Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

magdalena biejat

  • Lewica skrytykowała obecnego prezydenta Warszawy za brak realizacji obietnic wyborczych.
  • Biejat w planach ma budowę tysięcy miejskich mieszkań na wynajem. 
  • Czy kandydatka przekona wyborców? 

 

Tanie mieszkania na wynajem w Warszawie - jest projekt 

Podczas ostatniej konferencji Lewica odniosła się w sposób krytyczny do zobowiązań obecnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który nie zrealizował planów dotyczących samorządowego budownictwa. 

 

Zobacz również: Ceny mieszkań - jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości?

 

Reklama

Kandydatka na prezydenta Warszawy, wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat chce, aby każdego roku powstało w stolicy 2 tys. miejskich mieszkań na wynajem. Te byłyby budowane przez spółkę Mieszkania Warszawskie. Zgodnie z planami trafiałyby do osób o średnich dochodach, które nie posiadają własnego lokum. Część otrzymałyby osoby reprezentujące zawody społecznie użyteczne, jak np. nauczyciele. Lewica chce, aby czynsze były częściowo regulowane, tj. miałyby wynosić ok. 1,5 tys. zł za 2-pokojowe mieszkanie. 

Inicjatywa miałaby obejmować 6 stołecznych lokalizacji: Śródmieście (Nowy MDM - Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa" w regionie Zielna - Marszałkowska - Świętokrzyska), Wolę ("Brama Wolska" - przy Prądzyńskiego), okolice dworca Warszawa Zachodnia i gazowni warszawskiej czy Pragę Północ ("Osiedle Stalowa" przy stacji metra "Szwedzka"). Jak podaje PAP, na spotkaniu z dziennikarzami mówiono o kolejnych lokalizacjach, tj. "Nowy Służewiec" przy Kłobuckiej, "Warszawska Dzielnica Społeczna" przy stacji metra "Ulrychów" oraz "Stare Świdry" przy Myśliborskiej.

Po 10 latach konsekwentnych działań liczba nowopowstałych mieszkań ma być zbliżona do tej w dzielnicy Żoliborz. Przedstawiciele Lewicy uważają jednocześnie, że to projekt "konserwatywny", a więc realny do wykonania. Co więcej, zakładają, że przy większej puli środków mieszkań może powstać jeszcze więcej. Uważają, że to system długoterminowy, który obejmie "przyszłe pokolenia". 

 

 

Reklama

Zobacz również: Ceny mieszkań - czeka nas stabilizacja? Badanie rynku wskazuje ważną tendencję

 

Lewica walczy o głosy Warszawiaków 

Roczny koszt programu z perspektywy stolicy wyniósłby 350 mln zł. Pozostałą pulę miałby pokryć Bank Gospodarstwa Krajowego. Ponadto nowe lokale mają powstawać w ramach TBS (towarzystwa budownictwa społecznego). Tłumaczono, że to koszt "trzech kładek pieszo-rowerowych przez Wisłę", stanowiący przy tym ułamek budżetu Warszawy. 

TBS to spółka, zazwyczaj non-profit, której zadaniem jest budowa, a następnie zarządzanie mieszkaniami (nakierowana na wynajem). W swoich działaniach nie kieruje się zyskiem. Zazwyczaj wykorzystuje grunty udostępniane przez samorządy. Głównym celem jest budowa tanich mieszkań przeznaczonych na najem długoterminowy. Nie jest to jednak nowość, pierwsze mieszkania w ramach TBS powstały jeszcze w latach 90. 

"Warto pamiętać, że towarzystwa budownictwa społecznego nie są żadną nowością w polskich warunkach. TBS-y pierwsze mieszkania wybudowały w połowie lat 90. Od tamtego czasu, segment budownictwa społecznego czynszowego powiększył się o około 100 000 lokali. Ten wynik nie świadczy o dużym sukcesie TBS-ów” - komentował dla FXMAG Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Reklama

 

Więcej na temat TBS: Jak kupić taniej mieszkanie? Sprawdzamy, czy to możliwe w obecnych warunkach

 

Biejat chce także powołać SAN - Społeczną Agencję Najmu, która miałaby usprawnić procedury. Właściciele zgłaszaliby tam mieszkania, a pracownicy bezpośrednio zajmowaliby się wynajmem. 

 

Zobacz również: Podatek od nieruchomości w 2024- ile trzeba zapłacić po zakupie? Kto może uzyskać zwolnienie?

 

Reklama

Na konferencji przekazano również, że trwają prace nad "tarczą antyflipperską". Ustawa ma ograniczyć spekulowanie mieszkaniami. Założenia zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu. Warto przypomnieć, że jednym z haseł wyborczych Biejat jest "mieszkania dla ludzi, nie dla flipperów". 

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z magdalena biejat