Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jakie były prognozy inflacji?

  • Jaka jest inflacja w Polsce w lipcu 2024 roku?
  • Jak zareagował kurs złotego na dane o wzroście cen?
  • Dlaczego inflacja gwałtownie wzrosła?
  • Sprawdź, co o najnowszym odczycie mają do powiedzenia rynkowi eksperci?

 

 Inflacja w Polsce - wraca drożyzna!

 

Inflacja w Polsce: lipiec 2024

W lipcu 2024 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce osiągnął 4,2% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. W ujęciu miesięcznym tempo wzrostu cen wyniosło 1,4%, podczas gdy w czerwcu wzrost był na poziomie zaledwie 0,1%. Przypomnijmy, że jeszcze miesiąc temu inflacja wynosiła 2,6% i mieściła się w celu ustalonym przez Narodowy Bank Polski.

 

Tablica 1. Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2024 r.

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: dane GUS


Wykres 1. Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w %)

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: dane GUS

 

- Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wg szybkiego szacunku były wyższe niż przed rokiem o 3,2% (wskaźnik cen 103,2), a w stosunku do czerwca 2024 r. obniżyły się o 0,5% (wskaźnik cen 99,5). - podał GUS.

Reklama

 

Sprawdź: Paranoja rynku nieruchomości w Polsce. Najdroższe kredyty, najmocniej rosnące ceny mieszkań

 

Kursy walut a dane o inflacji

W pierwszej reakcji kurs polskiego złotego umocnił się względem euro. Zaraz po odczycie podskoczył z 4,2871 do 4,2987. 

 

Jakie były prognozy inflacji?

Dane nieco zaskoczyły, gdyż analitycy oczekiwali jeszcze większego wzrostu inflacji. Na przykład ekonomiści PKO BP przewidywali, że w lipcu inflacja CPI wzrośnie o około 2 punkty procentowe z 2,6% rok do roku w czerwcu, co będzie głównie efektem częściowego wzrostu cen energii.

Spodziewamy się, że z powodu wzrostu rachunków za energię elektryczną i gaz inflacja CPI najpewniej nie tylko mocno odbiła, ale także po pięciu miesiącach w celu inflacyjnym ponownie wykroczyła poza jego górną granicę – w naszej ocenie lekko powyżej 4,0 proc. rdr. - szacowali analitycy Santandera.

Reklama

 

Szybki szacunek GUS: w VII inflacja +4,2% r/r, analitycy oczekiwali +4,4%:

 

Sprawdź: Cenowe szaleństwo w Polsce. Ponad 100% więcej za kawę, 150% za wodę mineralną

 

Analitycy o gwałtownym wzroście inflacji

- To najsilniejszy skok od stycznia 2023. Inflacja przyspiesza z 2,6 do 4,2% r/r, najwyższego poziomu w 2024 r. Dynamika CPI po 5 mies. wychodzi poza dopuszczalne pasmo odchyleń od celu NBP. - wskazuje Bartosz Sawicki.

 
- Gros zmian inflacji to energia, ale skala efektów wtórnych w kolejnych miesiącach jest nieznana. Podwyżki cen wody i ścieków będą się pojawiać jeszcze w kolejnych miesiącach. - przypominają analitycy mBanku.
 
Reklama

 

- Inflacja w lipcu w górę do 4,2% z 2,6%r/r w czerwcu (ING: 4,5%; konsensus: 4,4%). Za cały wzrost odpowiadało głównie wycofanie większości działań w ramach tzw. tarczy energetycznej. - wskazali eksperci z ING.

 

- To, że inflacja podskoczy w lipcu powyżej 4% r/r było powszechnie oczekiwane ze względu na odmrożenie taryf energetycznych dla gosp. domowych. Dziś już wiemy, że podbiło to inflację dokładnie o 1,4 pkt. proc. (wzrost rachunków za prąd i gaz średnio o 20%). - twierdzą analitycy z Pekao.

 

Jaka będzie inflacja w Polsce?

Realizuje się scenariusz inflacji niższej niż ta z projekcji NBP i konsensusu prognoz analityków. Zaraz się okaże, że nie tylko te 8%, 7% i 6% prognozy inflacji na koniec roku skapitulowały, ale nie ustoją też te 5%. Nasza prognoza na grudzień 2024 to około 4,5%. - komentują analitycy Pekao.

Do końca 2024 inflacja w przedziale 4,0-5,0%r/r. Szczyt w 1kw25 ok 6%r/r, do tego czasu stopy bez zmian. - napisali na X ekonomiści ING. 

 

Reklama

Sprawdź: Fala upadłości w Polsce. Te branże cierpią najbardziej

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Jakie były prognozy inflacji?