Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

po ile lira

Turecki bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami analityków, zdecydował się mocno podwyższyć stopy procentowe. Jednak podwyżka okazała się zbyt skromna i rozczarowała, a lira turecka (TRY) kontynuuje trend spadkowy w stosunku do innych walut.

 

  • Stopa benchmarkowa – jednotygodniowa wzrosła z 8,5% do do 15%. Z kolei analitycy spodziewali się, że dojdzie podwyżki do 21%.
  • Stopa pożyczkowa – overnight została podniesiona do 16,5% (poprzednio 10%).
  • Stopa depozytowa – overnight również podwyższona do 13,5% (poprzednio 7%).
  • Stopa płynnościowa – zwiększona do poziomu 19,5% (poprzednio 13%).

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Podwyżka stóp zasługą nowego gabinetu

Wprawdzie międzynarodowi analitycy spodziewali się, że dojdzie do bardziej radyklanej podwyżki stóp… Jednak mimo tego dzisiejsza decyzja tureckiego banku centralnego świadczy o tym, że Erdoganomika zaczyna odchodzić w cień. Po wygranej reelekcji prezydent Recep T. Erdogan zaprzysiągł nowy rząd, który był pierwszą jaskółką zwiastującą nadejście zmiany w tureckiej polityce gospodarczej. 

 

 

Mianowicie nowym ministrem finansów został, cieszący się międzynarodową renomą, turecki ekonomista Mehmet Simsek. Miał już on okazje pełnić tę funkcję w latach 2009-2015, jego ówczesne decyzje cieszyły się sporym powodzeniem.  Jako turecki minister finansów pomógł wyjść Turcji ze skutków globalnego kryzysu z 2008 r., ponadto uprościł przepisy podatkowe i ograniczył szarą strefę. Warto zauważyć, że Simsek jest zagorzałym przeciwnikiem Erdoganomiki.

Do głównego zespołu ekonomicznego została włączona Hafize Gaye Erkan, którą została pierwszą kobietą na stanowisku tureckiego banku centralnego. H. G. Erkan do tej pory z sukcesem prowadziła karierę na Wall Street. Zasiadała m.in. na stanowisku dyrektorka banku First Republic Bank oraz Goldman Sachs.

Jak widać nowy minister finansów oraz prezes tureckiego banku centralnego cieszą się autorytetem nie tylko wśród międzynarodowych inwestorów, ale także u samego Erdogana. Umożliwiło im to podjęcie decyzji o zaprzestaniu karkołomnej polityki monetarnej.

Reklama

Mimo tego inwestorzy zwracają uwagę na konieczność reform i przywrócenia zaufania. Przewidywalność i praworządność są nadal kluczowe dla długoterminowych inwestycji międzynarodowych. Jeżeli Simsek zostanie zastąpiony osobą o mniejszym autorytecie, która podąża za populistycznymi hasłami Erdogana, trend powrotu na właściwe tory może się odwrócić…

Zobacz również: Turecka waluta szoruje po dnie... a giełda osiąga historyczny rekord! O co chodzi?

 

Jak na decyzję reaguje turecka gospodarka?

Mimo wszystko międzynarodowe rynki walutowe nie zareagowały pozytywnie na podwyżkę stóp procentowych w Turcji. W prawdzie był to krok konieczny, jednak uważany jest za niedostateczny… Analitycy spodziewali się, że główna stopa procentowa wzrośnie z 8,5% do 21%. Rozczarowanie zaskutkowało ponownym spadkiem kursu liry (TRY). Za 1 USD Turcy płacą już ponad 24 liry…

 

Reklama

 

Jednak w  tym szaleństwie jest metoda. Niewielka wartość liry sprzyja ekspansji kredytowej oraz eksportowi rodzimych towarów, co pozwala Erdoganowi odgórnie stymulować gospodarką…

 

Reklama

 

Niski koszt pozyskania kredytu dla Tureckich firm oraz rosnący wolumen tureckiego eksportu sprawia, że ich giełda jest w rekordowej formie. Jednakże finansowanie rozwoju gospodarczego inflacją nie może trwać wiecznie. Tym samym wycofywanie się z tej strategii, może wywołać w Tureckiej gospodarce sporo zamieszania…

Zobacz również: Kurs dolara spada po przesłuchaniu Powella. Polski złoty najmocniejszy od kilkunastu miesięcy

 

Indeks tureckiej giełdy XU100 – ostatni rok 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: stooq.pl 

Czytaj więcej