Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MRNA

Dla Moderny trwająca pandemia koronawirusa była trampoliną do sukcesu. Ledwie dwa lata temu, dzisiejszy innowator branży medycznej był tylko jedną z wielu stosunkowo tanich spółek o niespełna 5 miliardach dolarów kapitalizacji, by dziś konkurować z potęgami pokroju Pfizera i Johnson&Johnson. Z perspektywy firmy produkcja szczepionek przeciwko COVID-19 to jednak dopiero początek i jeśli w firmie tkwi potencjał tak duży, jak się sądzi, jej aktualna wartość na giełdzie może być przeceną.

Według zarządu Moderny mRNA może być wykorzystane w walce przeciwko nowotworom

Wartość Moderny przekracza dzisiaj kapitalizację m.in. Bayer A.G, przez co na pierwszy rzut oka, spółka może sprawiać wrażenie Tesli przemysłu medycznego. Dyrektor generalny firmy, Stéphane Bancel, przekonuje jednak, że nie mamy do czynienia z kolejnym producentem szczepionek, a bytem, który ma ambicje, by zrewolucjonizować rynek. Do pewnego stopnia już mu się to udało, poprzez popularyzację szczepionek opartych na mRNA, czyli kodzie genetycznym wysyłającym komórkom informacje o wirusie i tym samym, instrukcje dotyczące obrony.
Jeśli wykorzystanie mRNA okaże się skuteczne na dłuższą metę, pojawi się możliwość użycia go w walce m.in. z nowotworami złośliwymi, HIV oraz wadami genetycznymi, co może wysłać cenę spółki na giełdzie jeszcze wyżej. Jak podaje Bloomberg, firma dysponuje szczepionkami z mRNA przeciw dziesięciu wirusom. Produkty już teraz są lub w najbliższym czasie mają być testowane na ludziach.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Na wykresie widać, że uczestnicy rynku Moderny mniej więcej trzy razy określili wartość spółki na zakresy: od 11.25 do 37.3$, od 46.14 do 98.24$ i od 103.15 do 189.15$. Aktualnie, cena jednej akcji wynosi około 235$, co oznacza ponad 1900% wzrostu względem cen rejestrowanych w połowie 2019 roku. Źródło: Tradingview.com

Pewien haczyk stanowi agresywna konkurencja, która nie ma zamiaru zostać w tyle i tak po prostu pozwolić Modernie na dominację rynku. Pfizer, wraz ze swoim partnerem, BioNTech, także widzą potencjał w technologii, aktywnie działając w branży — do końca 2021 roku, firmy mają wyprodukować 3 miliardy dawek szczepionek mRNA.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Powyższa grafika przedstawia wyniki sprzedażowe Moderny od pierwszego kwartału 2020 roku. W tym momencie spółka notuje zyski na poziomie 1.9 miliarda dolarów, z czego 1.7 miliarda to zysk związany ze sprzedażą szczepionek na COVID-19. Źródło: Bloomberg

Kluczem będzie więc szybkość i umiejętność adaptacji do zmieniających się warunków. Póki co, szczepionki Moderny na wariant Delta COVID-19 są dość skuteczne, a firma przekonuje, że ewentualne, dalsze mutacje choroby nie będą stanowić dla niej problemu, ponieważ wystarczy "zaktualizować" obecny produkt.

Czytaj więcej