Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut NBP 06.05.2024 r.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądają majowe prognozy dla kursu euro, funta, franka, dolara i złotego?
  • Na jakie wydarzenia makroekonomiczne zwracać uwagę?
  • Którą walutę warto mieć w portfelu w najbliższych tygodniach?

 

 

FED podjął decyzję w sprawie stóp procentowych w USA

W zasadzie już po pierwszych dwóch dniach maja, możemy przyznać, że najważniejsze wydarzenie miesiąca mamy za sobą. 1.05 Komitet Otwartego Rynku (FOMC) podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie w USA. Sama decyzja nie była zaskoczeniem i większej zmienności nie wywołała. Kurs dolara względem euro nie wykazywał większych wahań. Dopiero informacja dotycząca tzw. taperingu spowodowała odczuwalny spadek wartości dolara względem euro.

Reklama

Czym jest tapering? To proces prowadzący do spowolnienia i zmniejszenia tempa skupu aktywów, które mają miejsce podczas stosowania programów QE.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Wykres 1. Stopy procentowe w USA. Źródło: tradingeconomics.com

 

Jak banki centralne zmieniać będą stopy procentowe w maju?

W przypadku amerykańskiego dolara i giełdy, rynek środową decyzję i konferencję prasową odczytał jako brak szansy na szybkie i duże obniżki stóp procentowych. Aktualnie biorąc pod uwagę narzędzie, które najdokładniej pokazuje oczekiwania i nastawienie co do stóp w USA, pierwszej obniżki spodziewać możemy się dopiero na jesieni.

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Wykres 2. Oczekiwania co do kształtowania się stóp procentowych w USA. Aktualnie rynek spodziewa się jednej obniżki o wartości 25 punktów bazowych w 2024 roku. Źródło: CME FedWatchtool

 

W zasadzie to co robi FED jest zbieżne z działaniami pozostałych banków centralnych. W maju nie zanosi się na jakiekolwiek zmiany stóp procentowych zarówno w Wielkiej Brytanii, w strefie euro czy Szwajcarii. Również nasz rodzimy bank centralny nie powinien wyjść przed szereg i 9 maja podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej powinniśmy się spotkać z decyzją o utrzymaniu stóp na poziomie 5,75% (wysokość stopy referencyjnej).

To oznacza, że aktualne otoczenie rynkowe sprzyja tym inwestorom, którzy chcą poszukać bezpieczniejszych instrumentów finansowych, takich jak chociażby obligacje skarbowe. Natomiast sam fakt tego, że stopy procentowe są na wysokim poziomie, a inflacja nie powiedziała ostatniego słowa oznacza, że banki centralne stają przed trudnym wyzwaniem jakim może być stagflacja. O tym czy jest się czego obawiać przeczytasz w artykule Piotra Rosika (przejdź do artykułu na temat stagflacji).

Reklama

Warto dodać, że w związku z atakiem Iranu na Izrael kursy walut zachowywały się względnie stabilnie. Nie doszło do paniki i nagłych odpływów kapitału z krajów wschodzących do gospodarek rozwiniętych. To może napawać optymizmem w szczególności tych przedsiębiorców, dla których stabilny kurs walutowy jest kluczowy do prowadzenia rentownej działalności gospodarczej. Spójrzmy jednak na sytuację z perspektywy przeciętnego Polaka.

 

Co warto mieć w portfelu w maju? Euro, dolary, funty, a może franki?

Z punktu widzenia złotego, ostatnie tygodnie są okresem stabilnych wahań. W stosunku do dolara w 2023 roku PLN umocnił się o ponad 8%, a od 2022 r. (licząc od wierzchołka) o prawie 19%. To powrót z dalekiej podróży w wykonaniu rodzimej waluty. I to nie tylko w stosunku do USD, ale również euro czy brytyjskiego funta. Taka sytuacja spowodowała, że z mniejszym niepokojem patrzymy na aktualne wahania kursów walut. Jak w najbliższych tygodniach może wyglądać kształtowanie się takich par walutowych jak USD/PLN, EUR/PLN, GBP/PLN oraz CHF/PLN?

 

Zobacz to: Cena funta przed dużym ruchem? Słabość gospodarki i zamieszanie przed wyborami

 

Kurs dolara może wzrosnąć w maju

Reklama

W sytuacji, w której RPP, podobnie jak FOMC, utrzymałoby stopy procentowe na niezmienionym poziomie, czynniki fundamentalne mogą mieć drugorzędny wpływ na kształtowanie się kursu USD/PLN. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na sam wykres i to jak kształtuje się podaż i popyt zarówno na dolara jak i złotego. Na ten moment kurs USD/PLN utrzymuje się w górnych widełkach tendencji bocznej i możemy oczekiwać, że przy wybiciu poziomu 4 złotych i 10 groszy, złoty może mocniej stracić na wartości.

 grafika numer 3 grafika numer 3

Wykres kursu dolara względem złotego. Źródło: xstation

 

Zobacz to: Cena dolara mocno w dół w 6 miesięcy - mówi prognoza znanego banku

 

Stabilny jak kurs euro

Reklama

Dla euro poziomem cenowym, który działał jak magnes przez ponad dekadę był próg 4.30 PLN. Podobnie jak w przypadku USD/PLN etap paniki mamy zdecydowanie za sobą. Co nie oznacza, że wykluczyć możemy umocnienie się euro względem złotego. Europejski Bank Centralny zmaga się z innymi problemami niż nasz Narodowy Bank Polski, ale jeżeli chodzi o prowadzenie polityki monetarnej to tutaj od kilkunastu miesięcy działania są spójne. W sieci spotkać możemy się z prognozami dla kursu EUR/PLN w maju w rozpiętości 4.30 - 4.40 PLN. Z mojego punktu widzenia delikatnie umocnienie euro jest na ten moment bardziej prawdopodobne.

 grafika numer 4 grafika numer 4

Wykres kurs euro względem złotego. Źródło: xstation

 

Funt, a może szwajcarski frank?

W stosunku do złotego stabilnej niż frank zachowuje się brytyjski funt. Pomimo tego, że w prawdziwie to funt umocnił się w kwietniu mocniej niż CHF/PLN, ale rozpiętość wahań była zdecydowania większa na tej drugiej parze walutowej. GBP/PLN w większym stopniu zaczyna przypominać wahania pary euro złoty. Natomiast zdecydowanie najgwałtowniejsze ruchy występują w relacji naszej rodzimej waluty względem CHF.

Reklama

 grafika numer 5 grafika numer 5

Wykres funta i franka względem złotego. Źródło xStation

 

Zobacz to: Przemilczana bomba w gospodarce USA. Czy czeka ją wybuch i kryzys długu?

 

Funt, frank, dolar, euro a może po prostu złoty?

Maj, w oczach analityków, nie powinien przynieść bardzo dynamicznych trendów na rynku Forex. W takim przypadku wybór euro, dolara czy złotego w portfelu schodzi na drugi plan. Warto jednak zastanowić się nad szerszym horyzontem. Złoty cały czas pozostaje relatywnie mocny w porównaniu do tego co prezentował w 2021 oraz 2022 roku. W takim otoczeniu zakup instrumentów finansowych wycenianych w amerykańskim dolarze może być dodatkowym atutem dla tych inwestorów, którzy oczekują osłabienia się PLN względem dewiz.

Ładowanie...
 
 

**************

Kursy walut NBP 06.05.2024 r.: dolar idzie na 3,70 PLN! Świetna passa złotego

Czytaj więcej