie przypomnienie: Dlaczego nie trzymamy kryptowalut na giełdzie? Są ku temu trzy podstawowe powody:

  • na giełdzie nie mamy dostępu do kluczy prywatnych, więc realnie środki nie należą do nas, tylko do operatora giełdy
  • giełdy są łakomym kąskiem dla hakerów, głównie przez to że leniwi ludzie traktują je jak portfel kryptowalut i znajdują się na nich duże sumy w kryptowalutach
  • giełda może upaść lub zakończyć działalność, a wtedy odzyskanie środków będziemy musieli walczyć. Zazwyczaj jest to długa i nierówna walka, której można uniknąć

Portfele kryptowalut

Zacznijmy od tego, że popularne określenie “trzymam środki w portfelu kryptowalut” jest jedynie skrótem myślowym, ponieważ portfele służą do bezpiecznego szyfrowania kluczy prywatnych. Kryptowaluty zawsze znajdują się w sieci blockchain, dlatego możemy mieć dostęp do naszych środków z różnych portfeli, gdy znamy klucz prywatny lub frazę seed. Działa to oczywiście w dwie strony - jeżeli klucz prywatny lub seed wpadną w niepowołane ręce, to nasze kryptowaluty są zagrożone. 

Reklama

 

Podstawowe typy portfeli kryptowalutowych

Mamy dwa podstawowe typy portfeli - tzw. cold wallety i hot wallety.

Cold wallet to portfel, w którym klucze prywatne są szyfrowane w środowisku offline. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że klucz prywatny lub fraza seed zostały wygenerowane na komputerze lub urządzeniu, które nie miały dostępu do internetu. Prawidłowo utworzony portfel offline (czyli cold wallet) jest w zasadzie niemożliwy do zhackowania, co wcale nie znaczy że jest on łatwy do założenia. 

Hot wallet to przeciwieństwo cold walletu, co oznacza że posiada on dostęp do sieci, a klucz prywatny lub seed nie zostały wygenerowane w środowisku offline. Hot wallety są znacznie bardziej popularne i większość posiadaczy kryptowalut korzysta właśnie z portfeli tego typu, więc to na nich się skupię w tej lekcji. 

 

Portfel HD

Reklama

Oprócz tego, warto powiedzieć kilka słów o portfelu hierarchiczno deterministycznym (czyli tzw. HD Wallecie), gdyż jest to wyjątkowo ważne.

Wspominałem, że gdy ktoś zobaczy nasz klucz prywatny lub frazę seed, to w praktyce ma pełen dostęp do naszych środków. Klucz prywatny to ciąg liter i cyfr dający dostęp do środków z przypisanego do niego danego adresu publicznego (można by to porównać do hasła dostępu). Czym zatem jest fraza seed?

 

URL Artykułu

 

Fraza odzyskiwania seed

Reklama

Fraza seed, nazywana też frazą odzyskiwania, lub frazą mnemoniczną jest wykorzystywana właśnie przez portfele HD. Portfel tego typu nie tworzy jednego klucza prywatnego, ale generuje losowo ciąg 12 lub 24 anglojęzycznych słów, które właśnie określane są mianem frazy seed. Na podstawie frazy seed portfel generuje klucze prywatne i adresy publiczne i może to robić w zasadzie w nieskończoność. Portfele HD dzięki temu pozwalają np. na generowanie nowego adresu publicznego przy każdorazowym przyjmowaniu od kogoś płatności. Pozwala to na zachowanie większej prywatności, bo jak wiadomo sieć bitcoina (BTC) jest publiczna i każdy może sprawdzić saldo i historię transakcji na danym adresie publicznym. Więc jeżeli Twój portfel pokazuje za każdym razem nowy adres do wpłaty, to nie jest to powodem do niepokoju. 

Obecnie w zasadzie każdy portfel kryptowalut jest hierarchiczno deterministycznym i nie ma się co dziwić, gdyż jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze. 

Oczywiście fraza seed jest w dużym uproszczeniu odpowiednikiem klucza prywatnego, co oznacza że trzeba ją zabezpieczyć i chronić, gdyż pozwala ona na odtworzenie naszego portfela i uzyskanie dostępu do środków. Frazę seed najlepiej zapisać ręcznie na kilku kartkach i przechowywać w bezpiecznych miejscach, raczej nie na komputerze i tym bardziej na chmurze w postaci niezaszyfrowanego pliku tekstowego. 

Oprócz tego niektóre portfele pozwalają na wybranie dodatkowego hasła zabezpieczającego (ang. passphrase), które należy podać po wpisaniu frazy seed, aby odtworzyć portfel. Polecam korzystać również z frazy zabezpieczającej, bo zawsze może zdarzyć się, że seed wpadnie w niepowołane ręce. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z portfel HD