Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kurs korony duńskiej w bankach

W dalszej części artykule zweryfikujemy również jakie prognozy i przewidywania względem możliwych przyszłych notowań mają ekonomiści i eksperci rynku walutowego. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem!

 

 

Kurs korony duńskiej na przestrzeni ostatniego tygodnia DKK/PLN

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

W ciągu ostatniego tygodnia kurs korony duńskiej do polskiego złotego (DKK/PLN) pozostawał stosunkowo stabilny, z minimalną zmiennością. Cena zamknięcia wynosiła 0.5759330, minimalna wartość osiągnięta podczas tego okresu wynosiła 0.5729150, a maksymalna wynosiła 0.5775160.

Analizując statystyki kursu DKK/PLN, można zauważyć, że kurs otwarcia wynosił 0.5753, z minimalną wartością na poziomie 0.5756 i maksymalną na poziomie 0.5753. Warto zauważyć, że mimo minimalnej zmienności w ciągu tygodnia, kurs korony duńskiej wzrósł o 0.51%, osiągając maksymalną wartość 0.5775 i minimalną 0.5729.

 

Sprawdź też: Jak nisko zejdzie kurs euro? Widmo inflacji oraz gołębia polityka oczami głównego ekonomisty Millennium

 

Riksbank sygnalizuje możliwe obniżki stóp procentowych - korona pod presją

Riksbank zaskoczył rynki w marcu swoim gołębim komunikatem, sugerującym możliwość obniżki stóp procentowych w maju lub czerwcu. Według Selvy Bahar Baziki, uderzenie w i tak już słabą koronę, wynikające z rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej na długo przed innymi głównymi bankami centralnymi – Europejskim Bankiem Centralnym w czerwcu i Rezerwą Federalną w lipcu – sprawia, że ta druga data jest bardziej prawdopodobna.

„Riksbank zaskoczył w marcu gołębim komunikatem w sprawie prawdopodobnej obniżki stóp procentowych w maju lub czerwcu. Uważamy, że prawdopodobne uderzenie w i tak już słabą koronę od rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej na długo przed wystąpieniem innych głównych banków centralnych – naszym zdaniem EBC w czerwcu i Fed w lipcu – czyni tę drugą datę bardziej prawdopodobną.” — Selva Bahar Baziki


 

Kurs korony duńskiej w ciągu ostatniego miesiąca DKK/PLN

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

W ciągu ostatniego miesiąca kurs korony duńskiej do polskiego złotego (DKK/PLN) utrzymywał się na stabilnym poziomie, charakteryzującym się minimalną zmiennością. Kurs otwarcia wynosił 0.5753, z minimalną wartością osiągniętą podczas tego okresu na poziomie 0.5756 i maksymalną na poziomie 0.5753.

Reklama

Analizując statystyki kursu DKK/PLN, można zauważyć, że w okresie od 8 maja 2024 roku do 6 czerwca 2024 roku kurs pozostał praktycznie niezmieniony, oscylując wokół wartości otwarcia. Zmiana kursu w tym okresie wyniosła -0.00, co oznacza brak istotnej zmiany wartości kursu w przeciągu miesiąca. Zmiana procentowa również wyniosła -, co wskazuje na brak wzrostu lub spadku kursu DKK/PLN w przeciągu miesiąca.

 

Sprawdź też: Potężny spadek euro (EUR) i dolara (USD)! Eksperci zaskakująco o walutach

 

Korona duńska - co warto wiedzieć o tej walucie?

Korona duńska (DKK) jest oficjalną walutą Danii, wprowadzoną w 1875 roku. Dzieli się na 100 øre. Dania jest częścią Unii Europejskiej, ale nie przyjęła euro jako swojej waluty, utrzymując korony jako środek płatniczy. Korona duńska jest znana z tego, że jest ściśle powiązana z euro, co stabilizuje jej kurs wymiany. 

Duński bank centralny, Danmarks Nationalbank, zarządza polityką monetarną, starając się utrzymać stabilność waluty i inflacji. Korona duńska cieszy się zaufaniem na rynkach międzynarodowych ze względu na stabilną gospodarkę Danii i konserwatywną politykę fiskalną kraju.

Reklama

 

Kurs korony DKK do polskiego złotego PLN w ciągu ostatniego roku

 grafika numer 3 grafika numer 3

Na przestrzeni ostatniego roku kurs korony duńskiej względem polskiego złotego (DKK/PLN) wykazywał tendencję spadkową, zmniejszając swoją wartość o 4.05%. Odnotowano zmienność kursu, z ceną zamknięcia na poziomie 0.5760270, minimalną wartością osiągniętą w okresie 0.5695480, oraz maksymalną na poziomie 0.6252320.

Analizując statystyki kursu DKK/PLN w okresie od 8 czerwca 2023 roku do 6 czerwca 2024 roku, warto zauważyć, że kurs otwarcia wynosił 0.5753, z minimalną wartością na poziomie 0.5756 i maksymalną na poziomie 0.5753. Zmiana kursu w ciągu roku wyniosła -0.02, co stanowi spadek o 4.22% w stosunku do początkowej wartości. Maksymalna wartość osiągnięta w ciągu roku wynosiła 0.6252, a minimalna 0.5695.

 

Sprawdź też: Kursy walut w wakacje: te trzy czynniki zdecydują o przyszłości złotego (PLN)

Reklama

 

Euro zyskuje przewagę: Nordea prognozuje spadek kursu USD/DKK i trudności walut skandynawskich

Ekonomiści z Nordea Bank w swojej wypowiedzi analizują perspektywy różnych walut na rynku międzynarodowym. Zwracają uwagę, że bardziej agresywne oczekiwania dotyczące polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w porównaniu do Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (Fed) sugerują, że euro będzie zyskiwać na wartości zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Przewidują, że w drugim kwartale kurs dolara amerykańskiego do korony duńskiej (USD/DKK) spadnie 

“Bardziej agresywne oczekiwania wobec EBC niż Fed oznaczają, że to euro będzie zyskiwać przewagę na rynku walutowym zarówno w krótkim, jak i długim terminie. Nordea spodziewa się, że w drugim kwartale kurs USD/DKK spadnie do 6,75. Zarówno korona szwedzka, jak i korona norweska będą w dalszym ciągu borykać się z trudnościami w perspektywie krótkoterminowej, podczas gdy w dłuższej perspektywie powinny nadejść lepsze czasy dla obu walut skandynawskich.“ - pisali ekonomiści Nordea Bank

 

Kurs korony duńskiej do PLN w ciągu ostatnich 5 lat

 grafika numer 4 grafika numer 4

Reklama

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat kurs korony duńskiej względem polskiego złotego (DKK/PLN) wykazywał umiarkowaną tendencję wzrostową, zyskując 1.00% w tym okresie. Wykres kursu DKK/PLN od 9 czerwca 2019 roku do 6 czerwca 2024 roku przedstawiał zmienność, z ceną zamknięcia na poziomie 0.5760270, minimalną wartością osiągniętą w okresie 0.5651440, oraz maksymalną na poziomie 0.6696490.

Analizując statystyki kursu DKK/PLN na przestrzeni ostatnich pięciu lat, można zauważyć, że kurs otwarcia wynosił 0.5753, z minimalną wartością na poziomie 0.5756 i maksymalną na poziomie 0.5753. Zmiana kursu w ciągu pięciu lat wyniosła 0.01, co stanowi wzrost o 0.99% w stosunku do początkowej wartości. Maksymalna wartość osiągnięta w ciągu pięciu lat wynosiła 0.6696, a minimalna 0.5651.

 

Rosnące ryzyko i sezonowe osłabienie korony duńskiej na tle rekordów giełd USA

Eksperci Jyske Banku analizują ryzyka związane z koroną duńską (DKK) w kontekście obecnych warunków rynkowych. Ich zdaniem, ryzyko dla DKK rośnie w związku z nowymi rekordami na amerykańskich giełdach oraz niewielkimi premiami za ryzyko wycenianymi na rynku finansowym. Podkreślają, że te premie za ryzyko są niespójne z ogromnym ryzykiem geopolitycznym, które ich zdaniem nie maleje, ale prawdopodobnie rośnie. Dodatkowo wskazują, że DKK zmierza w kierunku sezonowego osłabienia.

“Naszym zdaniem ryzyko dla DKK (wyższy spot) narasta w związku z nowymi rekordami akcji w USA i niewielkimi premiami za ryzyko wycenianymi na rynku finansowym.premii za ryzyko na całym rynku finansowym, co nie jest spójne z ogromnym ryzykiem geopolitycznym, które NIE maleją, ale prawdopodobnie rosną, oraz DKK zmierza w kierunku sezonowego osłabienia. Oczekuje się, że zakres wyniesie 7,4525-7,4600 DKK.” - podsumowali z kolei eksperci Jyske Banku

Reklama

 

Korona duńska w ciągu dekady - jak zmieniał się kurs DKK do PLN w ostatnich 10 latach?

 grafika numer 5 grafika numer 5

Analizując zmienność kursu korony duńskiej (DKK) w stosunku do polskiego złotego (PLN) na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, można zauważyć różnorodne wahania. Pomimo minimalnej zmiany absolutnej w okresie 10 lat, wynoszącej 0.01, co stanowi wzrost o 0.99% w stosunku do początkowej wartości, kurs DKK/PLN przejawiał znaczną zmienność.

Wykres kursu DKK/PLN odnotował znaczne wahania, z ceną zamknięcia w ostatnim dniu analizowanego okresu na poziomie 0.5753, minimalną wartością osiągniętą w okresie 0.5756 i maksymalną na poziomie 0.5753. Dane te nie uwzględniają jednak pełnej zmienności kursu w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Maksymalna wartość kursu DKK/PLN w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyniosła 0.6696, podczas gdy minimalna wynosiła 0.5651. Te skrajne wartości świadczą o znacznym zakresie, w jakim kurs ten oscylował w ciągu dekady.

Reklama

 

Ładowanie...

 

Eksperci Jyske Banku analizują przyczyny umocnienia USD

Eksperci Jyske Banku komentują styczniowe odbicie dolara amerykańskiego (USD), wskazując, że zawirowania na rynkach instrumentów o stałym dochodzie nie są głównym powodem tego umocnienia. Nowy rekord na amerykańskim rynku akcji nie jest typowym powodem wzrostu wartości dolara, ponieważ jest on walutą antycykliczną. Uważają, że obecne umocnienie dolara jest bardziej związane z nastrojami rynkowymi i pozycjami spekulacyjnymi, a nie z faktycznymi premiami za ryzyko na rynkach finansowych, które nie wzrosły mimo istniejącego ryzyka geopolitycznego.

“Zawirowania na rynkach instrumentów o stałym dochodzie nie są głównym powodem styczniowego odbicia USD, a nowy rekord na amerykańskim rynku akcji również nie jest normalnym powodem umocnienia tej waluty. Nowy rekord na amerykańskim rynku akcji również nie jest normalnym powodem umocnienia dolara, ponieważ waluta jest antycykliczna. Uważamy, że jest bardziej związany z nastrojami i pozycjami spekulacyjnymi, ponieważ ryzyko geopolityczne nie skutkuje obecnie wyższymi premiami za ryzyko na rynkach finansowych. Nie spodziewamy się, by obecne zawirowania wymknęły się spod kontroli. W związku z tym ustaliliśmy zakres na nadchodzący czas na 6,70-6,93 DKK.” - kontynuowali eksperci Jyske Bank

 

Sprawdź też: Czy dolara czeka upadek? Prawda o USD jest ukryta w tych danych

Reklama

 

**************

Kursy walut NBP 10.06.2024 r.: rośnie napięcie między rządem a prezesem Glapińskim

Czytaj więcej