Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

pkb w unii europejskiej

Odczyt PKB ze strefy euro był poniżej oczekiwań ekonomistów. Ostatnie dane pokazały również, że Włochom udało się uniknąć recesji, a we Francji odnotowano wzrost konsumpcji w gospodarstwach domowych. 

 

  • Gospodarka Czech wciąż nie powróciła do rozmiarów sprzed pandemii. 
  • Włochy znalazły się o włos od recesji w III kwartale. 
  • W strefie euro inflacja spadła bardziej niż oczekiwano. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

Reklama

 

Seria odczytów PKB - jak wygląda sytuacja w Europie? 

W III kwartale PKB we Francji wyniósł 0,1%, co było zgodne z prognozami rynkowymi. Sporo jednak wyhamował, w poprzednim kwartale odczyt wyniósł +0,6%. Jak wskazują ekonomiści, finalny popyt krajowy przyspieszył i pozytywnie wpłynął na wzrost. Co istotne, skurczył się natomiast handel zagraniczny. Spadł głównie eksport po pozytywnym II kwartale (-1,4% po +2,4%). 

 

Zobacz również: Polska gospodarka najgorsze ma już za sobą? Ekonomiści mówią o możliwym odbiciu

 

PKB i jego główne składowe - Francja 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: INSEE France  

Reklama



W Czechach PKB w ujęciu rocznym spadł o 0,6%, a w ujęciu kwartalnym o -0,3% (prognozowano odpowiednio -0,3% oraz 0%). Ekonomiści zwracają uwagę, że Czechy wciąż są jedyną gospodarką, która nie powróciła do rozmiarów sprzed pandemii. 

 

 

Włosi o krok od recesji 

We Włoszech w III kwartale oczekiwano wzrostu PKB o 0,1%, zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym. Ten pozostał jednak na niezmienionym poziomie. Według niektórych ekonomistów gospodarka jest w stagnacji i o włos uniknęła recesji. Istat przekazał, że spadek w rolnictwie i stagnacja w usługach były największymi przeszkodami dla Italii w dążeniu do wzrostu. 

Reklama

 

PKB Włoch - ujęcie kwartalne 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Bloomberg/Istat

 

Sytuacja w strefie euro - znaczny spadek inflacji 

W III kwartale PKB wyrównany sezonowo spadł o 0,1% w strefie euro i wzrósł o 0,1% w UE w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wśród państw członkowskich największy wzrost w ujęciu kwartalnym odnotowały: Łotwa (+0,6%), Belgia (+0,5%) i Hiszpania (+0,3%).

"Biorąc pod uwagę, że wzrost w strefie euro w tym kwartale wyniósł niezbyt inspirujące -0,1%, istnieje wrażenie, że zacieśnienie polityki podjęte w ciągu ostatniego roku doprowadziło do miękkiego lądowania i dezinflacji, do której dążył EBC. Mają nadzieję, że nie zobaczymy osłabienia gospodarki do tego stopnia, że znajdą się pod presją, zanim inflacja zostanie opanowana" - komentuje Joshua Mahony, główny analityk Scope Markets.

Reklama

 

Zobacz również: Inflacja w Unii Europejskiej: mamy nowe dane. Jak reaguje kurs euro (EUR)?

 

Dane ze strefy euro informują o spadku, który jest gorszy od prognozowanej wcześniej stagnacji. Europejska gospodarka jest hamowana głównie przez wysokie stopy procentowe, wzrost kosztów życia oraz słabszy popyt od strony gospodarki światowej. Należy zauważyć, że Niemcy, a więc największa gospodarka strefy, skurczyły się o 0,1% w ciągu kwartału. 

 

PKB w strefie euro - zmiany kwartalne 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Eurostat

Reklama

 

Według szacunków Eurostatu roczna inflacja w strefie euro wyniesie w październiku 2,9% względem 4,3% we wrześniu. Jak jednak zauważa Daniel Kostecki, analityk CMC Markets, od tego miesiąca "wchodzi" efekt spadku cen do końca 2022 r. 

 

Zobacz również: Problemy gospodarki Niemiec, recesja w tle

 

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z pkb w unii europejskiej