Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Koalicja Polska

Przedostatni artykuł z serii opisującej programy wyborcze komitetów startujących w nadchodzących wyborach parlamentarnych poświęcony jest propozycjom i obietnicom składanym przez Koalicję Polską, którą tworzą członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), Kukiz 15 oraz Unii Europejskich Demokratów. Jaką wizję rozwoju ekonomiczno-gospodarczego ma czwarta siła polityczna wg większości przedwyborczych sondaży?

URL Artykułu

 

Krótko i zachowawczo

Program wyborczy Koalicji Polskiej, podobnie jak Lewicy, nie należy do najobszerniejszych, gdyż składa się z 28 stron. Co ciekawe, największa jego część została poświęcona propozycjom skierowanym do stosunkowo wąskich grup społecznych, takich jak rolnicy (i ogólnie mieszkańcy wsi), czy członkowie… Ochotniczej straży Pożarnej. Propozycje dla przedsiębiorców udało się natomiast zmieścić Koalicji Polskiej na jednej stronie swojego programu. W propozycjach programowych na próżno również szukać postulatów odnoszących się do kwestii światopoglądowych.

Reklama

W programie można znaleźć natomiast sporo postulatów dotyczących zmian ordynacji wyborczej, czy propozycji decentralizacji administracyjnej. Koalicja Polska obiecuje wprowadzenie m.in. mieszanego systemu wyborczego (z wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych), a także obligatoryjnych referendów, które będą przeprowadzane po zebraniu miliona podpisów od obywateli. Koalicja Polska chce również wprowadzić powszechną możliwość głosowania przez Internet, co wpłynęłoby na zwiększenie frekwencji w wyborach i referendach.

 

Dla młodych i dla najstarszych

Program Koalicji Polskiej jest wyjątkowo obfity w obietnice dla młodych osób. Sztandarową propozycją jest program Praca dla Młodych, skierowany do absolwentów szkół zawodowych, liceów oraz szkół wyższych. Polega on na przeniesieniu wszystkich kosztów zatrudnienia na umowie o pracę osoby do 30 roku życia z pracodawcy na państwo. Koalicja Polska obiecuje również podniesienie wysokości dotacji dla młodych przedsiębiorców z dotychczasowych 20 tys. do 50 tys. złotych. na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W programie wyborczym znajdziemy także wzmiankę o programie Własny Kąt, który ma polegać na udzielaniu przez państwo bezzwrotnej pożyczki do 50 tys. złotych na wkład własny do kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania. Dla rodzin, które chcą osiedlić się poza granicami miasta Koalicja Polska przygotowała propozycję zakupu działki budowlanej (z terenów należących do państwa lub samorządu) z pozwoleniem na budowę za symboliczną kwotę 1 PLN. Propozycja skierowana jest do osób do 35. roku życia. Niestety, w programie wyborczym nie znajdziemy żadnych informacji na temat jego szczegółowych warunków.

Koalicja Polska zapewnia utrzymanie programu Rodzina 500+ w dotychczasowej formie (w tym również na pierwsze dziecko). Oprócz tego, Koalicja Polska proponuje dodatkową „Godzinę dla Rodziny”, polegająca na ustawowym skróceniu o godzinę dziennie czasu pracy wszystkim rodzicom dzieci do 10 roku życia, a także możliwość pracy na pół etatu dla jednego z rodziców przez 12 miesięcy po narodzeniu dziecka.

Koalicja Polska obiecuje także, że podniesie kwotę wolną od podatku do poziomu 30 tys. złotych z obecnych 8000 PLN. Z propozycji skierowanych do kierowców można wymienić postulat obniżenia akcyzy na paliwa (jednak bez podania jakichkolwiek wartości), a także całkowitą likwidację akcyzy na pojazdy sprowadzane zza granicy.

Reklama

Sztandarową propozycją Koalicji Polskiej dla emerytów jest postulat całkowitego zwolnienia od podatku świadczeń emerytalnych, co przyniesie ich odbiorcom o ok. 250 złotych więcej każdego miesiąca. W programie wyborczym nie znajdziemy natomiast wzmianek o emeryturze minimalnej, czy dynamice waloryzacji jej stawek.

Koalicja PSL i Kukiz 15, podobnie jak Lewica, chce zwiększyć nakłady na służbę zdrowia do poziomi 6,8% PKB (z obecnych poniżej 5%), jednak bez podania docelowej daty.

URL Artykułu

 

Energetyka wg Koalicji Polskiej

Koalicja Polska zakłada ambitny cel osiągnięcia 50% udziału energii z odnawialnych źródeł w miksie energetycznym w ciągu najbliższej dekady (do 2030 r.). Oprócz tego podatek VAT na rozwiązania oparte na OZE ma zostać zmniejszony do 8%, w tym również dla prosumentów, posiadających własne przydomowe instalacje energetyczne. Energetyka w oczach Koalicji Polskiej ma opierać się na fotowoltaice, bez jakichkolwiek wzmianek o energii pochodzącej z elektrowni jądrowych (podobnie jak w programach KO i Lewicy). Oprócz tego, Koalicja Polska ma plan budowy morskich farm wiatrowych, które docelowo mają zaspokoić aż do 20% (14 gigawatów) potrzeb energetycznych kraju.

Reklama

Koalicja Polska w swoim programie stawia także na dofinansowanie i rozwój polskiego przemysłu hutniczego i stalowego, do czego w wymiernym stopniu przyczynić się ma wspomniana wyżej masowa budowa farm wiatrowych na Bałtyku.

 

Propozycje dla przedsiębiorców

Koalicja Polska chce dać małym przedsiębiorcom możliwość całkowitej rezygnacji z opłacania składek ZUS, z wzięciem na siebie wszystkich konsekwencji takiej decyzji. Kolejnym ukłonem w stronę małych i średnich przedsiębiorstw jest obietnica skrócenia okresu, w którym pracodawca ponosi koszt wynagrodzenia pracownika znajdującego się na urlopie chorobowym z obecnych 33 do dwóch tygodni dni. Od 15 dnia koszt nieobecności pracownika przejmie ZUS. I to w zasadzie tyle z propozycji, jakie Koalicja Polska przygotowała dla przedsiębiorców, pomijając wspomniane wcześniej udogodnienia dla młodych osób, które chcą założyć swoją pierwszą działalność gospodarczą.

URL Artykułu

 

Czytaj więcej