Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jakie indeksy PMI w Niemczech

Słabe są dzisiejsze odczyty PMI dla największych gospodarek eurolandu oraz dla całej strefy euro. Jest to potwierdzenie hamowania gospodarki, które nie służy indeksom giełdowym i euro.

 

  • Nastroje menedżerów z sektora usług strefy euro są słabe i okazują się gorsze od prognoz.
  • Wszystkie najważniejsze gospodarki eurozony tracą dynamikę w sektorze usług.
  • Najsłabiej prezentuje się francuski sektor usługowy.
  • Widać spadek presji cenowej w sektorze usług, ale EBC i tak powinien podnosić stopy - uważają analitycy.

 

Reklama

 

Czerwcowy wskaźnik PMI dla usług w strefie euro wyniósł 52 pkt., podczas gdy prognoza wynosiła 52,4 pkt., a poprzedni odczyt sięgał 55,1 pkt.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Reklama

Negatywnie zaskakujące odczyty PMI z europejskich gospodarek wywołały sporą zmienność na parze EURUSD. Indeksy największych europejskich gospodarek świecą dziś na czerwono.

Zobacz również: Stopy procentowe w Polsce – lipiec 2023: nie tym razem, ale po wakacjach... szykuj się na zaskoczenie 

 

 

Spowolnienie w Europie będzie kontynuowane...

Analitycy zwracają uwagę, że w sektorze usług wszystkie główne kraje strefy euro ponownie straciły dynamikę. Spowolnieniu towarzyszył słabszy wzrost liczby nowych transakcji, niższy wzrost cen i spadek oczekiwań biznesowych. Ogólnie rzecz biorąc, najprawdopodobniej spowolnienie wzrostu gospodarczego na Starym Kontynencie będzie kontynuowane.

Zobacz także: Fatalne dane z przemysłu! Jest źle, ale może być jeszcze gorzej. Kurs euro pod presją

Reklama

 

 

Analitycy Hamburg Commercial Bank zwracają uwagę, że spośród czterech głównych krajów strefy euro, spadek dynamiki w sektorze usług był nie tylko najbardziej widoczny we Francji, ale jest to również jedyny kraj, w którym firmy odnotowały spadek aktywności w porównaniu z poprzednim miesiącem. Oczywiście, sporą rolę odegrały protesty związane z reformą emerytalną i strajki z ostatnich miesięcy.

Jeśli chodzi o zatrudnianie, to sytuacja jest dobra w Niemczech, a kontrastuje to z Francją, Włochami i Hiszpanią, gdzie wzrost zatrudnienia spowolnił. Widać również spadek presji cenowej w sektorze usług, na którą baczną uwagę zwraca Europejski Bank Centralny.

Reklama

„Firmy usługowe nadal są w stanie przenieść przynajmniej część wzrostów kosztów (efekt m.in. wyższych płac) na klientów końcowych. Znajduje to odzwierciedlenie w uporczywie wysokiej inflacji bazowej, dlatego też EBC prawdopodobnie będzie nadal podnosił stopy procentowe” – uważają analitycy Hamburg Commercial Bank.

Zobacz również: Prognozy dla złota, ropy naftowej i gazu ziemnego. Zobacz jakie ruchy cen surowców przewidują najlepsi analitycy

Czytaj więcej