Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut NBP 08.04.

Wskaźniki zbiorcze wskazują odpowiednio na ekspansję w USA i hamowanie koniunktury w strefie euro. W kolejnych kwartałach można oczekiwać stopniowego wzrostu wolumenów kredytowych w USA. Proces ten może rozpocząć się z opóźnieniem w przypadku strefy euro. Rynki pracy w Europie i w USA pozostają mocne, choć proces normalizacji postępuje.

 

 

Dynamiki płac kształtują się powyżej poziomów sprzed pandemii. W przypadku USA widać stabilizację wzrostu płac na podwyższonym poziomie. W strefie euro problem płacowy powoli gubi rozpęd (swoje robi słaby popyt krajowy). Inflacja w USA zwalnia, co dotyczy także bazowej części koszyka. W strefie euro inflacja ogółem spada. Podobny trend widoczny jest w inflacji bazowej. Impet wzrostu cen istotnie przygasł zarówno w USA jak i strefie euro.

Reklama

Publikowane w ostatnim czasie dane z Chin okazały się nieco lepsze od oczekiwań. W przypadku miękkich wskaźników aktywności gospodarczej balansujemy w pobliżu neutralnych poziomów w przemyśle, zaś w usługach odnotowujemy poprawę koniunktury. Celem wzrostu PKB na 2024 jest ~5%, choć władze nie wydają się zainteresowane szerszą ekspansją fiskalną. Sądzimy, że Pekin będzie unikał pompowania sfery realnej za wszelką cenę kosztem wzrostu zadłużenia (także sektora centralnego, którego dług jest relatywnie niski). W styczniu nastąpił wzrost podaży nowego kredytu. Bazując na 12-miesięcznej sumie kroczącej nowej kreacji kredytu można zauważyć, iż powoli odbija popyt ze strony gospodarstw domowych. Impuls kredytowy może rosnąć, lecz nie osiągnie on naszym zdaniem poziomów notowanych w latach ubiegłych. Polityka PBoC powinna wspierać wzrost aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach (obniżki stóp) w obliczu niższych stóp w USA i niższej presji na deprecjację juana. Inflacja pozostaje niska i w najbliższym czasie nie powinno to ulec zmianie.

 

Zobacz także: Kurs euro do dolara – po ile będzie EURUSD? Będzie się działo na FOREX! Mamy prognozę znanego brokera

 

Rynek globalnie:

EBC pozostawił stopy procentowe na ostatnim posiedzeniu na niezmienionym poziomie. W konsekwencji główna stopa procentowa wynosi 4,5%. Forward guidance wskazuje, iż EBC osiągnął już docelowy poziom stóp procentowych, a głównym problemem jest obecnie wysoki (w ocenie banku) wzrost płac. Podczas kolejnego posiedzenia spodziewamy się utrzymania stóp na obecnym poziomie. W horyzoncie roku rynek wycenia (stopa depozytowa) 130pb obniżek.

Fed pozostawił stopy procentowe na ostatnim posiedzeniu na niezmienionym poziomie. W konsekwencji przedział dla stopy funduszy federalnych wynosi 5,25-5,5%. Forward guidance wskazuje, iż szczyt stóp w tym cyklu został osiągnięty, a początek obniżek stóp wydaje się bliski, ale potrzebna jest pewność, iż inflacja wróci do celu. Podczas kolejnego posiedzenia spodziewamy utrzymania stóp na obecnym poziomie. W horyzoncie roku rynek wycenia 110pb obniżek.

Reklama

 

Zobacz także: Kurs euro do złotego (EURPLN) coraz śmielej zagląda pod poziom 4,30

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Notowania EURUSD pozostawały ostatnim czasie relatywnie stabilne. Na przestrzeni roku oczekujemy w dużej mierze stabilnego kursu, a następnie lekkiego wzrostu kursu.

Reklama

 

Kursy walut EUR/USD, EUR/CHF: prognozy 

 

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

**************

Kursy walut NBP 08.04.2024 r.: główne waluty tracą grunt

Reklama

 

Czytaj więcej