Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polskie premiery

  • Ostatnie prologi gier stworzyły duże zainteresowanie pełnymi wersjami tytułów.
  • Wielu graczy wyczekuje nadchodzących premier od polskich studiów.
  • Niektóre produkcje mimo premiery kilka lat temu wciąż są chętnie kupowane.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Jak ostatnie prologi przełożyły się na popularność wśród graczy?

Prologi gier to określenie na darmową, ale zarazem miniaturową wersję gry, która ma zapowiadać nadchodzącą premierę i zachęcić do jej kupna graczy. W przeciwieństwie do gier demo gracze mogą recenzować prologi, dzięki czemu studio dostaję znacznie większy feedback od swoich potencjalnych klientów. Z takiego modelu ochoczo korzysta spółka PlayWay, która udostępnia bezpłatnie graczom okrojone wersje wydawanych przez nich nisko i średnio budżetowych tytułów, będących zazwyczaj symulatorami.

 

Reklama

 

Wśród pięciu 5 prologów zyskujących na popularności wśród graczy na Steamie znajdują się aż 3 tytuły powiązane z tą spółką. Największym zainteresowaniem cieszy się „Crime Scene Cleaner”, którego pełny tytuł awansował na 75 miejsce w rankingu gier znajdujących się na liście życzeń użytkowników Steam, przeskakując tym samym m.in. wysoko budżetowego Indiana Jonesa, który zostanie wydany przez Bethesdę. Po premierze prologu popularność wzrosła również popularność pełnych wersji gier takich jak „Crime Simulator”, „Astrometica”, „Saloon Simulator” oraz „Chocolate Factory Simulator”, które wskoczyły kolejno na 881, 431, 705 i 1095 miejsce pod względem liczb wishlisty.

 

Czytaj również: Koniec ery OZE w Niemczech. Nie będzie dopłat, firmy będą radzić sobie same

 

Najbardziej wyczekiwane polskie premiery

Warto przyjrzeć się rankingowi najczęściej dodawanych gier na listę życzeń, by zauważyć, że polskie premiery cieszą się dużym zainteresowaniem wśród graczy na platformie Steam. Dużym uznaniem wśród gamerów cieszą się nadchodzące tytuły studia 11bit. Na 3 miejscu pod względem najczęściej wishlistowanych tytułów na Steam znajduje się „Frostpunk 2”, kontynuacja survivalowej gry strategicznej.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1
Źródło: steamdb.info
Reklama

 

Ponadto na tej samej liście tyle, że na 45 miejscu znajduje się ich inny tytuł, który zostanie wydany w tym roku. Mowa o grze „The Alters”, w której gracze wcielać się będą w polskiego astronautę Jana Dolskiego, tworzącego tytułowe alternatywne wersje samego siebie, pomagające uciec mu z planety, na której ugrzązł.

 

 

Oprócz nadchodzących gier od 11bit warto obserwować inne gry znad Polski, które jeszcze nie zostały wydane. M.in. wcześniej wspominany „Crime Scene Cleaner” okupuje 75 miejsce wśród najczęściej wishlistowanych gier na Steam. Ponadto retro gra Holstin również budzi spore zainteresowanie, dzięki czemu znajduje się na 125 miejscu. Należy zauważyć, że 2 sierpnia pełną premierę będzie miał „UBOAT”, który zbudował wokół siebie liczną i aktywną społeczność graczy, ponieważ od kwietnia 2019 roku gra dostępna jest we wczesnym dostępie.

 

Czytaj również: Kontrowersje wokół Kredytu na Start. Kraków i Poznań wykluczone

Reklama

 

Jakie polskie tytuły sprzedają się najlepiej?

Nie tylko nadchodzące premiery napędzają przychody spółek związanych z branżą gier, ale wydane już tytuły. Z tego powodu pochylić się nad tym, jakie polskie gry sprzedają się najlepiej. W tym celu po raz kolejny warto zajrzeć do statystyk Steam, najpopularniejszej platformy gier. Najchętniej kupowane są gry od CD Projekt RED. „Wiedźmin 3”, 9 lat po premierze, wciąż cieszy się popularnością i znajduje się na 460 miejscu najczęściej kupowanych tytułów. Jednak najnowsza produkcja Redów, czyli Cyberpunk 2077, znacznie bije go popularnością. Podstawowa wersja gry jest na 59 miejscu, podczas gdy dodatek „Phantom Liberty” na 107 miejscu najlepiej sprzedających się gier na Steam.

 

 

Na liście najchętniej kupowanych gier na Steam znajdują się również produkcje stworzone przez mniejsze studia. Aktualnie w rankingu mocno awansował „Medieval Dynasty”, który za sprawą najnowszej przeceny, wskoczył na 76 pozycję. Gra potaniała o ponad 30 zł i do 22 lipca kosztuje 77,60 zł. Dobrą sprzedażą cieszy się wciąż „Manor Lords” średniowieczna gra strategiczna, stworzona przez jedną osobę. Mimo tego, że gra wciąż jest we wczesnym dostępie to znajduje się na 104 pozycji najchętniej kupowanych gier na Steam. Należy pamiętać, że to nie wszystkie polskie tytuły, które są uwzględniane w statystykach platformy gier, natomiast aktualnie tylko sprzedaż powyższych produkcji znajduje się w okolicach pierwszej setki.

 

Czytaj również: Firma zwolniła pracowników, bo pracuje w niej sztuczna inteligencja. 98% sprzedaży zasługą AI

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z polskie premiery