Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

polska dane

Pomimo trudnego otoczenia gospodarczego, w październiku indeks nastrojów konsumenckich uległ polepszeniu. Wskaźnik Dobrobytu wzrósł 7. miesiąc z rzędu. 

 

  • Największy wpływ na zmianę miały wyższa dynamika wynagrodzeń oraz tendencja do wolniejszego wzrostu cen. 
  • Spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw dotyczy głównie prac sezonowych. 
  • Czy jednak Polakom rzeczywiście żyje się lepiej?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Wskaźnik Dobrobytu pnie się w górę?

Wskaźnik Dobrobytu opracowany przez ekonomistów Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wzrósł w październiku o 0,8 pkt względem wartości sprzed miesiąca. To miara zbliżona do indeksów nastrojów konsumenckich (consumer confidence, consumer sentiment). Jak zaznacza BIEC, nie powstaje poprzez badania ankietowe, ale opiera się o oficjalne dane gospodarcze, co pozwala na ograniczenie wpływu krótkoterminowych wahań. 

Do wzrostu przyczyniły się przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszym z nich jest wyższa dynamika wynagrodzeń, drugim zaś kontynuacja tendencji do coraz wolniejszego wzrostu cen. 

Realne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o ponad 2% w skali roku, wobec 1,5% przed miesiącem. Najprawdopodobniej do końca roku podobna dynamika realnych wynagrodzeń utrzyma się, nawet w warunkach wolniejszego wzrostu gospodarki” - komentują ekonomiści BIEC.

Reklama

 

Zobacz również: Które spółki z GPW skorzystają na powrocie handlowej niedzieli?

 

Wskaźnik Dobrobytu BIEC

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: BIEC

  

Reklama

Jeśli chodzi o zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, zmniejszyło się ono o prawie 6 tys. etatów, co objęło głównie przedsiębiorstwa budowlane. W tym przypadku mowa o czynnikach sezonowych oraz dekoniunkturze w branży.  

“Jeśli jednak usunąć z danych o wielkości zatrudnienia wpływ czynników sezonowych, jego spadek nie był większy niż zwykle o tej porze roku” - dodają analitycy. 

 

Zobacz również: Ten ekonomista będzie bardzo ważny dla polskiej gospodarki po zmianie władzy

 

Reklama

 

Jakie nastroje panują w gospodarstwach domowych?

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w pierwszych 9 miesiącach (narastająco) nominalnie wzrosło o 12,0% względem analogicznego okresu roku ubiegłego. 

 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: GUS

  

W październiku odnotowano również polepszenie się nastrojów konsumenckich. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej dotyczący tendencje konsumpcji indywidualnej wyniósł -17,9%, a więc był o 2,4 pkt wyższy niż poziom w poprzednim miesiącu. Poprawiły się w szczególności oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego czy bieżącej sytuacji ekonomicznej (odpowiednio o 4,0 pkt proc. i 3,6 pkt proc.). 

Polaków niepokoi jednak fakt, że inflacja może osiągnąć cel NBP dopiero w 2028 r. Takie szacunki przedstawił Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Oznacza to, że na powrót “normalności” trzeba będzie poczekać jeszcze nawet 5 lat.  

Nawet jeśli tendencje w skali roku ulegają poprawie, wciąż daleko do optymizmu sprzed pandemii. Narasta również niepokój geopolityczny, zaogniony poprzez eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie

Reklama

 

Zobacz również: Wynagrodzenia w Polsce we wrześniu - przeciętna pensja wciąż niższa niż pół roku temu

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej