Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nieruchomości polska

  • Od kwietnia będzie obowiązywać nowelizacja przepisów dot. mikrokawalerek. 

  • Przepisy będą obejmować nowo powstające inwestycje. 

  • Jakie zmiany wejdą na rynek nieruchomości? 

 

Mikrokawalerki - nowe przepisy od kwietnia!

Reklama

Najmniejsze dopuszczalne lokale mieszkalne można odnaleźć nie tylko w nowym budownictwie. W ostatnich latach regularnie pojawiały się ogłoszenia dotyczące “apartamentów” w skali mikro, które miały być dedykowane głównie singlom. W wielu miastach, m.in. w Krakowie zaczęły powstawać budynki mieszkalne, z wydzielonymi mieszkaniami o niewielkim metrażu. Jak widać, temat mikrokawalerek stał się medialny, jednak warto zwrócić uwagę, że nie jest zagadnieniem nowym na rynku. W starszym budownictwie również można odnaleźć mieszkania mające mniej niż 25 mkw. Pomimo że zapędy firm deweloperskich są szeroko krytykowane, eksperci zwracają uwagę, że mikrokawalerki to tak naprawdę jedynie niewielka część rynku. 

“Podaż i popyt na takie mieszkania wynosi w kraju 1-2% oferty deweloperskiej. Jest więc to problem marginalny, dyskusyjny” - komentował ekspert portalu RynekPierwotny.pl Jarosław Jędrzyński. 

 

Zobacz również: Ceny mieszkań - jaki wkład własny pozwoli kupić mieszkanie singlowi w 2024 roku?

 

Aktywista Jan Śpiewak wspominał jednak o tendencji do obniżania standardów, przy jednoczesnym wzroście cen. 

Reklama

“Mieliśmy do czynienia z bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, czyli obniżaniem standardów przy jednoczesnym podwyższaniu cen. Jeśli umożliwimy taki „race to the bottom”, to kolejne granice będą przekraczane. Widzimy to zresztą na rynku najmu, gdzie ten problem nie został do końca rozwiązany” - skomentował w rozmowie z portalem Euroactiv Jan Śpiewak, aktywista. 

 

Średnia cena za mkw w zależności od powierzchni - Warszawa

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: RynekPierwotny.pl 

 

Co zmieni nowelizacja? Jak wpłynie na rynek?

Reklama

Od kwietnia 2024 r. zaczną obowiązywać ważne przepisy z punktu widzenia rynku nieruchomości. To zmiany w warunkach technicznych, których celem jest de facto ograniczenie powstawania mieszkań o zaniżonym metrażu. Nie wpłyną jednak na starsze nieruchomości, powstałe w czasach PRL-u i wcześniej. Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie to m.in. ustalenie limitu minimalnej powierzchni lokalu na 25 mkw. Nie będzie jednak dotyczył lokali użytkowych znajdujących się na 1. lub 2. kondygnacji nadziemnej, posiadających bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku. 

 

Zobacz również: Inwestowanie nieruchomości zawsze popłaca? Na tym rynku „rozpłynęło się” 700 mln zł
 

Ograniczenie identyczne jak dla mieszkań ma zapobiec dalszej budowie małych lokali formalnie użytkowych, ale de facto przeznaczonych pod mieszkaniowy wynajem” - wyjaśnia Magdalena Markiewicz, ekspertka portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Zaznaczono, że kwietniowym ograniczeniem nie będą objęte budynki, na budowę których otrzymano pozwolenie przed 1 kwietnia br., a także budynki jednorodzinne z lokalem użytkowym i budynki zamieszkania zbiorowego. 

“Czas pokaże, czy ten ostatni wyjątek nie będzie służył inwestorom do obchodzenia przepisów” - zauważa Markiewicz.

Reklama

 

Zobacz również: Dlaczego ceny mieszkań w Polsce są wysokie - branża tłumaczy

Czytaj więcej