Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

jaką dywidendę zarekomendował zarząd Votum za 2022

Zarząd spółki Votum, która reprezentuje kredytobiorców frankowych w procesach z bankami, opublikował rekomendację dywidendy za zeszły, rekordowy rok. Zgodnie z oczekiwaniami dywidenda od spółki, która była zeszłorocznym hitem inwestycyjnym, będzie najwyższa w historii i to mimo tego, że na podział z akcjonariuszami zostanie przeznaczona zaledwie nieco ponad jedna trzecia zysku z 2022 roku. Spółka pokazała też rekordowe wyniki za pierwszy kwartał.

Na skróty:

  • Zarząd Votum rekomenduje wypłatę dywidendy na poziomie 2,50 PLN na akcję
  • Na podział z akcjonariuszami zostanie przekazane 35% zysku z 2022 roku, czyli 30 mln złotych
  • Będzie to najwyższa dywidenda w historii grupy kapitałowej Votum
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Rekordowy rok i dywidenda od Votum

Zarząd Votum na środowej sesji opublikował rekomendację dotyczącą podziału zysku za 2022 rok. Biorąc pod uwagę, że zeszły rok był rekordowy dla spółki, oczekiwana dywidenda również miała być najwyższa w historii. Zarząd Votum proponuje przekazanie na podział zysku z akcjonariuszami 30 mln złotych, co oznacza wypłatę dywidendy na poziomie 2,50 PLN na akcję. W 2022 roku Votum osiągnęła zysk netto przekraczający 87 mln złotych, co oznacza że stopa wypłaty dywidendy wyniesie 35% (tyle procent zeszłorocznego zysku zostanie przekazane akcjonariuszom spółki). Pozostała część zeszłorocznego zysku zostanie przekazana na kapitał zapasowy.

Biorąc pod uwagę kurs otwarcia środowej sesji (53,0000 PLN), stopa dywidendy wyniesie lekko ponad 4,7%.

Rekomendacja dywidendy od zarządu musi jeszcze zostać zaakceptowana przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, jednak szansa, że ostateczna wysokość dywidendy za 2022 rok ulegnie zmianie jest niewielka.

Czytaj również: Ta spółka z GPW zarabia krocie na kredytach frankowych, porozmawialiśmy z jej prezesem o planach na przyszłość

Reklama

 

Notowana na warszawskim parkiecie od 2010 roku kancelaria Votum ma dość długą historię podziału zysku z akcjonariuszami - tegoroczna dywidenda będzie dziesiątą od debiutu giełdowego spółki. Votum regularnie wypłacał dywidendy w latach 2012-17, z przerwami w 2018 i 2020 roku. Jak dotąd najwyższe wypłaty (0,78 PLN na akcję) miała miejsce w 2016 roku (wypłata składała się z zaliczki na poczet dywidendy w wysokości 0,32 PLN i dywidendy właściwej 0,46 PLN). Zeszłoroczna dywidenda, wypłacona z zysku osiągniętego w 2021 roku, wyniosła 0,41 PLN na akcję.

Votum jest zeszłorocznym inwestycyjnym hitem warszawskiej giełdy - w 2022 roku spółka zanotowała wzrost akcji na poziomie 180%, a od początku tego roku jej notowania wzrosły o dodatkowe 11%. Katalizatorem wzrostów są rosnące przychody dzięki prowadzonym przez spółkę procesom dochodzenia roszczeń z tytułu umów kredytów frankowych swoich klientów. W zeszłym roku grupa kapitałowa wypracowała ponad 300 mln złotych przychodów oraz ponad 87 mln złotych zysku netto, osiągając tym samym najlepszy wynik w historii.

Co więcej, mimo tego że akcje Votum notowane są blisko historycznych maksimów (59,0000 PLN, osiągnięte w styczniu tego roku), analitycy przewidują dalsze wzrosty - w ostatniej rekomendacji (z 10 maja) analitycy Domu Maklerskiego BOŚ podnieśli cenę docelową spółki do 79,6000 PLN na akcję, z wcześniejszych 72,1000 PLN w grudniu zeszłego roku.

Czytaj również: Analiza Votum - kluczowe wskaźniki dla segmentu bankowego

 

Kolejne rekordy Votum

Pierwszy kwartał tego roku również był bardzo dobry dla spółki - Votum wypracował 32,9 mln zł zysku netto, o 100 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co jest nowym kwartalnym rekordem w historii spółki. Przychody w okresie trzech pierwszych miesięcy wzrosły o 44% w skali roku, do 80 mln złotych. Segment dochodzenia roszczeń bankowych (kredyty frankowe) odpowiadał za przychody w wysokości niemal 58 mln złotych i za 33,7 mln złotych zysku netto.

Reklama

„Do głównych czynników wzrostu sprzedaży należy zaliczyć rekomendacje od klientów, których sprawy zostały pozytywnie rozstrzygnięte, rozwój prokonsumenckiej linii orzeczniczej oraz rosnącą świadomość społeczną zagadnienia. Ostatni z tych czynników miał szczególne znaczenie w związku z publikacją opinii Rzecznika Generalnego TSUE z dnia 16.02.2023 r. w sprawie C-520/21. W związku z zaplanowaną na dzień 15.06.2023 roku publikacją orzeczenia w powyższej sprawie, jak również sprawy C-287/22, dotyczącej zagadnienia zabezpieczenia powództwa poprzez wstrzymanie płatności rat kredytu na czas trwania postępowania sądowego, można spodziewać się utrzymania tego trendu” - można przeczytać w raporcie spółki.

Czytaj również: Sprawdzamy, ile są warte walory VOTUM wg metody dochodowej oraz metody porównawczej

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z jaką dywidendę zarekomendował zarząd Votum za 2022