Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

nano kurs

[Aktualizacja: 7 marca 2022r., 14:07:27]

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest NANO (XRB)?
  2. Jak działa NANO?
  3. Jak przebiega transakcja w NANO?
  4. Jak doszło do ataku hakerskiego na giełdę BitGrail?
  5. Jaki portfel (wallet) do NANO?

 

Szybko i bez opłat?

Nano (NANO), wcześniej RaiBlocks (XRB), to otwartoźródłowa (ang. open source), zdecentralizowana platforma płatnicza oparta na technologii skierowanego grafu acyklicznego (DAG), posiadająca własna kryptowalutę o tej samej nazwie. Platforma cechuje się natychmiastową realizacją transakcji, brakiem jakichkolwiek opłat transakcyjnych i skalowalnością rosnącą wraz ze wzrostem obciążenia sieci, dzięki zastosowaniu technologii DAG. Za ideą powstania Nano stała potrzeba stworzenia łatwej w obsłudze sieci płatniczej, pozwalającej na dokonywanie codziennych płatności, w tym również mikropłatności, bez konieczności oczekiwania na jej potwierdzenie oraz dodatkowych opłat za jej przeprowadzenie. Nano docelowo ma również zapewniać skalowalność na poziomie najpopularniejszych terminali płatniczych, takich jak Visa i MasterCard, przy jednoczesnym zachowaniu decentralizacji i braku pośredników.

 

Pomysł stworzenia RaiBlocks (tak nazywał się projekt przed rebrandingiem) powstał jeszcze w 2014 r., white paper został opublikowany w grudniu, zaś twórcą platformy był amerykański programista Colin LeMahieu, który stworzył autorski kod platformy. Sieć RaiBlocks ruszyła 5 października 2015 r., stając się pierwszą funkcjonującą platformą płatniczą opartą na acyklicznym grafie skierowanym (DAG), wyprzedzającą zarówno Byteball Bytes (GBYTE), jak i IOTA, zyskując jednak jakąkolwiek szerszą rozpoznawalność dopiero w drugiej połowie 2017 r., tuż przed ogromnymi wzrostami notowań.

Reklama

 

31 stycznia 2018 r. doszło do zmiany nazwy i identyfikacji wizualnej projektu - sprawiająca problemy z wymową nazwa RaiBlocks została zastąpiona obecną nazwą Nano.

 

NANO posiada ograniczoną maksymalną podaż do 133,248,290 jednostek, z czego wszystkie (oprócz 1 NANO) znajdują się w obiegu rynkowym, stąd też kryptowaluta posiada charakter deflacyjny.

 

URL Artykułu

Reklama

 

Jak działa NANO?

Działanie Nano oparte jest na technologii DAG (ang. Directed Acyclic Graph), która sama w sobie nie jest niczym nowym, gdyż jako koncept matematyczny od wielu lat wykorzystywana jest przede wszystkim w projektowaniu procesorów komputerowych. W przypadku zdecentralizowanych sieci płatniczych jest natomiast konceptem nowatorskim, po raz pierwszy opisanym w 2012 r. w white paperze nigdy nie powstałej kryptowaluty DagCoin (nie mylić z istniejącym projektem piramidy finansowej o tej samej nazwie).

 

DAG w sieciach płatniczych nie tworzy bloków transakcyjnych, łącząc ze sobą bezpośrednio transakcje, tworzące strukturę graficznie przypominającą graf. W przypadku NANO stworzono koncepcję tzw. siatki bloków (ang. Block Lattice), w której każdy blok transakcyjny zawsze zawiera wyłącznie jedną transakcję.

 

Unikatową cechą NANO jest struktura sieci, w której każde konto (portfel z własnym adresem) posiada swój własny blockchain (nazywany łańcuchem konta - ang. account chain), który może być zmodyfikowany wyłącznie przez właściciela konta. Pozwala to na asynchroniczną i niezależną w stosunku do całej sieci synchronizację, dzięki której transakcje w NANO są potwierdzane w czasie do 3 sekund.

Reklama

 

____GG World Lottery____

 

Jak przebiega transakcja w NANO?

Każdy transfer środków w sieci Nano wymaga dwóch transakcji - transakcji „wysyłam” (ang. send transaction) potrącającej z konta docelową liczbę wysyłanych NANO, odbywającej się na koncie nadawcy oraz następującej po niej transakcji „odbieram” (ang. receive transaction) utworzonej na koncie odbiorcy i potwierdzającej otrzymanie środków, tym samym finalizując cały transfer.

 

Rozwiązanie dzielące pojedynczą operację transferu środków na dwie niezależne transakcje wysyłki i odbioru zostało wprowadzone z kilku względów:

  • Konieczność utrzymania bardzo niskiej wagi transakcji, zgodnej ze standardem protokołu pakietów użytkownika (UDP), czyli nie większych niż 32 bity
  • Potrzeba bezpiecznego odizolowania rozliczonych transakcji od nierozliczonych (w sieci Nano jako nierozliczone rozumiane są operacje bez utworzonego bloku „odbieram”)
  • Zachowanie sekwencyjności asynchronicznych operacji w sieci (transfer asynchroniczny zachodzi m.in. wtedy, gdy kilka kont wysyła środki do tego samego konta docelowego w tym samym czasie)
Reklama

 

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Uproszczony schemat transakcji w sieci Nano; A, B, C to niezależne konta, S to transakcja „wysyłam”, R to transakcja „odbieram”; źródło: white paper Nano.

 

 

Utworzenie konta również wiąże się z wykonaniem transakcji otwarcia (ang. open transaction). Ponieważ w sieci zaimplementowano algorytm konsensusu Delegated Proof of Stake, przy otwieraniu konta konieczne jest zagłosowanie na swojego Reprezentanta, będącego pełnym węzłem w sieci.

Reklama

 

Przy wykonywaniu jakiejkolwiek transakcji w sieci Nano dochodzi również do operacji Proof of Work, wymagającej wykorzystania niewielkiej mocy obliczeniowej do utworzenia funkcji hashującej transakcji. Operacja obliczeniowa wykonywana jest na urządzeniu użytkownika, może być to zarówno procesor CPU, jak i układ graficzny GPU - od mocy obliczeniowej urządzenia zależy liczba możliwych do utworzenia transakcji na sekundę. Dla przykładu, procesor CPU Intel i7 4790K (2014 r.) jest w stanie obliczyć hash transakcji w ciągu ok. 5 sekund. Jest to zabezpieczenie antyspamowe, chroniące sieć przed zapełnieniem pustymi transakcjami i jednocześnie pozwalające na utrzymanie całkowicie darmowych transakcji.

 

Sieć Nano cechuje się bardzo wysoką szacowaną skalowalnością, przekraczającą liczbę 7000 transakcji na sekundę (TPS), co czyni ją jedną z najbardziej przepustowych wśród rozproszonych sieci płatniczych. Dla porównania - bitcoin (BTC) jest w stanie uzyskać ok. 10 TPS, Ripple (XRP) ok. 1500 TPS, zaś sieć płatnicza Visa powyżej 20 000 TPS.

 

 

Sprawdź aktualny kurs NANO (XRB)notowania NANO

 

Reklama

 

Atak hakerski na giełdę BitGrail i problemy NANO

Niedługo po rebrandingu projektu na NANO doszło do jednego z największych ataków hakerskich historii rynku kryptowalut, którego ofiarą padła mało rozpoznawalna włoska giełda walut cyfrowych BitGrail. 8 lutego 2018 r., w wyniku udanego ataku hakerskiego, giełda straciła środki w kryptowalucie NANO należące do klientów (ok. 17 mln NANO), wyceniane wówczas na kwotę ok. 187 mln dolarów. Mimo, że kradzież środków nie była spowodowana problemami samej sieci Nano, lecz słabymi zabezpieczeniami giełdy BitGrail, notowania NANO zauważalnie spadły. Dzień po ujawnieniu ataku, zespół Nano poinformował opinię publiczną o żądaniach operatora giełdy BitGrail, który domagał się cofnięcia historii transakcji tak, aby uniknąć strat związanych z atakiem hakerskim. Fundacja Nano stanowczo odcięła się od tego pomysłu, zwracając uwagę, że jest to zarówno niewykonalne, jak i niezgodne z ideą decentralizacji i niezależności sieci Nano. Później jednak Francesco Firano, właściciel giełdy BitGrail, oskarżył zespół Nano o tworzenie produktu, który nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa - wg niego, udany atak na giełdę był spowodowany problemami samej kryptowaluty, a konkretnie zaginionymi znacznikami czasu (ang. timestamp) transakcji, co pozwoliło hakerom dokonać ataku.  Obecnie jednak przyjmuje się, że atak był możliwy ze względu na zbyt słabo zabezpieczony portfel giełdy.

 

Finalnie, giełda BitGrail zgodziła się na rekompensatę strat klientów poniesionych podczas ataku, jednak z jednym warunkiem - żaden z poszkodowanych klientów nie mógł pozwać operatora giełdy.

 

Niewiele później jedna z ofiar ataku, która straciła swoje środki trzymane na giełdzie BitGrail, pozwała Fundację Nano o zachęcanie do inwestycji w kryptowalutę, która niewiele później została skradziona z giełdy (chodziło najprawdopodobniej o oficjalny post na Twitterze, informujący o rozpoczęciu notowań NANO na BitGrail), a także o bezprawny obrót papierami wartościowymi na terenie USA. Pod koniec października 2018 r. sprawa została umorzona, a NANO uznane za niespełniające definicji papierów wartościowych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Reklama

 

Z perspektywy czasu, atak hakerski na giełdę BitGrail mógł w znaczący sposób wpłynąć negatywnie na notowania i zainteresowanie NANO, nawet mimo panującego od początku 2018 r. trendu spadkowego.

 

 

Jaki portfel (wallet) do NANO?

Zespół developerski projektu Nano dostarcza kompleksowe rozwiązania oficjalnych portfeli na różne urządzenia i platformy, co jest dużą zaletą. Podstawowym portfelem desktopowym jest Nano Wallet, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Nano Wallet występuje również w postaci aplikacji mobilnej, dostępnej na urządzenia z systemami Android lub iOS (Apple). Oficjalnym portfelem webowym (dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej) jest  Nano Wallet Online oraz NanoVault.

Reklama

 

Portfel dla developerów oraz użytkowników chcących postawić własny pełny węzeł (ang. full node) NANO, pobierający i synchronizujący całą historię transakcji grafu, jest dostępny na systemy Windows, MacOS oraz Linux.

 

Nieoficjalnym portfelem dla NANO jest Canoe Wallet, dostępny zarówno w formie aplikacji desktopowej, jak i mobilnej. Nieoficjalnym portfelem mobilnym dla NANO jest również Nano Blocks, dostępny wyłącznie dla systemu iOS.

 

Nano jest również obsługiwane przez najpopularniejszy portfel sprzętowy (ang. hardware wallet), jakim jest Ledger Nano S, za pośrednictwem portfela NanoVault.

Reklama

 

Kurs i notowania NANO

Nano jest aktualnie notowany na 14 giełdach kryptowalut, z czego największa płynność skupiona jest na giełdzie Binance (ok. 60% dziennego wolumenu handlowego), głównie w parze z bitcoinem (NANO/BTC). Nano dostępny jest również na takich giełdach jak Coinbene, Mercatox. czy Huobi. Jedyna polska giełda mająca w swojej ofercie NANO to CoinDeal, jednak przy korzystaniu z niej należy być świadomym niskiej płynności na instrumentach z NANO. Nano jest także notowany na natywnej giełdzie Nanex, na której znajduje się kilkanaście par walutowych Nano z najpopularniejszymi kryptowalutami, jednak płynność na tej giełdzie jest bardzo niska.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie giełdy kryptowalut zmieniły ticker XRB na NANO po rebrandingu projektu.

 

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Nano osiągnął 2 stycznia 2018 r. przy wycenie 37,62 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 4,8 mld dolarów. Warto dodać, że projekt był jednym z najdynamiczniej zyskujących na wartości - dokładnie na miesiąc przed osiągnięciem historycznych szczytów, 2 grudnia 2017 r., NANO notowany był po 24 centy, co oznacza że w ciągu miesiąca zyskał na wartości aż 15 575%.

Reklama

 

Obecnie NANO znajduje się na 39. miejscu w rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap, tracąc ponad 97% od styczniowych szczytów.

Czytaj więcej