Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka sytuacja amerykańskiej gospodarki w lipcu

Dziś wzrok inwestorów skupiony jest na danych dotyczących kondycji amerykańskiego przemysłu. Mogą one mieć spory wpływ na decyzję Fed ws. stóp procentowych, która zapadnie jeszcze w tym tygodniu. 

 

  • Wstępny PMI dla przemysłu wyniósł 49 (prognoza 46,2, poprzednio 46,3). 
  • Tempo wzrostu zwolniło do najniższego poziomu od 5 miesięcy. 
  • Optymizm biznesowy co do perspektyw na przyszły rok uległ pogorszeniu.

 

 

Co mówią najnowsze odczyty PMI?

Reklama

Amerykański indeks S&P Global Manufacturing PMI wzrósł w lipcu do 49. Aktywność biznesowa w sektorze prywatnym w USA rozwijała się wolniej na początku lipca niż w czerwcu, a S&P Global Composite PMI spadł do 52 z 53,2. Odczyt ten okazał się nieco słabszy od oczekiwań rynku na poziomie 53,1. Warto przypomnieć, że wartość indeksu PMI powyżej 50 pkt. oznacza ożywienie.

 

 

 

Bieżący odczyt sygnalizuje wolniejsze pogorszenie warunków operacyjnych w sektorze wytwórczym w okresie 3 miesięcy. Odnotowano wolniejszy spadek nowej sprzedaży. Przedsiębiorstwa wykazują tendencję do redukowania zapasów i podejmowania działań zmierzających do obniżenia kosztów.  

Reklama

"W lipcu obserwujemy niepożądaną kombinację wolniejszego wzrostu gospodarczego, słabszego tworzenia nowych miejsc pracy, ponurego zaufania w biznesie i lepkiej inflacji. Ogólne tempo wzrostu produkcji, mierzone w produkcji i usługach, jest zgodne z rosnącym PKB w kwartalnym tempie około 1,5% na początku trzeciego kwartału" - skomentował wyniki Chris Williamson, główny ekonomista ds. biznesu w S&P Global Market Intelligence. 

Zobacz również: Inwestorzy są pełni optymizmu! Zobacz ważne badanie polskiego i amerykańskiego rynku

 

 grafika numer 1 grafika numer 1Źródło: S&P Global 

 

Podwyższona presja kosztowa wywiera nacisk na sektor usług. Niemniej wzrost optymizmu ze strony producentów jest zielonym impulsem dla tego sektora, który może wyjść z recesji już pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. 

Raport dotyczący amerykańskiego PMI nie wywołał gwałtownego ruchu na dolarze. Indeks dolara wzrósł w ciągu dnia o 0,1% do poziomu 101,18. 

Reklama

"Amerykański i europejski przemysł ostatnio totalnie w przeciwfazie (bez niespodzianki, poprawę w tym pierwszym widzieliśmy i w danych regionalnych, i w ISM miesiąc temu), za to usługi przekręcają się bardzo podobnie. Osobliwe, bo zsynchronizował się nie ten sektor, co zawsze" - komentują analitycy Pekao na Twitterze. 

Zobacz również: Chiński gigant technologiczny przejmuje kontrolę nad polskim producentem gier

 

Notowania EUR/USD - 5 sesji

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView  

 

Spadek optymizmu biznesowego  

Warto przypomnieć, że w środę ma zapaść decyzja dotycząca poziomu stóp procentowych w USA.  

Reklama

"Optymizm biznesowy co do perspektyw na nadchodzący rok gwałtownie się pogorszył. Ponury obraz dodaje ryzyka dla wzrostu produkcji w nadchodzących miesiącach, co wraz ze spowolnieniem tempa wzrostu w lipcu podtrzyma obawy, że gospodarka USA może jeszcze ulec kolejnemu spowolnieniu przed końcem roku" - komentuje Williamson. 

W czerwcu odnotowano wzrost inflacji kosztowej. Niemniej w lipcu tempo znacząco spadło, osiągając poziom obserwowany ostatnio w październiku 2020 r. Przedsiębiorstwa utrzymują, że wyższe koszty nakładów wynikały z wyższych cen surowców, szczególnie ropy naftowej.  

Zobacz również: Analiza spółki Polimex Mostostal – co tak naprawdę da jej kontrakt z PKN Orlen?

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka sytuacja amerykańskiej gospodarki w lipcu