Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKB a inflacja w Polsce

We wtorek (28.02.2023r.) o godzinie 10:00 zostanie opublikowany odczyt Produktu Krajowego Brutto (PKB) dla Polski. Poprzednie dane nie były za bardzo zadawalające, a wręcz mocno zaskoczyły ekonomistów i wzbudziły obawy zmierzania gospodarki ku recesji. Czy początek tego roku to ostatnia górka przed wyjściem na prostą? Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości i w kolejnych latach?

Zobacz także: Czy recesja w Polsce mogłaby doprowadzić do nowej koniunktury na giełdzie?

 

PILNE! Fatalne dane z polskiej gospodarki

 

Reklama

 

Jak PKB oddziałuje na gospodarkę państwa?

Produkt Krajowy Brutto jest poniekąd wyznacznikiem ogólnej sytuacji gospodarki państwa i dobrobytu społeczeństwa. W sytuacji gdy PKB wzrasta oznacza to, że kraj się rozwija, a obywatelom żyje się znacznie lepiej. Bo skoro zapotrzebowanie na dobra rośnie, to i rosną potrzeby pracownicze, więc miejsc pracy jest więcej. Tym samym napędzana zostaje konsumpcja, a procesy zachodzące w gospodarce zaczynają przebiegać sprawniej.

Gdy jednak wskaźnik ten zaczyna spadać, pojawiają się pierwsze powody do zmartwień. Możemy się wtedy spodziewać, że miejsca pracy będą likwidowane, a stopa bezrobocia wzrośnie. A to prowadzić może do najczarniejszego scenariusza – do recesji.

 

Zobacz także: Inflacja w styczniu 2023 w Polsce oraz tempo wzrostu PKB. Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń - Polska pierwszy raz poniżej średniej!

Reklama

 

Wykres PKB Polski na przełomie 2019-2022 roku

PKB Polski w IV kwartale 2022 roku. Czy najnowsze dane z narodowej gospodarki zaskoczą? - 1PKB Polski w IV kwartale 2022 roku. Czy najnowsze dane z narodowej gospodarki zaskoczą? - 1

Źródło: gov.pl

 

Prognoza ekonomistów Goldman Sachs dla polskiego PKB w kolejnych latach

Ostatnie odczyty PKB dla Polski były, delikatnie mówiąc, rozczarowujące. Spadek okazał się być znacznie większy niż się spodziewano i wywołał nie małe zamieszanie na rynkach. Mimo to, mamy szanse patrzeć w przyszłość z pozytywnym nastawieniem. Otóż według ekonomistów banku Goldman Sachs PKB ma w 2023 roku jeszcze zacząć rosnąć i podnieść się o prawie 1 proc. w górę. Natomiast jeszcze lepsze perspektywy zapowiadają dla 2024 roku, kiedy to czeka nas odbicie o 4,7 proc.

Reklama

Ekonomiści GS stwierdzili, że inflacja jest obecnie w szczytowym etapie, tak możemy tłumaczyć słabe wyniki ze stycznia. Potwierdza to ich prognozy, że początek roku może być ciężki, ale są to ostatni tak burzliwy czas.

 

Czytaj także: Fatalne dane z polskiej gospodarki - zmierzamy w kierunku technicznej recesji! Jest dużo gorzej niż myśleliśmy

 

Zachęcamy do obserwowania naszej strony głównej Fxmag.

Czytaj więcej