Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

perspektywy dla cen srebra

Rynki towarowe są niestabilne, dlatego wszelkie prognozy cen podlegają dynamicznym zmianom. Dowodem na to są choćby ostatnie lepsze wyniki srebra niż złota. W perspektywie krótkoterminowej zyskiwał tańszy metal o powszechnym zastosowaniu w przemyśle. 

 

  • W ostatnich tygodniach srebro przewyższyło złoto w dynamice wzrostu. 
  • Metal wykorzystywany w przemyśle jest pod presją z uwagi na słabsze ożywienie gospodarcze w Chinach. 
  • Popyt na srebro tylko do produkcji pojazdów elektrycznych wzrośnie do ok.  70 mln uncji do 2030 r.

 

Srebro notuje lepsze wyniki niż złoto w perspektywie krótkoterminowej 

Krótkoterminowe wyniki srebra przewyższyły ostatnie wzrosty złota. Gary Wagner, analityk Kitco.com zauważa, że od 26 maja procentowy wzrost srebra był prawie 3 razy większy niż obserwowany w przypadku złota. Przypomina również, że w ciągu ostatnich trzech tygodni złoto zyskało na wartości około 1,36%. W analogicznym okresie srebro wzrosło o 3,82%. 

Zobacz również: Ten metal może mieć problem ze wzrostem ceny. Oto powody!

 

Reklama

Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim aspekt przemysłowy. Ostatnie wzrosty amerykańskich indeksów, zwłaszcza technologicznego NASDAQ Composite, napędzają większy popyt na srebro. Co więcej, przyjmuje się, że złoto jest bardziej podatne na wzrost stóp procentowych. W obliczu niepewności bezpieczniejszym wyborem wydaje się alternatywa. 

“Nie wiadomo, czy srebro będzie nadal przewyższać złoto. Jednak patrząc na oba metale szlachetne w perspektywie krótkoterminowej, jasne jest, że srebro przyćmiło złoto pod względem procentowych zysków i zwrotów” - komentuje Wagner. 

 

Notowania złotasrebra - YTD

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

Reklama

 

W 2022 r. obawy przed recesją ostudziły zapał inwestorów i odzwierciedliły również gorszą koniunkturę w stosunku do złota w styczniu tego roku. Prognozy słabej podaży ograniczyły jednak spadek. Srebro było pod presją, gdy upubliczniono gorsze od przewidywań wyniki makroekonomiczne chińskiej gospodarki. Rozczarowujące wskaźniki dotyczące importu i popytu wewnętrznego wpłynęły również na notowania miedzi i cynku

Silne odbicie indeksu dolara amerykańskiego (DXY) jeszcze bardziej nasiliło presję sprzedaży. Srebro i złoto wykazują odwrotną korelację do do DXY. Według Silver Institute zapotrzebowanie na srebro osiągnęło historyczny poziom w 2021 r., gdy konsumpcja wzrosła o 9% do 508,2 mln uncji.

Zobacz również: Nie bagatelizuj czerwonego metalu! Analitycy prognozują mega hossę

 

Perspektywy dla srebra w 2023 r.

Według analityków niemieckiej agencji Heraeus zapotrzebowanie na srebro ma się zmniejszyć w 2023 r., w reakcji na trudne otoczenie makroekonomiczne i słabsze ożywienie. Rynek wciąż radzi sobie z wysokim poziomem stóp procentowych. Potencjalne wzrosty mogą być natomiast reakcją na odbicie w Chinach, które będzie wynikiem wdrożonego pakietu stymulującego. Prognozy Heraeus wskazują również, że popyt na srebro w kolejnych latach zyska po wzroście produkcji polikrzemu, który jest kluczowym składnikiem ogniw fotowoltaicznych wykorzystywanych do pozyskiwania energii słonecznej. 

Zobacz również: Cena złota: czy możliwe jest osiągnięcie poziomu 2100 USD/oz za jedną uncję kruszcu już w 2023 r.?

Reklama

 

The Silver Institute szacuje, że za ok. 10% światowego zapotrzebowania na srebro odpowiada fotowoltaika (szacunkowo 114 mln uncji w 2021 r.). W 2023 r. kluczowe instytucje inwestujące w OZE mają otrzymać nowe dofinansowania rządowe, co będzie wspierać transformację energetyczną w kluczowych segmentach gospodarki. Popyt na srebro do produkcji pojazdów elektrycznych wzrośnie do ok.  70 mln uncji w 2030 r. Dla porównania, w 2017 r. było to 45 mln uncji. Niemniej napięta sytuacja geopolityczna uniemożliwia dokładniejsze prognozy. 

“Kwestie geopolityczne i gospodarcze, w tym rosyjska inwazja na Ukrainę, najwyższa od wielu dekad inflacja, niższe prognozy globalnego wzrostu i rosnące stopy procentowe, stanowią wyzwanie dla prognozowania cen metali szlachetnych w tym roku” - przypomina The Silver Institute. 

 

Reklama

 

Popyt na srebro ma być napędzany przede wszystkim przez popyt na elektronikę użytkową, inwestycje w infrastrukturę 5G oraz OZE. Istnieją jednak zagrożenia gospodarcze, przede wszystkim te powiązane z wysokim poziomem stóp procentowych. 

Według prognozy Banku Światowego z początku 2023 r. cena w okresie 24 miesięcy ma utrzymywać się na średnim poziomie 21 USD. Bardziej optymistyczne prognozy przedstawili analitycy Gov Capital. Według nich metal zamknie rok 2023 z potencjalną średnią cen na poziomie 36 USD, a do końca 2024 r. wyniesie 52 USD.  Rozbieżność jest całkiem spora, co wynika przede wszystkim z niestabilności rynków towarowych. 

“Główne ryzyko polega jednak na tym, że wysokie stopy procentowe na rynkach rozwiniętych mają znaczny wpływ na popyt na dobra konsumpcyjne wrażliwe na odsetki, takie jak elektronika, w których wykorzystuje się srebro” - skomentował Bradley Saunders, analityk Capital Economics.

Zobacz również: Słynna instytucja finansowa prognozuje wzrost cen złota do 4800 USD

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z perspektywy dla cen srebra