Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

kiedy wynik posiedzenia EBC

Na zakończenie tygodnia najważniejszym wydarzeniem będzie lutowa publikacja indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług. Konsensus ekonomistów zakłada odczyt zbliżony do styczniowego poziomu (54,5 pkt, poprz. 55,2 pkt). W kontekście ostatnich zaskoczeń inflacyjnych i zbliżającego się posiedzenia Rezerwy Federalnej, jeżeli nie zobaczymy gwałtownych (kilkupunktowych) zmian na głównych komponentach ISM, najważniejsza będzie składowa cen. W minionych dwóch miesiącach kształtowała się ona w pobliżu 68 pkt. Jej powrót powyżej 70 pkt prawdopodobnie jeszcze bardziej podgrzałby dyskusję na temat bardziej restrykcyjnego podejścia FOMC i wywołałby presję na obligacje USA.

Poza danymi z USA zainteresowanie inwestorów mogą wzbudzić dane PPI ze strefy euro za styczeń oraz wystąpienia przedstawicieli FOMC.

Biuletyn ekonomiczny: ISM z USA w centrum uwagi - 1Biuletyn ekonomiczny: ISM z USA w centrum uwagi - 1

 

Wyższa inflacja ze strefy euro i dobre PMI z Chin

Reklama

Wczorajsze odczyty HICP ze strefy euro potwierdziły nasze szacunki dotyczące procesów cenowych w obszarze wspólnej waluty. Nastąpiło nie tylko wyraźne przekroczenie konsensusu (8,5% r/r, prog. 8,2%), ale również jej bazowy komponent podniósł się do 5,6% r/r (prog. i poprz. 5,3% r/r), osiągając nowe historyczne maksima. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na miesięczną dynamikę bazowego HICP, która wyniosła aż 0,8% m/m. Dane będą ważnym argumentem nie tylko za podwyżką stóp procentowych o 50 pb. przez EBC w marcu, ale także za jasnymi sugestiami dotyczącymi konieczności dalszego zacieśniania polityki pieniężnej.

Kolejna porcja pozytywnych informacji napłynęła z Chin. Po solidnym odczycie PMI z przemysłu również jego usługowy odpowiednik osiągnął wysoki rezultat (55 pkt, najwięcej od lipca ub.r.). Ankietowani przez S&P/Caixin managerowie zwracali uwagę, że w prowadzeniu działalności pomaga im zniesienie ograniczeń covidowych oraz redukcja problemów operacyjnych. Uwagę zwracał również silny wzrost komponentu zatrudnienia (najwyższy poziom od listopada 2020) oraz cały czas umiarkowany wzrost kosztów operacyjnych.

Czytaj więcej