Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie mogą być skutki wysokiej aktywności inwestycyjnej deweloperów

  • Co pokazały dane GUS o rynku mieszkaniowym?
  • Czy rynek nieruchomości w Polsce jest przebodźcowany?
  • Jakie mogą być skutki wysokiej aktywności inwestycyjnej deweloperów?

 

 

Rynek mieszkaniowy na podstawie danych GUS

Liczba mieszkań rozpoczętych jest pierwszorzędnym parametrem danych GUS rynku mieszkaniowego z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Jeżeli więc widać tak dobry wynik za pierwsze 5 miesięcy br., to teoretycznie rysują się w przewidywalnej przyszłości jak najlepsze perspektywy rozwoju pierwotnego segmentu mieszkaniówki. Pytanie, czy od strony praktycznej wygląda to równie optymistycznie.

 

Zobacz także: Nowe inwestycje deweloperskie napędzają rynek

Reklama

 

Przebodźcowany rynek nieruchomości w Polsce

Cały szereg czynników wskazuje, że właśnie tak jest. W ostatnich 3-4 latach rynek był nieustannie stymulowany, czy wręcz nękany różnymi silnymi bodźcami, które prowadziły do permanentnej nierównowagi popytowo-podażowej, wprawiając w dezorientację nie tylko potencjalnych klientów deweloperskich biur sprzedaży, ale i samych deweloperów. Zaczęło się od pandemii, potem wybuch wojny za wschodnią granicą, inflacja i skok stóp procentowych, załamanie popytu w 2022 r., a w końcu jego sztuczne podbicie dopalaczem w postaci BK2%. Po tych wszystkich przejściach przyszedł czas na złapanie przez rynek przysłowiowego oddechu.
W efekcie obecnie obserwujemy dość zdecydowany proces powrotu do rynkowej normalności, przez co należy rozumieć odbudowę jeszcze niedawno mocno wydrenowanej oferty deweloperskiej, która z miesiąca na miesiąc pnie się w górę, przywracając równowagę popytowo-podażową, zdecydowanie hamując dynamikę wzrostów cen nowych lokali do akceptowanych wartości. Jednocześnie rośnie skala deweloperskich promocji, które także są symbolem rynkowej normalności. Powoli odbudowuje się zdolność kredytowa Polaków po szoku spowodowanym inflacją, a w perspektywie być może kolejny program dopłat do hipotek.

 

Czytaj również: Deweloperom coraz ciężej kupić atrakcyjny grunt pod inwestycje. Co mówi to o polskich bankach ziemi?

 

Aktywność inwestycyjna deweloperów - jakie mogą być skutki?

W sumie więc trudno się dziwić rekordowym danym GUS mieszkań rozpoczętych przez deweloperów w roku bieżącym. Oczywiście zawsze istniej pewne ryzyko, że znacznie podkręcana w ostatnich kwartałach aktywność inwestycyjna deweloperów wskutek jakichś nieprzewidywalnych okoliczności okaże się pułapką. Jednak na chwilę obecną takie ryzyko wydaje się mieć zdecydowanie marginalny charakter.

Reklama

 

Sprawdź także: Kryzys mieszkań za nami? Co dalej z rynkiem mieszkaniowym w Polsce

Czytaj więcej

Artykuły związane z jakie mogą być skutki wysokiej aktywności inwestycyjnej deweloperów