Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

po ile chf

Szwajcarski Federalny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące inflacji. Ta oscyluje w docelowym przedziale. Frank wciąż jest postrzegany jako "bezpieczna przystań", umacniając się względem dolara. 

 

  • Inflacja w Szwajcarii pozostaje na stabilnym poziomie.
  • Bank Centralny najprawdopodobniej zadecyduje o utrzymaniu stóp na bieżącym poziomie.
  • Frank szwajcarski (CHF) jest walutą z koszyka G10, która od początku roku najmocniej zyskała wobec USD. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

 

 

Inflacja w Szwajcarii - powrót stabilności   

Reklama

Na podstawie danych Federalnego Urzędu Statystycznego w październiku inflacja w Szwajcarii utrzymała się na poziomie 0,1% w ujęciu miesięcznym i 1,7% w ujęciu rocznym. Jak wskazują szwajcarscy statystycy, wzrost o 0,1% m/m wynikał z rosnących cen oleju opałowego i transportu lotniczego. Co istotne, w analizowanym okresie spadły ceny benzyny. 

Inflacja bazowa (wskaźnik z wyłączeniem zmiennych cen energii czy żywności) wzrósł do 1,5% z 1,3%. Według analityków odczyt ten wzmocni pogląd banku centralnego o konieczności utrzymania stóp na bieżącym poziomie podczas grudniowego posiedzenia. Latem obserwowano znaczne spowolnienie, dlatego większość ekonomistów spodziewa się nasilenia presji cenowej w kolejnych miesiącach. 

 

Zobacz również: Kredyty frankowe - już 70 tys. ugód! Co dalej z tematem waloryzacji?

 

Jak reaguje kurs franka szwajcarskiego?

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, na ostatnim posiedzeniu Fed zadecydował o podtrzymaniu stóp na bieżącym poziomie. Z wypowiedzi decydentów wynika ponadto, że pozostaną one podwyższone przez dłuższy czas. Projekcje makroekonomiczne zostały zrewidowane w górę. Po wczorajszej decyzji zdecydowanie zyskiwały bardziej ryzykowne aktywa, m.in. Bitcoin, natomiast kurs USD/CHF oscylował wokół 0,9090 a 0,9107.

Reklama

Podczas wypowiedzi szef Fedu, Jerome Powell przyznał, że nie jest pewny, czy "polityka jest wystarczająco restrykcyjna". Po tych słowach dolar zdecydowanie się umocnił wobec franka.  

 

Zobacz równieżO żadnych obniżkach stóp w USA nie ma mowy! Konferencja prasowa Jerome Powella

 

W Szwajcarii również zadecydowano o pozostawieniu stóp procentowych, a ostatni raport pokazał, że wskaźnik CPI mieści się w wyznaczonych ramach (2%). Wskaźnik PMI dla przemysłu odnotował zauważalne odbicie, a PMI dla usług wciąż rośnie. Rynek nie oczekuje dalszych podwyżek stóp. Istotny wpływ na kurs franka może mieć przemówienie prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomasa J. Jordana, które wskaże na kierunek polityki pieniężnej. 

 

Notowania USD/CHF - YTD

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView 

 

Frank stał się bezpieczną przystanią w trakcie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Od początku 2023 r. CHF był walutą G10, która w największym stopniu umocniła się w stosunku do dolara (3,76%). 

 

Zobacz także: Podwyżki cen energii 2024 - jak wpłyną na budżety polskich gospodarstw domowych?

 

Waluty G10 względem dolara amerykańskiego

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Bloomberg

 

Łukasz Klufczyński, główny analityk InstaForex Polska wskazuje, że o perspektywach dla franka może przesądzić dalszy rozwój konfliktu. 

"Rosnące napięcia geopolityczne między Izraelem a Hamasem mogą wzmocnić tradycyjną bezpieczną przystań, jaką jest frank szwajcarski. Inwestorzy będą teraz zwracać uwagę na nagłówki dotyczące konfliktu” - skomentował analityk.

Reklama

 

Zobacz również: Kurs franka szwajcarskiego bije rekordy! Waluta korzysta na konflikcie bliskowschodnim

Czytaj więcej

Artykuły związane z po ile chf