Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania selena

Notowana na GPW spółka może mieć przed sobą potencjał zwyżki o blisko 50%, wynika z nowej rekomendacji. To globalny gracz, który powinien zwiększać przychody i zyski w kolejnych latach, uważa analityk DM Trigon.

 

  • Kluczowa będzie jednak słabnąca koniunktura w sektorze, a także na rynku nieruchomości
  • Walory spółki wchodzą w skład indeksu sWIG80
  • Co może odpowiadać za zwyżkę kursu Selena FM i jakie są zagrożenia?

 

 

Akcje Selena FM przed dużą zwyżką?

Reklama

Kurs akcji Selena FM może mieć przed sobą potencjał rajdu o blisko 50%, wynika z prognozy DM Trigon. Cena docelowa została w prognozie wyznaczona na 42,50 PLN, przy kursie 30,40 PLN i opublikowana 23 października.

Obecnie, akcje Selena FM notowane są na warszawskim parkiecie po cenie 28,80 PLN. Oznacza to, że według analizy notowania mogą wzrosnąć o 47,5%.

Wcześniej w tym roku, kurs akcji spółki konsekwentnie piął się do góry. Od początku tego roku, notowania Selena FM zyskały ponad 26%. Nieco gorzej walory spółki wypadły w 2022 roku, gdy stopa wzrostu wyniosła skromne 0,8%.

 

Kurs akcji Selena FM

TradingView ChartTradingView Chart  

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

Z kolei 2021 rok okazał się całkiem solidny, bo w jego trakcie walory Selena podrożały o blisko 33%.

 

Zobacz również: Kolejna spółka zniknie z GPW? Rusza wezwanie, a oferowana cena jest zaskakująca

 

Przychody Selena FM mogą spaść, ale marża wzrosnąć

Analiza DM Trigon zakłada spadek przychodów Selena FM o około 9% rdr w III kwartale 2022 roku, co jest dynamiką zbliżoną do tej obserwowanej w II kwartale 2023 roku.

“Obecnie na globalnym rynku mieszkaniowym, gdzie głównie trafiają produkty Spółki obserwowany jest spadek liczby nowo rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych (w Polsce średnia 12msc wskazuje na odbicie od dołka), jak również liczby mieszkań oddawanych do użytkowania co związane jest z obecnym cyklem na stopach procentowych” - skomentował Łukasz Rudnik, analityk DM Trigon.

Reklama

Co istotne, przychody spółki mają według DM Trigon wzrosnąć w 2024 roku o 7,5% względem poprzedniego. Z kolei prognozowany na przyszły rok zysk ma być wyższy o 51% rdr.

 

Tabela: Przeszłe i prognozowane przez DM Trigon roczne wyniki finansowe Selena FM

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: DM Trigon.

 

“MBnS zakładamy na poziomie 32% (+1pp kw/kw), wzrost marży to głównie efekt rozwodnienia kosztów stałych przy wyższej sprzedaży, po stronie surowców widać pozytywne tendencję (spadki silikonów zaczęły się pod koniec ub.r., natomiast MDI na początku br.), jednak słaby popyt powoduje, że konieczne staje się dostosowywanie cen do działań konkurencji, co ogranicza przestrzeń do ekspansji marzy w krótkim terminie” - stwierdził ekspert rynku akcji Z DM Trigon.

Reklama

 

Tabela: Przeszłe i prognozowane przez DM Trigon kwartalne wyniki finansowe Selena FM

 grafika numer 2 grafika numer 2 

Źródło: DM Trigon.

 

Selena FM nabyła niedawno 90,1% udziałów w portugalskiej firmie Imperalum za kwotę 10,8 mln EUR.

“Szacujemy, że Spółka generuje ok. 100 mln PLN rocznej sprzedaży oraz 11 mln PLN zysku EBITDA. Wyniki Imperalum w naszych prognozach konsolidujemy od IV kwartału 2023 roku (około 23 mln PLN przychodów).

Reklama

 

Czytaj także: Ulubiona spółka Warrena Buffeta publikuje wyniki! Prognozy w górę

 

Dekoniunktura w branży?

Łukasz Rudnik z DM Trigon zwrócił uwagę na spadek cen dodatków chemicznych oraz ich lepszą dostępność. Wpłynęły na to niższe ceny frachtu morskiego, spadek cen energii, załamanie rynku budownictwa mieszkaniowego w Chinach oraz słaby popyt w Europie. To kluczowe dla spółki, która specjalizuje się w produkcji i dystrybucji chemii budowlanej.

Co więcej, ceny materiałów budowlanych w Polsce spadły we wrześniu po raz pierwszy od kilku lat. Według PSB, zniżka ta wyniosła skromne 0,9%. Jednak w przypadku chemii budowlanej wciąż był wzrost cen na poziomie 5% rdr.

“(...) Umocnienie PLN wobec USD także pozytywnie wpływa na ceny zakupu materiałów” - czytamy w rekomendacji DM Trigon.

Jednak ryzyko walutowe pozostaje istotne dla spółki. Tylko niecałe 30% przychodów Selena FM pochodzi z rynku polskiego, a produkcja realizowana w Polsce to koło 45% całkowitej sprzedaży.

“Relacja kosztów zużycia surowców do realizowanych przychodów sięga ok. 50%, a zakupy realizowane są głównie w EUR oraz USD. Istotna część kosztów walutowych pokrywa się z osiąganymi przychodami, jednak przy dużych wahaniach kursów walutowych utrudniają realizację optymalnej strategii zakupowej” - czytamy w rekomendacji DM Trigon.

Reklama

Konkurencja w sektorze pozostaje silna, co również jest zagrożeniem dla spółki. Zwłaszcza, że obserwowana jest nieco słabsza koniunktura rynkowa.

“W obliczu słabej koniunktury rynkowej dochodziło w przeszłości do nasilenia się presji konkurencyjnej oraz cenowej ze strony niektórych podmiotów, co skutkowało spadkiem marż w sektorze. Dodatkowo agresywniejsza polityka cenowa konkurentów może prowadzić do przetasowań w zakresie udziałów rynkowych poszczególnych podmiotów” - zaznaczył Łukasz Rudnik z DM Trigon.

 

Sytuacja na rynku mieszkaniowym kluczowa dla przychodów Selena FM

Koniunktura w sektorze nieruchomości jest ważna z perspektywy sytuacji finansowej spółki, bowiem sprzedaż dedykowana jest głównie pod rynek budownictwa mieszkaniowego:

Wysokie stopy procentowe powodują mniejszy wolumen nowych zakupów mieszkań oraz mniejszą realizację inwestycji kubaturowych z uwagi na utrudniony dostęp inwestorów do finansowania. Z kolei wysoka inflacja ogranicza zdolności zakupowe konsumentów, którzy odkładają w czasie remonty mieszkań” - skomentował Łukasz Rudnik z DM Trigon.

Rynek dostawców surowców jest mocno skonsolidowany, co stawia spółkę w nieco gorszej pozycji negocjacyjnej jeśli chodzi o ceny ich zakupu. To także pozostaje zagrożeniem dla firmy, jednak spółka radzi sobie z tym poprzez multisourcing.

Reklama

 

Sprawdź także: Ceny domów nigdy nie były tak nieopłacalne. Nieruchomości poza zasięgiem

 

Kilka faktów o Selena FM

Selena FM to polska firma specjalizująca się w produkcji i dystrybucji chemii budowlanej. To jeden z trzech największych na świecie producentów piany poliuretanowej na potrzeby budownictwa.

Przedsiębiorstwo ma międzynarodowy zasięg: w skład grupy wchodzi 30 spółek zlokalizowanych w 17 krajach. Grupa w swojej ofercie posiada piany, uszczelniacze, kleje, produkty do hydroizolacji, systemy ociepleń czy zamocowania.

Zakłady produkcyjne Seleny mieszczą się w Polsce, Brazylii, Włoszech, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii i Kazachstanie. Selena FM jest notowana na GPW w Warszawie od 2008 roku.

 

Reklama

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Czytaj więcej