Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaka inflacja w USA w sierpniu 2023

Europejski Bank Centralny podjął już decyzję o podwyżce stóp procentowych o 25 pb na czwartkowym posiedzeniu. Teraz, czas na spotkanie przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Czy pójdą w ślady Rady Prezesów EBC? Niekoniecznie.

 

  • Wskaźnik CPI wzrósł w USA w sierpniu, ale inflacja bazowa spadła
  • To stawia Rezerwę Federalną w trudnym położeniu
  • Posiedzenie Fed zaplanowane jest na 19-20 września

 

Reklama

 

Inflacja CPI przyspieszyła w USA - Fed w trudnym położeniu?

Rezerwa Federalna, a właściwie Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), uważnie śledzi wskaźniki inflacyjne przy podejmowaniu decyzji o wysokości stopy procentowej. Jest ich jednak sporo. Kluczowe przy interpretowaniu działań banku centralnego jest zwrócenie uwagi, na którym z nich mogą skupić się przedstawiciele Fed.

Zgodnie z oczekiwaniami, w ujęciu rocznym inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 3,7% z 3,2%. Z kolei, miesięczna inflacja CPI zwiększyła wartość w sierpniu do 0,6% mdm z 0,2% mdm w lipcu.

 

Stopa inflacji CPI w USA (dane na 15.09.2023)

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Takie przyspieszenie było spowodowane głównie wzrostem cen energii, z indeksem cen benzyny (10,6% mdm) odpowiadającym za ponad połowę wzrostu, podczas gdy inflacja cen żywności ustabilizowała się na poziomie 0,2% mdm drugi miesiąc z rzędu.

Inflacja bazowa natomiast nieco rozczarowała, przyspieszając do 0,3% mdm z 0,2% i obniżając wskaźnik rdr do 4,3% z 4,7% w poprzednim miesiącu. W ujęciu annualizowanym miesięczna inflacja bazowa wyniosła w sierpniu 3,4% - znacznie powyżej celu Fed wynoszącego 2%.

 

Koniec podwyżek ze strony Fed - Morgan Stanley

Reklama

“Jest mało prawdopodobne, by sierpniowy odczyt inflacji CPI istotnie zmienił nastawienie Fed. Na marginesie, zarówno jastrzębie, jak i gołębie w FOMC znajdą w raporcie ważne argumenty na poparcie swoich poglądów. Pewnym rozczarowaniem będzie inflacja bazowa, która zamiast ustabilizować się na poziomie 0,2% trzeci miesiąc z rzędu, nieznacznie wzrosła do 0,3%.”  - zauważyli analitycy z biura analiz UniCredit Research.

“Nie wystarczy to jednak, by powstrzymać Fed przed pozostaniem bez zmian w kwestii stopy procentowej na posiedzeniu w przyszłym tygodniu (zaplanowanym na 19-20 września, przyp. red.).” - dodali.

Mniej zmienna trzymiesięczna annualizowana stopa inflacji bazowej w USA spadła w sierpniu do 2,4% z 3,1% w lipcu. Zdaniem UniCredit, właśnie na ten wskaźnik przede wszystkim zwrócą uwagę przedstawicieli Rezerwy Federalnej przed podjęciem decyzji.

“Wydaje się, że Fed zdecydował, że może sobie pozwolić na ostrożne postępowanie, biorąc pod uwagę, jak daleko zaszedł w podnoszeniu stóp procentowych (do restrykcyjnego terytorium), opóźnienia w skutkach polityki pieniężnej i postępy poczynione w zakresie dezinflacji, a także oznaki, że rynek pracy staje się bardziej zrównoważony. Przerwa w czerwcu (po której nastąpiła podwyżka w lipcu) została wówczas uzasadniona przez Fed spowolnieniem tempa podwyżek stóp procentowych, a przedstawiciele Fed powiedzieli, że chcą przyjrzeć się dłuższemu okresowi danych (ponad sześć do ośmiu tygodni danych), aby podjąć decyzję o kolejnym ruchu.” - zauważyli ekonomiści UniCredit.

Zobacz również: Kredyty w USA: dwukrotnie więcej zaległości niż przed rokiem. Czy to oznaka kryzysu?

 

Wysokość stopy procentowej funduszy federalnych w USA (15.09.2023)

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: tradingview.com

 

Nie wykluczają oni jastrzębiej komunikacji ze strony Rezerwy Federalnej, ale wciąż skłaniają się do prognozowania braku zmiany wysokości stopy procentowej przez amerykański bank centralny 20 września:

“Fed najprawdopodobniej utrzyma swoje zacieśniające nastawienie w przyszłym tygodniu, zwłaszcza, że wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia, aby przywrócić inflację do 2% i biorąc pod uwagę niedawny silny wzrost konsumpcji osobistej. Nadal uważamy jednak, że Fed prawdopodobnie zakończył już podwyżki stóp procentowych.” - podkreślili analitycy UniCredit.

Zobacz również: Kurs złotego jest w tarapatach! “Ja nie rokuję naszej walucie dobrze”, ostrzega Piotr Kuczyński

Reklama

 

Podwyżek stóp procentowych już nie będzie, ostrzegają banki inwestycyjne

Zacieśnienia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną nie spodziewają się także eksperci z banku inwestycyjnego Morgan Stanley:

“Nasz pogląd pozostaje taki, że Fed zakończył już podwyżki, przy szczytowej stopie funduszy federalnych na poziomie 5,375%. Brak świeżych danych powstrzyma go przed dalszymi działaniami, a po przedłużonym wstrzymaniu się od podwyżek spodziewamy się czterech kwartalnych cięć o 25 pb w 2024 r., począwszy od marcowego posiedzenia.” - powiedziała Ellen Zentner, dyrektor zarządzająca i główna ekonomistka ds. gospodarki USA w Morgan Stanley.

Wtórują im ekonomiści banku Wells Fargo, ale ostrzegają, że nie oznacza to obniżek stopy procentowej:

“Spodziewamy się, że niedawny spadek inflacji bazowej sprawi, że Fed nie dokona żadnych zmian (stopy procentowej, przyp. red.) w dającej się przewidzieć przyszłości, ale przy wzroście cen wciąż przekraczającym 2%, obniżki stóp procentowych pozostają odległe.” - skomentowali ekonomiści Wells Fargo.

Reklama

 

 

Podwyżek stopy procentowej przez Rezerwę Federalną na najbliższym posiedzeniu nie spodziewa się także analityk szwajcarskiego banku Julius Baer:

Amerykański Fed raczej nie będzie dalej podnosił stóp procentowych, ale obniżki stóp będą musiały poczekać do połowy przyszłego roku, nawet jeśli inflacja się ochłodzi.” - powiedział Mark Matthews, analityk Julius Baer.

Reklama

"Biorąc pod uwagę zarówno wykazane, jak i przewidywane postępy w zakresie inflacji, większość członków komitetu uważa, że cykl zacieśniania polityki Fed dobiegł końca." - zaznaczyła Simona Mocuta, główna ekonomistka w State Street Global Advisors.

Zobacz również: Recesja w USA, a nie “miękkie lądowanie” - ostrzega wielki bank z Wall Street

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaka inflacja w USA w sierpniu 2023