Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie zmiany po wyborach

W nadchodzących tygodniach czeka nas szczytowe zainteresowanie programem mieszkaniowym “Bezpieczny Kredyt 2%”. Kończą się środki przeznaczone na finansowanie inicjatywy, jednocześnie nie jest jasne, w którym kierunku podąży polityka mieszkaniowa przyszłego rządu, choć coś o niej wiadomo.

 

  • Bezpieczny Kredyt 2% był najhojniejszym programem mieszkaniowym w historii.
  • Partie opozycyjne w większości chcą angażować samorządy w rozwój najmu. 
  • Jakie pomysły na rynek nieruchomości ma opozycja?

 

Reklama

 

Nowi rządzący, nowe pomysły 

Startując w wyborach, Koalicja Obywatelska oferowała wyborcom program kredytów 0% na mieszkania. Taki przywilej obejmowałby osoby nabywające pierwszą nieruchomość. 

 

 

W Polityce Mieszkaniowej Nowej Lewicy natomiast przeczytać, że w planach jest założenie państwowego przedsiębiorstwa, które w latach 2021-2031 zapewni milion mieszkań na terenach należących do Skarbu Państwa. 

Reklama

Koszt najmu nie będzie przekraczał 20 zł za mkw. Państwo nie będzie sprzedawać mieszkań za więcej niż koszty budowy. Mieszkania będzie można kupić na raty z maksymalnym oprocentowaniem 3%” - przedstawia swoją wizję Lewica. 

Oprócz tego zapowiedziano wygaszenie roszczeń reprywatyzacyjnych. Zakazane mają być eksmisje “na bruk” oraz do  lokali nienadających się do zamieszkania. 

Polska 2050 uważa z kolei, że mieszkanie jest prawem każdego. Partia chce doprowadzić do zwiększenia liczby lokali na wynajem, wspierając jednocześnie najbardziej potrzebujących najemców. 

“Wprowadzimy podatek od pustostanów, a także zwolnimy z podatku za wynajem długoterminowy. To przełoży się na lepsze wykorzystanie już istniejących zasobów mieszkaniowych. (...) Zwiększymy limit obrotu ziemią rolną na terenach miejskich. Więcej ziemi to większa podaż mieszkań” - przedstawia swój plan partia Szymona Hołowni. 

Dużo mówiono również o obowiązku posiadania przez każdą gminę w kraju planu zagospodarowania przestrzennego w ciągu 10 lat z zagwarantowaniem środków w budżecie w ciągu pierwszych 5 lat.

Reklama

 

Zobacz również: Kupujesz mieszkanie? Prawnik radzi, na co musisz zwrócić uwagę

 

Czy Bezpieczny Kredyt 2% odniósł sukces?

Prawdopodobna zmiana rządu to czas podsumowań. Dystansując się od kwestii politycznych, trudno zaprzeczyć, że w Polsce wprowadzono popularniejszy program od “Pierwszego Mieszkania”. To w szczególności Bezpieczny Kredyt 2% przyciągnął zainteresowanie, którego wcześniej nie widziano. Rata preferencyjnego kredytu była dużo bardziej atrakcyjna od standardowej oferty banków. Co więcej, wkład własny można było zastąpić gwarancją BGK. Według Bartosza Turka, głównego analityka HREIT, tak hojnego programu mieszkaniowego jeszcze nie było.

 

Zobacz również: Bezpieczny Kredyt 2%, Wakacje Kredytowe - co z programami rządu po wyborach?

 

Reklama

Źródło: HREIT

 

Ekspert uważa, że Polacy spodziewają się, że wraz ze zmianą władzy środki na mieszkania się wyczerpią, a więc ruszą do banków, co będzie objawiać się jeszcze wyższą liczbą zainteresowanych

“Trzeba mieć świadomość, że idziemy prostą drogą do wyczerpania się środków na ten program wsparcia na początku stycznia, a parlamentarzyści mają głowy zaprzątnięte zupełnie innymi teraz sprawami i niemal pewne jest, że nawet jeśli jakimś cudem byłaby taka wola polityczna, to nie ma teraz czasu na dosypanie pieniędzy do systemu. Tymczasem co tydzień podpisywane są umowy opiewające na grubo ponad miliard złotych. Problem w tym, że na etapie prac nad stosowną ustawą zakładano, że do końca bieżącego roku udzielone zostaną kredyty o łącznej wartości 3,2 mld złotych. Według stanu na 12 października limit ten został przekroczony dwu i półkrotnie” - komentuje bieżącą sytuację Bartosz Turek. 

Reklama

Jak mogą przedstawiać się natomiast dalsze losy programu? Turek wskazuje, że to dość skomplikowana sprawa. Po pierwsze potencjalnych scenariuszy jest co najmniej kilka. Analityk uważa, że możliwe jest utrzymanie programu w przyszłych miesiącach, na podstawie obowiązującej ustawy. Oznacza to, że środki na dopłaty wyczerpią się w styczniu 2024 r., a program pozostanie w fazie „uśpienia”, czekając na kolejną transzę publicznych pieniędzy, które będą mogły go zasilić. 

Przy tym chcę podkreślić, że mało prawdopodobny wydaje mi się scenariusz, w którym kredyt 2% zostanie zastąpiony kredytem 0%, bo już dotychczasowy program jest najhojniejszym rozwiązaniem jakie kiedykolwiek działało w Polsce, a zainteresowanie nim kilkukrotnie przekracza plan. Jeśli oprocentowanie miałoby spaść do 0, to chyba tylko w sytuacji, w której do programu kwalifikowałyby się budynki o bardzo dobrej charakterystyce energetycznej, a więc ze względu na wysoko postawioną poprzeczkę i ograniczoną podaż program miałby znacznie mniejszą niż dziś skalę” - komentuje dla FXMAG analityk. 

 

Zobacz również: Czy ceny mieszkań będą rosły wolniej? Tak! Ekonomiści wskazują od kiedy

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Czytaj więcej