Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

lokaty czy warto

Październik przyniósł złe wieści oszczędzającym. Wpłacanie pieniędzy na lokatę staje się coraz mniej opłacalne. Trudno oczekiwać zmian w tym zakresie, szczególnie w perspektywie kolejnych decyzji Rady Polityki Pieniężnej. 

 

  • Średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło 6,08% w październiku. 
  • Aby założyć lokatę, należy spełnić szereg warunków dotyczących m.in. wysokości depozytu czy zaakceptować zgody marketingowe. 
  • Na jakie alternatywy decydują się oszczędzający? 

 

 

Lokaty coraz mniej opłacalne

Reklama

Obniżki stóp procentowych w Polsce sprzyjają rewizji promocji w bankach. Od początku roku było to widoczne w szacunkach, a stało się faktem po ostatnich posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej. Co więcej, na podstawie prognoz to pierwsze sygnały szerszego łagodzenia polityki pieniężnej. Jak można zatem oczekiwać, lokaty mogą stać się jeszcze mniej opłacalne w kolejnych miesiącach. 

 

Zobacz również: Coraz więcej Polaków nie płaci rachunków za popularną usługę

 

Należy jednak odnotować, że w październiku rewizje były mniejsze niż miesiąc wcześniej. Niemniej, jeszcze latem można było spotkać banki oferujące lokaty z oprocentowaniem na poziomie 9 czy 10%. Obecnie standardem staje się 6-7%.  

Poszukując lepiej oprocentowanych lokat musimy się liczyć z dodatkowymi wymaganiami i limitami – np. maksymalnej kwoty i co najwyżej kilkumiesięcznego okresu obowiązywania wyższego oprocentowania. Bank poprosi nas też przeważnie o korzystanie z dodatkowych produktów (karta, konto, aplikacja mobilna). Najczęściej promocyjne lokaty są ponadto kierowane do nowych klientów lub przynajmniej osób, które do banku przyniosą nowe środki” - komentuje Bartosz Turek, analityk HREIT i autor poniższego zestawienia. 

Reklama

 

Zobacz również: Polski dom maklerski kończy działalność - dziś mija ważny termin dla klientów!

 

Lokaty - październik 2023

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: HREIT

 

Czy lokaty wciąż są opłacalne? 

Reklama

Problemem lokat, które na pierwszy rzut oka mogą się wydawać atrakcyjne, jest szereg warunków do spełnienia, zgód do podpisania oraz maksymalnych wysokości wpłat, które zazwyczaj wynoszą ok. 50 tys. zł. Umieszczanie pieniędzy w bankach nie chroni przed inflacją. Warto przypomnieć, że według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego ta ma powrócić w okolice celu dopiero w 2028 r. Analiza HREIT wykazała, że konsument, który przez ostatnie 5 lat zakładałby przeciętny depozyt w banku, straciłby łącznie ok. 25% siły nabywczej posiadanych oszczędności.

Osoby, które chcą zainwestować większy kapitał, decydują się często na zakup mieszkania. Na podstawie szacunków Barometru Metrohouse i Credipass za II kwartał br. inwestorzy to już prawie 45% nabywców na rynku wtórnym w Polsce. Kim oni są? 

"Zapewne są wśród nich tacy, którzy myślą o tym, aby skorzystać z obecnej sytuacji, kupić mieszkanie, a następnie sprzedać je w bliskim odstępie czasowym. Spora część nabywców kupuje jednak bez konkretnego celu" - komentuje Marcin Jańczuk, analityk Metrohouse.  

Obecnie najkorzystniejsze lokaty oferują oprocentowanie na poziomie 6%. Zwykle to jednak depozyty 3-miesięczne i ograniczone kwotowo. Na rynku nieruchomości można uzyskać rentowność wynoszącą 4,5-6%. 

 

Zobacz również: Czy warto kupić srebro? Jego popularność w Polsce jest zaskakująca

Reklama

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z lokaty czy warto