Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nasdaq 100 kurs

Październik był gorącym miesiącem zarówno dla GPW, jak i Wall Street. Indeksy mają za sobą mocne tygodnie, a te listopadowe wydarzenia mogą warunkować dalsze ruchy. Co nas czeka na giełdach? 

 

  • S&P500 wykazuje spory potencjał do ruchu w górę. 
  • Zakończyła się pięciofalowa spadkowa korekta na indeksie Nasdaq100
  • WIG20 ma za sobą dobry miesiąc. Czy może zaskoczyć również w listopadzie? 

 

 

Prognozy dla WIG20 i S&P500 

Reklama

Zapytaliśmy najlepszych polskich analityków, jakie prognozy mają przed sobą indeksy S&P500, Nasdaq100 oraz WIG20. Co dalej z polskimi akcjami? Czy powyborczy entuzjazm się utrzyma? Jakie są oczekiwania co do kolejnych decyzji Rezerwy Federalnej w USA?

 

Zobacz również: Prognozy dla surowców od znanych analityków. Cena złota może mocno zaskoczyć

 

S&P500 

Dominik Osowski (analityk Rynku Papierów Wartościowych BM BNP Paribas): “Ponad 3/4 spółek z indeksu S&P 500 opublikowało już raporty za III kwartał, a odsetek pozytywnych zaskoczeń jeśli chodzi o zysk na akcję (EPS) przekracza 80%. Wspiera to notowania indeksu i widzimy potencjał do kontynuacji ruchu w górę”. 

Mateusz Czyżkowski (analityk XTB): “Wydźwięk ostatniej decyzji FOMC oraz przemówienie Powella jeszcze bardziej utwierdziły inwestorów w przekonaniu, że cykl podwyżek jest już za nami, co bardzo dobrze wpłynęło na notowania spółek technologicznych. Co więcej, indeks ten powrócił powyżej ważnej bariery wyznaczonej przez 200- dniową wykładniczą średnią kroczącą, co teoretycznie otworzyło drogę w kierunku lokalnych maksimów na poziomie 4420 punktów. Dla dalszych notowań ważne będzie, czy w przypadku ewentualnych korekt spadkowych, indeks zdoła wybronić wcześniej wspomnianą 200- dniową średnią”.

 

Notowania indeksu S&P500 - YTD

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

 

Nasdaq100 

Łukasz Zembik (TMS Oanda): “Long, cel 15 450 pkt. Rynek nie wierzy już w dalsze podwyżki stóp Rezerwy Federalnej. Szansa na taki ruch w grudniu wynosi jedyne 17 proc. Cały czas również wyceniane są pierwsze obniżki w przyszłym roku. Do kolejnego posiedzenia niespełna 1,5 miesiąca. Teraz wszystko zależy od danych makro. Do tego czasu poznamy dwa raporty o inflacji a także dwa z rynku pracy, które mogą dać dokładniejszy obraz tego, co dzieje się z amerykańską gospodarką w IV kwartale. Bez wątpienia rynek będzie bacznie obserwował, czy spadek inflacji jest trwały i czy pojawią się pierwsze zauważalne oznaki schładzania zaskakująco silnej gospodarki USA. Jeśli takie sygnały pojawią się, kolejna podwyżka stóp stanie się coraz mniej prawdopodobna i być może coraz częściej będzie słychać głosy o wychodzeniu z restrykcyjnej polityki monetarnej. To z kolei może zaszkodzić dolarowi i pomóc indeksom giełdowym. Indeks po spadku do poziomu ok 14 150 pkt. (pod koniec października) wyznaczył prawdopodobnie średnioterminowy dołek. Notowania dotarły do dolnego ograniczenia kanału spadkowego, który przypomina swoim kształtem formację flagi. Wszystko wskazuje na to, że technologiczny benchmark zmierza w kierunku górnej jej bandy (flagi). Zakończyła się tym samym pięciofalowa spadkowa korekta na indeksie i obecnie tworzy się kolejny impuls wzrostowy. Początek listopada pokazuje ponownie wysoki popyt na ryzykowne aktywa”.

 

Zobacz również: Kandydat na premiera wpłynie mocno na rynek finansowy. Dokona nominacji na kluczowe stanowisko

 

Notowania indeksu Nasdaq100 - YTD

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: TradingView 

 

WIG20 

Dominik Osowski: “Indeks największych spółek korzysta na dobrych nastrojach inwestorów, które są widoczne od czasu wyborów. Dla kontynuacji trendu kluczowe będzie jednak trwałe pokonanie bariery 2200 pkt. Ostatni atak byków na ten poziom okazał się niewystarczający”. 

Mateusz Czyżkowski (analityk XTB): “Nasz rodzimy indeks ma za sobą spektakularny miesiąc. Powyborcza hossa na polskich akcjach sprawiła, że w październiku stały się one najlepiej radzącą sobie grupą na świecie. Warto pamiętać, że w tym czasie inne rynki zmagały się z większą presją spadkową. Jednym z głównych motorów napędowych tych wzrostów były banki (WIG-Banki wzniósł się na rekordowe poziomy) oraz spółki powiązane ze Skarbem Państwa. W bieżącym miesiącu kluczowym będzie, czy te spółki zdołają utrzymać podobną dynamikę wzrostów. Mając jednak na uwadze skalę ostatnich wzrostów, jeśli zaobserwujemy podwyższone zainteresowanie księgowania zysków na walorach banków oraz spółek Skarbu Państwa, WIG20 może radzić sobie w listopadzie gorzej na tle innych rynków. Na ten moment wydaje się, że reakcja na strefę 2150 punktów może być kluczowa, jeśli chodzi o dalsze nastroje na polskim rynku”.

 

Zobacz również: Ten typ spółek z GPW daje dobrze zarobić! Stabilna inwestycja – potwierdzają eksperci

 

Notowania indeksu WIG20 - YTD

Reklama

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: TradingView  

Czytaj więcej

Artykuły związane z nasdaq 100 kurs