Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie wyniki finansowe ma PKO BP

Jeden z największych polskich banków zaprezentował wyniki za III kwartał 2023. Okazały się one znakomite, a rynek na początku czwartkowej sesji wypchnął notowania mocno w górę. Zysk netto za III kwartał był najwyższy w historii banku!

 

  • Bank planuje podzielić się dywidendą z zysków z inwestorami, wniosek trafił do KNF
  • Dzięki wysokim dochodom wskaźniki banku uległy znaczącej poprawie
  • Jakie dokładnie wyniki finansowe opublikował PKO BP?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Wyniki finansowe PKO BP dużo powyżej prognoz

Dochody PKO BP okazały się wyraźnie wyższe zarówno w III kwartale, jak i w dziewięciu pierwszych miesiącach 2023 roku.

Zysk netto banku w III kwartale 2023 roku wyniósł 2,78 mld PLN wobec straty netto o wartości 253 mln PLN w analogicznym okresie rok wcześniej. Co istotne, wynik ten okazał się wyższy aż o 14% od konsensusu prognoz analityków, którzy oczekiwali 2,447 mld PLN.

Zatem, był to rekordowy kwartał dla spółki. Jak przekazał bank, tak dobry wynik kwartalny był efektem m.in. wysokiej efektywności kosztowej i stabilnym kosztom ryzyka kredytowego.

Reklama

 

Kurs akcji PKO BP

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Z kolei jeśli spojrzymy na okres od stycznia do końca września bieżącego roku, zysk netto wyniósł 4,82 mln PLN. Jest to 202% więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

Reklama

PKO BP zaznaczył, że dzięki tak dużemu wzrostowi poprawiły się główne wskaźniki działalności. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku ROE wzrosła do 16,9% rdr, marża odsetkowa do 4,28% rdr. Wskaźnik koszt do dochodu (C/I) osiągnął wartość 30,9% rdr.

PKO BP osiągnął w III kwartale 2023 roku lepsze niż oczekiwano podstawowe przychody, oraz zawiązał niższe rezerwy na kredyty. Bank nie zawiązał w ciągu tych trzech miesięcy rezerw na ryzyko prawne dotyczące kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim.

Konsensus rezerw na kredyty frankowe (przygotowany w oparciu o 5 prognoz) wyniósł 205 mln PLN.

Wynik PKO BP na działalności biznesowej w III kwartale 2023 roku osiągnął wartość 6,17 mld PLN. To więcej o 6% w ujęciu kwartalnym i aż 14% rdr wykluczając efekty zdarzeń jednorazowych.

Jeśli chodzi o wynik odsetkowy, to wyniósł on 4,66 mld PLN (więcej o 3% od konsensusu). To wzrost o 558% w ujęciu rocznym oraz 6% w kwartalnym. wzrósł 558 proc. rdr i 6 proc. kdk.

Reklama

Łączne koszty PKO BP w III kwartale 2023 roku wyniosły 1,79 mld PLN. To w gruncie zgodne z konsensusem 1,78 mld PLN. W rezultacie, koszty były niższe o 4% rok do roku.

 

Zobacz również: Notowania spółki w górę o 70% w 2023 roku. Kurs wystrzelił po raporcie

 

 

PKO BP: Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe

Reklama

PKO BP przekazał, że świadcząc usługi w ramach programu “Bezpieczny Kredyt 2%” na koniec września otrzymał 30 tys. wniosków kredytowych. Liczba ta wzrosła do aktualnej wartości 38 tys. Przełożyło się to na zawarcie 15 tys. umów w ramach programu.

Jeśli chodzi o “Konto mieszkaniowe”, to zainteresowanie było znacznie mniejsze:

“W okresie od 10 sierpnia do 30 września 2023 roku założono 1363 Kont, na które klienci Banku wpłacili łącznie ponad 3 mln PLN” - czytamy w raporcie PKO BP. 

Jednak spoglądając na łączną nową sprzedaż kredytów mieszkaniowych w III kwartale 2023 roku, to wyniosła ona 4,4 mld PLN. To więcej o 33% względem 3,3 mld PLN w poprzednim kwartale.

Sprzedaż kredytów konsumpcyjnych również wzrosła, ale dynamika była niższa (+4,3% w uj. kwartalnym). Było to 4,8 mld PLN wobec 4,6 mld PLN kwartał wcześniej.

Reklama

 

Zobacz również: Konto mieszkaniowe - porażka programu? Polacy nie oszczędzają mimo korzyści

 

Dywidenda PKO BP - spółka wnioskuje do KNF

Bank PKO BP chce wypłacić inwestorom dywidendę. W tym celu spółka zwróciła się do KNF, który musi wyrazić odpowiednią zgodę. To kolejny raz w tym roku, gdy PKO BP wnioskuje do Urzędu.

Tym razem, bank ocenia, że spełnia wymogi. Dywidenda miałaby mieć wartość nawet do 100% zysku netto za 2022 rok.

Wcześniej, KNF odmówił w lipcu możliwości wypłaty przez PKO części zysku z kapitału rezerwowego w postaci dywidendy dla inwestorów.

Reklama

W czerwcu zwyczajne walne zgromadzenie PKO BP zdecydowało o przeznaczeniu 1,63 mld PLN zysku z 2022 roku na kapitał rezerwowy, co miało potem zostać spożytkowane na wypłatę dywidendy (w tym zaliczkową). Pozostała część, 1,63 mld PLN, ma pozostać niepodzielona.

 

Czytaj również: Spółka z GPW rozczarowała wynikami - kurs spada!

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie wyniki finansowe ma PKO BP