Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

notowania dolara w 2025

Makro lokalnie: 

Głównym motorem wzrostu będzie spożycie prywatne napędzane poprawą realnego funduszu płac (sektor prywatny oraz sfera budżetowa) oraz waloryzacją programu 500+.  W trzecim kwartale powinien ruszyć program „Mieszkanie na start”, który powinien w pewnym stopniu wspierać ożywienie sektora budowlanego.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Reklama

Pozostajemy pozytywnie nastawieni do rynku pracy. Zatrudnienie znajduje się prawdopodobnie w cyklicznym minimum, skąd oczekujemy stopniowego odbicia. Na przestrzeni roku oczekujemy stabilizacji stopy bezrobocia rejestrowanego na poziomie zbliżonym do 5%. Dynamika wzrostu płac nominalnych pozostaje wysoka. W kolejnych miesiącach spodziewamy się przyspieszenia płac w gospodarce narodowej wskutek podwyżek dla nauczycieli oraz sfery budżetowej. Inflacja obniża się, a swoje minimum powinna osiągnęła najpewniej w marcu. Od kwietnia oczekujemy stopniowego wzrostu inflacji i zakończenia roku w pobliżu 6% (częściowo to efekt znoszenia tarczy żywnościowej oraz energetycznej). Inflacja bazowa także powinna obniżać się w pierwszej połowie roku, po czym oczekujemy jej odbicia w kierunku 6%.

 

Zobacz także: Interwencja banku centralnego? Ekstremalna sytuacja na rynku Forex w XXI wieku

 

Rynek lokalnie:

RPP pozostawiła stopy procentowe na ostatnim posiedzeniu na niezmienionym poziomie. W konsekwencji główna stopa procentowa wynosi 5,75%. Po wyborach parlamentarnych retoryka RPP uległa wyraźnej zmianie w jastrzębim kierunku. Podczas kolejnego posiedzenia spodziewamy utrzymania stóp na obecnym poziomie. W horyzoncie roku nie spodziewamy się zmian stóp. W horyzoncie roku rynek wycenia 70pb obniżek.

 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Notowania EURPLN obniżyły się w ostatnim czasie. W horyzoncie roku oczekujemy umocnienia złotego, czemu pomagać mogą obniżki stóp za granicą i ich stabilizacja w Polsce oraz faktyczne odblokowanie funduszy unijnych.

 

Kursy USD/PLN, EUR/PLN, CHF/PLN

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

 

Zobacz także: Stagflacja znowu straszy, jest gorsza niż inflacja. Czy jest się czego bać – ekonomiści wyjaśniają

 

Kus dolara USD/PLN  - 14,1710%

  • Od września 2022 roku na wykresie dolara do złotego obserwujemy mocne spadki - co doskonale pokazuje wykres zmieszczony poniżej. 
  • W analizowanym okresie dolar osłabił się względem polskiego złotego o blisko 15%! Z poziomu 4,7379 PLN kurs spadł do obserwowanego dziś pułapu 4,0301 PLN.

 

 grafika numer 4 grafika numer 4

 

Kurs euro EUR/PLN -8,6240%

  • Kurs euro do złotówki od sierpnia 2022 do dzisiejszego poziomu uległ osłabieniu o ponad 8,6%! Jak widzimy na poniższy wykresie notowania tej pary poddawane były nieustannym spadkom. Kurs USD/PLN spadł z poziomu 4,7151 PLN do 4,3219 PLN w analizowany okresie. 
  • Obecnie notowania euro oscylują wokół poziomu 4,3212 PLN, co w odniesieniu do kursu z dnia wczorajszego wykazuje delikatyny wzrost (+0,2%)

 

Reklama

 grafika numer 5 grafika numer 5

 

Kurs franka CHF/PLN -7,9186%

  • Notowania franka szwajcarskiego do złotówki uległy pdobnie jak para USD/PLN oraz EUR/PLN mocnym spadkom w okresie od roku 2022.
  • Od września 2022 roku notowania frank do złotego uległy osłabieniu o blisko 8%!
  • Kurs franka spadł z poziomu 4,8226  PLN do odnotowanego dziś 4,4223 PLN. 
  • Najniższa cena waluty w analizowanym okresie wynosiła 4,3158 PLN i miało to miejsce 10 kwietnia 2024 roku!
  • Z kolei najwyższy kurs wynoszący 5,1337 PLN para osiągnęła 29 września 2022 roku.

 

 grafika numer 6 grafika numer 6

 

**************

Kursy walut NBP 02.05.2024 r.: pokaźne spadki walut

Czytaj więcej