Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

konto Pierwsze Mieszkanie

Starsze osoby z pewnością pamiętają książeczki mieszkaniowe. Obecne konto również daje możliwość oszczędzania na własne lokum, jednak istnieją restrykcyjne wymogi, które należy spełnić, aby otrzymać premię. 

 

  • Konto mieszkaniowe jako drugi filar programu Pierwsze Mieszkanie pozwala zaoszczędzić na własne M osobom w wieku od 13 do 45 roku życia.
  • Bank PKO otworzył 900 kont mieszkaniowych w pierwszym miesiącu od wprowadzenia oferty.
  • Czym różnią się oferty Banków PKO BP, Pekao oraz Aliora?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Konto mieszkaniowe - czy to się rzeczywiście opłaca?

Konto mieszkaniowe to zdecydowanie mniej popularny temat od samego Bezpiecznego Kredytu 2%. Programy wprowadzono w tym samym okresie, ale z uwagi na rosnący popyt i specyfikę rynku przyciągają inny typ konsumenta.

 

Jak zauważa Bartosz Turek, analityk HREIT, w ostatnich miesiącach banki zaczęły nieco inaczej szacować zdolność kredytową

Reklama

Ponad 611 tys. złotych – tyle na zakup mieszkania może przeciętnie pożyczyć trzyosobowa rodzina dysponująca dwiema średnimi krajowymi - wynika z kwietniowej ankiety przeprowadzonej przez HRE Investment Trust. W wynikach tych widać już wpływ wrześniowego cięcia stóp procentowych. Efekt? Banki są skłonne pożyczyć teraz o ponad 5% więcej niż miesiąc temu” - komentuje sytuację rynkową Bartosz Turek, analityk HREIT. 

Zobacz również: Ceny mieszkań spadają w najszybszym tempie od 2009 r. Czynsze 30% w górę, a obywateli nie stać na kredyt

 

To dobra wiadomość dla osób, które są już zdecydowane na zakup. W długoterminowym oszczędzaniu pomóc może natomiast konto mieszkaniowe. Celem jest zwiększenie dostępności cenowej. W okresie 3-10 lat można lokować na nim oszczędności, aby finalnie dokonać zakupu i zgarnąć “premię”.  

Kluczowym warunkiem jest konieczność wpłacania co miesiąc od 500 do 2000 zł. Premia mieszkaniowa naliczana jest po 3 latach prowadzenia konta. Oszczędności zwolnione są z podatku dochodowego. Do programu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 13 lat, ale nie przekroczyły 45 r. ż. Zgodnie z zasadami, nie mogą one posiadać domu, mieszkania czy spółdzielczego prawa do lokalu. 

Jak komentuje Tomasz Narkun, ekspert rynku nieruchomości, to dobre rozwiązanie szczególnie z perspektywy rodziców nastolatków

Reklama

 

  

Systematyczne oszczędzanie pozwala na uzyskanie premii od Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Warunków jest kilka. Przede wszystkim należy w ciągu roku dokonać 11 wpłat. Warto przypomnieć, że banki nie ustalą dowolnej wysokości odsetek. Muszą one wynosić co najmniej 75% stawki, która jest normalnie oferowana klientom. Premia za oszczędzanie wypłacana jest za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Ma ona wynieść od 1 do 15%. To wyższa suma z dwóch wartości (inflacji lub wskaźnika wzrostu cen mieszkań). Premia za dany miesiąc to iloraz łącznych wpłat na koniec miesiąca oraz wskaźnik premii za dany rok (½). Suma naliczana jest zatem od wpłat, a nie od wszystkich środków będących na koncie. 

Reklama

 

Zobacz również: Policja aresztuje pracowników znanego dewelopera! Notowania są na dnie, a analitycy prognozują przyszłość

 

_grafika_1_grafika_1

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

 

Reklama

 

Pierwsze Mieszkanie - jakie zasady i promocje obowiązują w bankach? 

W komunikacie prasowym Bank PKO otworzył 900 kont mieszkaniowych w pierwszym miesiącu od wprowadzenia oferty. Według statystyk banku średnia kwota, jaką wpłacili klienci to 1,9 tys. zł. 

Obecnie konto można otworzyć również w Alior Banku i Banku Pekao. Jak podaje jednak Ministerstwo Rozwoju i Technologii, trwają rozmowy z kolejną instytucją.  

Alior Bank oferuje konto z promocyjnym oprocentowaniem 5% w skali roku do 31 grudnia 2023 r. Kolejnym etapem jest oprocentowanie standardowe zmienne 2% w skali roku. Zaznaczono jednak, że “po zakończeniu promocji będzie obowiązywać oprocentowanie standardowe określone w Tabeli Oprocentowania Alior Banku dla Klientów Indywidualnych”. 

Bank Pekao zachęca klientów oprocentowaniem na poziomie 5,5% w skali roku dla całego sala w okresie 6 miesięcy od otwarcia konta. Promocja obowiązuje do 31 października. Można skorzystać również z “Promocji Na Całym Saldzie”, która obowiązuje w okresie od następnego dnia po zakończeniu Promocji Powitalnej do 08.07.2024 r. i jest to 3% w skali roku. W przypadku braku na koncie innych promocji obowiązuje oprocentowanie standardowe 1,52% w skali roku.

Reklama

 

Zobacz również: Ceny mieszkań w mieście wyższe nawet o 50% niż na terenie aglomeracji! Zobacz szacunki!

 

PKO Bank Polski oferuje promocyjne oprocentowanie 5,35% w skali roku do 31 grudnia 2023 r. Po tym okresie oprocentowanie ma spaść do 3%. 

 

Reklama

 

Warto jednak zaznaczyć, że premia za oszczędzanie liczona jest w dość specyficzny sposób. Minimalny 3-letni okres nie jest naliczany od roku, w którym otworzono konto, jeśli okres był krótszy niż 9 miesięcy. Aby premia trafiła na konto oszczędzającego, musi być naliczona 3-krotnie. Prowadzi to do stwierdzenia, że minimalny okres oszczędzania to 3 lata. Oczywiście niespełnienie tych warunków nie skutkuje zamknięciem konta. Staje się ono jednak zdecydowanie mniej atrakcyjne. 

 

Reklama

 

 


Inwestuj w globalne akcje, fundusze ETF i amerykańskie opcje, zarabiając do 5,8% na darmowej gotówce!

Otwórz konto w Freedom24


Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z konto Pierwsze Mieszkanie