Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

na podstawie danych zamieszczonych w tabeli oceń stan środowiska

Ponad połowa Polaków jest w znacznym stopniu zaniepokojona stanem środowiska naturalnego w kraju[1]. Zapytani o największe zagrożenia związane z rozwojem cywilizacyjnym, badani CBOS wskazywali przede wszystkim wszystkim zanieczyszczenie środowiska (75%), nadmierną ingerencję w skład żywności (53%), choroby cywilizacyjne (39%) i zmiany klimatu (37%)[2].

Pokazuje to, że świadomość środowiskowa znajduje się już na bardzo wysokim poziomie. To ważny wskaźnik dla organizacji, które chcą nadążyć za zachodzącymi zmianami i oczekiwaniami społecznymi – zarówno wśród klientów, jak i pracowników.

 

Zanieczyszczenie powietrza

Najczęściej przywoływanym problemem środowiska naturalnego w Polsce pozostaje zanieczyszczenie powietrza, bezpośrednio związane z corocznym przekroczeniem dopuszczalnego stężenia pyłów PM2,5 i PM10 w powietrzu w niemal wszystkich polskich miastach w sezonie grzewczym [3]. Uwaga poświęcana sprawie smogu w mediach oraz lokalnej polityce sprawia, że temat jakości powietrza stanowi jeden z podstawowych elementów dyskursu publicznego w kraju.

Reklama

 

Nadmiar odpadów

Kolejny najczęściej wskazywany problem to nadmiar odpadów. W 2020 r. wytworzono w Polsce prawie 123 mln ton odpadów, z czego niecałe 11% stanowiły odpady pochodzące z gospodarstw domowych (13,1 mln ton). Za pozostałe odpowiada przede wszystkim działalność górnicza i przemysłowa (ok. 84 mln ton), ale samo budownictwo wygenerowało ponad 7 mln ton odpadów, z czego 64% poddano odzyskowi[4].

 

Niedobór lub nadmiar wody

Polaków niepokoją również złożone kwestie związane z wodą – jej coraz częstszy niedobór oraz okresowy nadmiar. Susze stają się stałym problemem okresów letnich, przede wszystkim

w północno-zachodniej i centralnej części kraju[5]. Pogłębia to niekorzystną sytuację: w latach 1946–2016 średnia roczna zasobów wodnych przypadająca na głowę wynosiła w Polsce 1800 m3, podczas gdy 1700 m3/os. to granica stresu wodnego, czyli zagrożenia deficytem[6].

Reklama

Jednocześnie zmiany klimatu przekładają się na częstsze występowanie intensywnych opadów i powodzi błyskawicznych[7]. Odpowiedzialna gospodarka wodna jest zatem jednym z najważniejszych zagadnień z zakresu zrównoważonego rozwoju.

 

Motywacje stojące za ochroną środowiska

Wśród badanych przez CBOS dominowała opinia, że zmiany klimatyczne wpływają na życie ludzi w Polsce już teraz lub zaczną wpływać w ciągu najbliższych lat. Przekonanie o potrzebie szybkiego podjęcia działań przez państwo łatwo skojarzyć ze wzrostem odsetka osób twierdzących, że odpowiednie kroki w sprawie zmian klimatu należy poczynić natychmiast, nawet jeżeli wiążą się ze znacznymi kosztami (19% pozytywnych wskazań w 2009, 34% w 2018 r.).

Jednocześnie połowa Polaków boi się tempa i potencjalnych kosztów zmian – 50% badanych twierdzi, że problemem zmian klimatu należy się zająć, lecz ze względu na rozciągnięte w czasie skutki środki zaradcze powinny być wprowadzane stopniowo, aby ograniczać koszty[8].

Motywacje stojące za przekonaniem o konieczności ochrony środowiska naturalnego wiążą się przede wszystkim z dobrostanem człowieka. Badani poproszeni w 2020 roku przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska o wskazanie dwóch najważniejszych powodów, dla których warto dbać o przyrodę, najczęściej zwracali uwagę na troskę o przyszłe pokolenia (73%, wzrost o 24 pp. w stosunku do 2014 roku) oraz dbałość o zdrowie ludzi (61%, wzrost o 13 pp.)[9]. Przyrodę jako wartość samą w sobie wybrało 49% respondentów, a więc o 16 pp. więcej niż w podobnym badaniu sześć lat wcześniej.

Reklama

Jednocześnie w analogicznym okresie na znaczeniu straciły oszczędność i względy ekonomiczne, wskazane w 2020 r. przez 10% badanych, czyli niemal dwukrotnie mniej niż w 2014 roku. Prowadzi to do wniosku, że Polacy zwracają obecnie mniejszą uwagę na korzyści finansowe praktyk ekologicznych, większą natomiast na korzyści pozafinansowe, zwłaszcza zdrowie publiczne.

 

Świadomość indywidualnego wpływu

W 2020 roku 81% Polaków uważało, że ich sposób życia ma wpływ na stan środowiska naturalnego, ponieważ jego poprawa bądź degradacja wynika z sumy działań wszystkich ludzi[10]. Ponadto wybierając, od czego w największym stopniu uzależniony jest stan środowiska, najczęściej wskazują aktywność poszczególnych osób oraz społeczeństwa jako ogółu[11]. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w deklaracjach mieszkańców Polski widać znaczący wzrost popularności codziennych zachowań ekologicznych.

W 2008 roku około połowa badanych segregowała odpadki domowe oraz korzystało z toreb wielorazowego użytku, a 67% z energooszczędnego sprzętu AGD. W 2020 roku na pytania o te trzy kwestie w swoim życiu twierdząco odpowiedziało ponad 90% respondentów[12]. Choć wymienione praktyki zostały w znacznym stopniu wymuszone rozwiązaniami legislacyjnymi, inne badania potwierdzają, że większość Polaków wierzy w indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego.

Treść jest częścią raportu “Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości” autorstwa ThinkCo, który można pobrać TUTAJ za darmo.

Reklama

 

  1. CBOS, Świadomość ekologiczna Polaków, 2020.

  2. CBOS, Polacy wobec zmian klimatu, 2018.

  3. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski w 2020 r., 2020.

  4. GUS, Ochrona środowiska 2021. Environment 2021, 2021.

  5. A. Jastrzębska, Stop suszy! 2020. Raport. Od suszy 50-lecia do wzrostu retencji, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Warszawa 2021.

  6. R. Borek i in. (red.), Ekspertyza „Woda w rolnictwie”, Koalicja Żywa Ziemia, Warszawa 2020.

  7. R.P. Allan i in., Climate Change 2021: The Physical Science Basis, IPCC, 2021.

  8. CBOS, Polacy wobec zmian klimatu, 2018

  9. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski w 2020 r., 2020.

  10. CBOS, Świadomość ekologiczna Polaków, 2020.

  11. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Badanie świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski w 2020 r., 2020.

  12. 26

Czytaj więcej

Artykuły związane z na podstawie danych zamieszczonych w tabeli oceń stan środowiska