Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut NBP 27.02.2024 r.

Protokół z posiedzenia FOMC był jastrzębi, ale nie było tam żadnych nowych argumentów za dłuższym utrzymywaniem wysokich stóp. Eurodolar w tym tygodniu dochodził już niemal do kolejnego oporu na 1,09, ale fatalny odczyt indeksu PMI dla niemieckiego przemysłu przeszkodził mu w dalszych wzrostach. Z USA natomiast dane są wciąż niezłe – mniejsza liczba nowych bezrobotnych, przemysł i usługi mierzone PMI powyżej 50 pkt. To wystarcza na powrót eurodolara do okolic 1,08, ale raczej nie spowoduje powrotu kursu do 1,07.

Zobacz także: Polska giełda nie widzi nadciągającej wojny? Tusk: "Sytuacja jest krytyczna. Ważą się nasze losy"

 

 

Jest jeszcze jedna ważna kwestia wspierająca euro – to powrót pozytywnych nastrojów inwestycyjnych i większa akceptacja ryzyka. Wyniki spółek w USA są dobre, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej eksponowanej na hossę AI spółki Nvidia, która mocno przebiła i tak już wyśrubowane oczekiwania wynikowe dla 4 kwartału. Perspektywa na ten rok rysuje się także optymistycznie. Pociągnęło to w górę amerykańskie indeksy, wysyłając na nowe ATH indeks S&P500 oraz NASDAQ. To także zachęca do premiowania, przynajmniej krótkoterminowo, euro nad dolarem.

Zobacz także: Trzęsienie ziemi na kursach walut! Kursy dolara i euro runęły, złoty wystrzelił. Sprawdzamy prognozy 

Reklama

 

Z kolei z polskiej gospodarki napłynęły mieszane dane. Rozczarował wzrost produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej, co jednak mogło być tłumaczone też czynnikami pogodowymi. Natomiast na korzyść złotego działała mocna sprzedaż detaliczna oraz silny wzrost płac realnych. W drugą stronę natomiast działać mogą spekulacje o powstawaniu planu odwołania prezesa NBP, bo dalej mogłoby to pociągnąć większą skłonność do obniżek stóp w RPP. Póki co jednak złoty, wsparty napływem zagranicznego kapitału, nieco zyskał w tym tygodniu. Kurs EUR/PLN spadł do 4,31, ale obecnie jest na 4,33 i powinien utrzymywać się dalej w przedziale 4,30-4,35. USD/PLN z kolei walczy o powrót poniżej wsparcia na 4,00.

Zobacz także: Właśnie tyle będzie kosztowało jedno euro! Sprawdzamy prognozy makroekonomiczne dla krajów EŚW-3

 

**************

Kursy walut NBP 26.02.2024 r.: aktualna tabela

bieżące kursy średnie walut obcych w złotych określonych w § 2 pkt 1 i 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2022 r. poz. 10 i 21):

Tabela nr 212/A/NBP/2023 z dnia 2024-02-26

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

 

**************

Kursy walut NBP 27.02.2024 r.: kurs zlotego będzie jeszcze wyżej

Tabela nr 212/A/NBP/2023 z dnia 2024-02-27

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

Czytaj więcej