Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

millennium fundusze inwestycyjne

Fundusze dłużne:

W czerwcu przez rynki obligacji przetoczyła się fala zmienności. Choć momentami ceny obligacji stałokuponowych rosły, jak i spadały, cały miesiąc zamknął się z wyższymi rentownościami (niższymi cenami) niż w maju. Wsparcia nie stanowiły również skarbowe obligacje zmiennokuponowe, które z powodu rosnących marż kredytowych negatywnie kontrybuowały do wyników funduszy. Marże kredytowe rosły również dla obligacji korporacyjnych. W efekcie zarówno Noble Fund Obligacji, jak i Noble Fund Konserwatywny zanotowały w czerwcu straty. Ujemny wynik osiągnął również Noble Fund Strategii Dłużnych, który posiada dodatkowe ekspozycje na rynek private debt oraz zagraniczne obligacje skarbowe i korporacyjne.

Fundusze akcyjne:

Gwałtowna wycena przez rynki scenariuszy recesyjnych w czerwcu odbiła się negatywnie w wynikach naszych funduszy. Spadki zdominowały cały miesiąc, a próby odreagowania były krótkotrwałe. Noble Fund Akcji Polskich stracił mniej niż benchmark oraz podobnie do indeksu WIG. Lepsze relatywne zachowanie funduszu wynikało z konsekwentnego krytycznego podejścia do sektora finansowego oraz dobrej selekcji w innych branżach uwzględniającej nasilające się ryzyko spowolnienia gospodarczego. Noble Fund Małych i Średnich Spółek uzyskał wynik gorszy w porównaniu do benchmarku. Zaciążyła zagraniczna ekspozycja w sektorze zielonej energii, której spadków nie udało się zrekompensować w innych branżach. Noble Fund Akcji Europejskich oraz Noble Fund Akcji Amerykańskich straciły odpowiednio 6,7% oraz 7,4% - wyniki w okolicy lub nieco lepsze od benchmarków. Ogólnie w USA wszystkie sektory odnotowały spadki, ale najlepsze były sektor zdrowia, konsumencki dóbr podstawowych oraz użyteczności publicznej. Po przeciwnej stronie widniały sektory energii, surowców i finansów. Z jednej strony defensywne pozycjonowanie pomogło w amortyzacji spadkowego miesiąca. Z drugiej, wyjątkowo słabe zachowanie sektora energetycznego mocno ciążyło posiadanym ekspozycjom. W Europie również wszystkie sektory świeciły na czerwono, aczkolwiek skala spadków sektora energetycznego okazała się mniejsza niż amerykańskich odpowiedników. Szeroko rozumiane sektory defensywne (np. zdrowie, telekomunikacja czy podstawowe dobra konsumenckie) relatywnie kontrybuowały pozytywnie.

Fundusze mieszane:

Noble Fund Emerytalny i Noble Fund Strategii Mieszanych straciły w czerwcu po 4,1%, a Noble Fund Stabilny 4,6%. Co przed nami? Uważamy, że zmienność w kolejnych miesiącach będzie pozostawała wysoka. Ścierać się bowiem ze sobą będą dwie narracje: nadchodząca (lub nawet już trwająca) recesja oraz ryzyko utrwalenia inflacji na wysokim poziomie. W zależności od tego, który scenariusz się zrealizuje, odpowiedzi ze strony polityki fiskalnej i monetarnej mogą być zgoła odmienne.

Wyniki funduszy akcyjnych, funduszy mieszanych, a także funduszy dłużnych. Zobacz, które segmenty rynku poradziły sobie najlepiej - 1Wyniki funduszy akcyjnych, funduszy mieszanych, a także funduszy dłużnych. Zobacz, które segmenty rynku poradziły sobie najlepiej - 1



***Materiał pochodzi z Komentarza miesięcznego Czerwiec 2022 Noble Funds TFI S.A. którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Reklama

Pobierz raport

Czytaj więcej