Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie prognozy dla złota

W południowokoreańskiej sieci sklepów GS25, należącej do GS Retail, zaczęły pojawiać się bankomaty sprzedające złoto. I odnoszą wielki rynkowy sukces!

Zobacz także: Cena złota – prognoza. Czy przygniecione decyzją FOMC wróci na historyczne szczyty?

  

  • Automaty umożliwiają zakup sztabek złota w 5 różnych rozmiarach, w przedziale od 0,13 do 1,3 uncji.
  • Do tej pory, pojedyncze maszyny tego typu były lokowane w Ameryce, Europie czy Bliskim Wschodzie zazwyczaj w ramach „atrakcji” mającej przyciągać nowych klientów.
  • Łatwa dostępność oraz popularność złota wśród Koreańczyków przyczyniła się do znacznego sukcesu „złotych ATM” w Korei Południowej.
  • Bank centralny Południowej Korei jest o wiele mniej skłonny do zakupu złota w porównaniu do swojego społeczeństwa.

 

Reklama

 

Koreański szał - bankomaty sprzedające złoto

Od września 2022 r., w południowo-koreańskiej sieci sklepów spożywczych GS25 zaczęto wprowadzać maszyny, które działają podobnie do tradycyjnych bankomatów. Jednak zamiast wypłacania gotówki, umożliwiają one zakup złota. Za pomocą automatów można kupić małe sztabki złota w 5 różnych rozmiarach – najmniejszy dostępny rozmiar to 0,13 uncji, a ten największy to 1,3 uncji.

Ich wprowadzenie wg. relacji lokalnych mediów przyczyniło się do wzrostu sprzedaży króla metali. Niejako potwierdza to również rosnąca liczba miejsc w których znajdziemy złote ATM. Na początku automaty były dostępne tylko w 5 GS25, a od września ich liczba wzrosła do 29 sklepów. Do końca bieżącego roku złote bankomaty mają się pojawić w 50 sklepach. Sieć GS Retail (do której należy marka GS25) posiada obecnie 10 tysięcy sklepów typu convenience store, które głównie specjalizują się w handlu towarami codziennego użytku, podobnie jak sklepy Żabka. W związku z tym, istnieje znaczny potencjał dla sieci w rozszerzaniu swojej oferty o złoto.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Borneo Bulletin (@borneobulletin)

Reklama

 

Aczkolwiek Korea Południowa nie jest pierwszym krajem w którym pojawiło się takie rozwiązanie. Prawdziwym pionierem w temacie „złotych bankomatów” jest firma zarejestrowana w Szwajcarii - Gold to Go. Która do 2013 r. uruchomiła 14 maszyn w 7 krajach. Ich pierwszy bankomat został uruchomiony w hotelu Emirates Palace, który znajduje się w Abu Dhabi.

 

Miejsca w których znajdują się maszyny „GOLD to GO”

 

Źródło: goldbarsworldwide.com

Reklama

 

Jednak ich model biznesowy różni się nieco od tego zaaplikowanego w Korei Południowej. Przede wszystkim ich ATM były traktowane w ramach dodatkowej atrakcji, z tego powodu często lokowano je w luksusowych hotelach, kasynach czy galeriach handlowych. Poza tym firma nie skupiała się na rozwoju działalności w krajach azjatyckich. Korea Południowa jest jedynym krajem, gdzie można znaleźć tak wiele automatów wydających złoto, a co więcej umieszczonych w sklepach spożywczych.

Zobacz również: Kurs złota osiągnie cenę 3 tys. USD za uncję, a główny amerykański indeks wzrośnie o 36%

 

Skąd tak duża popularność złota w Korei?

GS Retail, grupa do której należy sieć sklepów GS25, potwierdziła w piątek, że za ich pośrednictwem sprzedano sztabki złota o wartości 19 mln USD. Jak donosi agencja prasowa UPI News Korea na popularność złotych bankomatów wpłynęło: uproszczenie procedury kupna złota oraz inflacyjne obawy południowo-koreańskiego społeczeństwa. Wg. informacji jakie zostały przekazane przez GS Retail agencji UPI najchętniej kupowana jest najmniejsza sztabka złota 0,13 uncji. Jej obecna cena wynosi w ok.225 USD. Dane zebrane przez sieć sklepów wskazują, że ludzie w wieku 20 i 30 lat są głównymi nabywcami, którzy traktują złoto jako narzędzie inwestycyjne.

Po marcowych zawirowaniach na rynku bankowym, spowodowanych upadkiem Silicon Valley Bank (SVB), coraz więcej ludzi zaczęło lokować aktywa w złocie, szeroko uznawane za antyinflacyjny kruszec. Jego wycena zaczęła rosnąć. Profesorka Lee Eun-hee z Uniwersytetu Inha uważa, że: „sztabka złota kupiona w sklepie spożywczym wydaje się być raczej czymś, co robi się dla zabawy, a nie jako środek do poważnej inwestycji. Uważam, że popularność tych sztabek złota wynika głównie z ich łatwej dostępności". Należy zauważyć, że dynamika wzrostu ceny złota w wonach południowokoreańskich (KRW) jest większa niż ta w dolarach amerykańskich (USD).

Zobacz również: Ten metal przyćmiewa ostatnio złoto! Z czego wynika obserwowany wzrost?

Reklama

 

Wykres porównawczy procentowej zmiany wartości złota wyrażonej w dolarach amerykańskich (krzywa żółta) oraz w wonie południowokoreańskim (krzywa niebieska)

Źródło: stooq.pl

 

Koreański bank centralny „przejechał” się na złocie

Mimo tego, że złoto cieszy się dużą popularnością wśród Koreańczyków, południowo-koreański bank centralny (Bank of Korea, w skrócie: BOK)  przyjął znacznie „ostrożniejsze” podejście do kupna tego kruszca. W czerwcowym raporcie BOK uznał, że na ten moment płynność względem dolara amerykańskiego (USD) jest ważniejsza niż zwiększanie złota w rezerwach walutowych. Ponadto koreański bank centralny zauważył, że złoto wzrosło już dość mocno i może być blisko swojego szczytu, co ich zdaniem wynika z wysokich stóp procentowych i trudnościach w sprzedaży złota (co radykalnie zmniejsza płynność tego aktywa).

Ostrożne podejście BOK do złota nie jest niczym zaskakującym zważywszy na fakt, że ich ostatnie zakupy złota okazały się mocno… nietrafione, za co spotkał się z mocną krytyką. Mianowicie BOK zakupił 90 ton złota w latach 2011-2013, gdy znajdywało się w ono szczytowym momencie cenowym – 1 920 USD za uncję. Tak wysoka wycena złota wróciła dopiero w 2020 r. gdy wybuchła globalna epidemia koronawirusa. W momencie pisania tego tekstu uncja złota kosztowała 1 932,8 USD.

Reklama

"Głównym powodem, dla którego BOK nie zwiększył swoich zasobów złota od 2014 r., był dalszy spadek ceny złota i utrzymywanie się jej na niskim poziomie" - powiedział gubernator BOK Rhee Chang-yong podczas sesji Zgromadzenia Narodowego na początku tego roku. "Podczas gdy cena złota zaczyna rosnąć w tym roku, myślę, że bardziej pożądane jest posiadanie aktywów, które przynoszą stopy procentowe, niż zwiększanie zasobów złota, którego cena jest bardzo zmienna". Na koniec maja południowokoreański bank centralny posiadał 104,4 ton złota w swoich rezerwach walutowych, wartych ok. 4,8 mld USD i stanowiących 1,14% jego całkowitych rezerw.

 Zobacz również: Japonia - zaskakujące dane o inflacji! Giełda zareagowała solidnym tąpnięciem

 

Wycena złota (w USD) na przestrzeni 12 lat  

Źródło: TradingView.com

 

Autor inspirował się publikacją agencji prasowej UPI News Korea oraz artykułem KITCO.

Czytaj więcej