Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Kanadzie za sierpień

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Kompletny kalendarz ekonomiczny znajdziesz tutaj:

KALENDARZ MAKROEKONOMICZNY

Reklama

 

Czytaj także: Emocjonujący tydzień z posiedzeniem Fed oraz zestawem krajowych danych makro

 

Poniedziałek, 19 września

Pierwszy dzień tygodnia nie będzie obfitował w istotne wydarzenia makroekonomiczne. Do najważniejszych należy publikacja wskaźnika IPPI w Kanadzie. O 16:00 spłyną dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (indeks NAHB za wrzesień), a o 23:00 opublikowany zostanie nowozelandzki indeks zaufania konsumentów 3Q.

Warto też wspomnieć o tym, że sesja handlowa nie odbędzie się w Wielkiej Brytanii z powodu pogrzebu królowej Elżbiety, a także w Japonii z powodu Dnia Szacunku dla Starszych. Giełdy obu krajów będą zamknięte, a na parach walutowych z GBPJPY należy oczekiwać niższej zmienności.

 

Reklama

Inflacja producencka w Kanadzie za sierpień (wskaźnik IPPI) - urząd statystyczny Kanady opublikuje sierpniowe dane na temat inflacji producenckiej. Poprzedni odczyt, za lipiec, wskazał na 11,9% inflacji producenckiej rok do roku i spadek o 2,1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca (czerwca). Kanadyjska inflacja producentów systematycznie spada od tegorocznego szczytu w marcu na poziomie 18,5% r/r. Sierpniowy odczyt zakłada kontynuację tego trendu.

Godzina publikacji: 14:30

 

 

Wtorek, 20 września

Reklama

Wtorek będzie już znacznie bardziej obfity w dane makro. Sesja rozpocznie się od danych z japońskiej gospodarki (inflacja CPI i bazowa), następnie pojawią się dane o inflacji PPI z Niemiec (godz. 8:00) oraz zbiór danych z polskiego przemysłu i rynku pracy (o 10:00). Dane z rynku nieruchomości w USA obejmą liczbę pozwoleń na budowę domów i rozpoczęte budowy (godz. 14:30). W tym samym czasie Kanadyjski Urząd Statystyczny opublikuje odczyt inflacji CPI oraz Core CPI (bazowej) za sierpień.

 

Inflacja CPI w Japonii za sierpień - inflacja bliska zeru, czy tym bardziej deflacja, są już historią nawet w Japonii. Lipcowy odczyt CPI wskazał 2,4% rok do roku, natomiast konsensus rynkowy zakłada kontynuację trendu wzrostowego inflacji i odczyt na poziomie 2,7% w perspektywie roku. Taki odczyt oznaczałby najwyższą inflację w Japonii od listopada 2014 roku.

Godzina publikacji: 01:30

 

Reklama

Inflacja producencka (PPI) w Niemczech za sierpień - prognoza zakłada nieznaczny wzrost wskaźnika PPI w perspektywie rocznej, do 37,5% r/r z 37,2% r/r w lipcu. Oznaczałoby to wyznaczenie nowego historycznego szczytu odczytów PPI. Konsensus rynkowy zakłada wzrost PPI w perspektywie miesięcznej o 1,5% w sierpniu, jednocześnie oczekując znacznego wyhamowania dynamiki wzrostu rekordowej inflacji producenckiej (w lipcu PPI wyniosło 5,3% m/m).

Godzina publikacji: 08:00

 

Dane z polskiego rynku pracy za sierpień - GUS opublikuje dane na temat wysokości zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia. W lipcu średnie pensje wzrosły o rekordowe 15,8% r/r, konsensus rynkowy zakłada wzrost wynagrodzenia w sierpniu o 13,5% w porównaniu do poprzedniego roku. Oznacza to kolejny wzrost przeciętnego wynagrodzenia poniżej poziomu inflacji, czyli realny spadek płac.

Godzina publikacji: 10:00

Czytaj także: Wynagrodzenie w Polsce: płace - bug czy feature? [ANALIZA]

Reklama

 

Dane z polskiego przemysłu za sierpień - GUS opublikuje dane na temat produkcji przemysłowej w poprzednim miesiącu. Po ostatnim słabym odczycie za lipiec (wzrost o 7,6% r/r) konsensus rynkowy oczekuje poprawy i wyniku na poziomie 9,9% r/r. Oprócz tego poznamy sierpniowe dane na temat cen produkcji sprzedanej przemysłu praz produkcji budowlano-montażowej.

Godzina publikacji: 10:00

 

Inflacja w Kanadzie za sierpień - Kanadyjski Urząd Statystyczny pokaże dane na temat inflacji CPI za sierpień. W lipcu wskaźnik CPI wyniósł 7,6% r/r i 0,1% m/m, natomiast Core CPI (inflacja bazowa) 6,1% r/r oraz 0,5% m/m.

Reklama

Godzina publikacji: 14:30

 

Dane z rynku nieruchomości w USA - Census Bureau opublikuje sierpniowe dane na temat przyznanych pozwoleń na budowę i liczby rozpoczętych budów. Oczekiwane odczyty to kolejno: 1,615 mln pozwoleń oraz 1,430 mln rozpoczętych budów.

Godzina publikacji: 14:30

Czytak także: PILNE: fatalne dane z USA: sprzedaż nowych domów mocno poniżej oczekiwań

 

Reklama

Wtorkowy raport API na temat zmiany amerykańskich zapasów ropy

Godzina publikacji: 22:40

 

Środa, 22 września

W połowie tygodnia handlowego odbędzie się bezapelacyjnie najważniejsze wydarzenie najbliższych dni, o ile nie całego miesiąca. ok. godz. 20 poznamy decyzję amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku dotyczącą zmiany stóp procentowych w USA we wrześniu. Decyzja FOMC będzie nadawała ton rynkom w najbliższym czasie. Oprócz tego warto zanotować, że w środę chiński rynek będzie zamknięty z powodu Święta Środka Jesieni.

 

Reklama

Dane z na temat produkcji i sprzedaży z Polski za sierpień - Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej. Konsensus rynkowy zakłada wzrost sprzedaży detalicznej w sierpniu o 20% r/r, zaś poprzedni odczyt wskazał na wzrost o 18,4% r/r (w lipcu).

Godzina publikacji: 10:00

Czytaj także: Już są najnowsze dane z polskiej gospodarki! Płace, zatrudnienie, produkcja, PPI

 

Wskaźnik zamówień wg CBI w Wielkiej Brytanii - Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (CBI) pokaże wyniki ankiety za wrzesień na temat zmiany zamówień. Konsensusu rynkowy zakłada spadek o 12 punktów we wrześniu, w porównaniu do spadku o 7 punktów w sierpniu. Wskaźnik zamówień spada nieprzerwanie od czerwca tego roku.

Godzina publikacji: 12:00

Reklama

 

Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości - w środę zostaną opublikowane dane dotyczące liczby sprzedanych nieruchomości z rynku wtórnego w USA za sierpień. Prognoza zakłada odczyt na poziomie 4,7 mln transakcji, w porównaniu do 4,81 mln w lipcu. Aktywność na rynku wtórnym spada systematycznie od stycznia tego roku, kiedy dokonano 6,5 mln transakcji.

Godzina publikacji: 16:00

 

Zmiana zapasów ropy, benzyny i destylatów w USA - cotygodniowy raport EIA na temat stanu zapasów ropy naftowej w USA. Konsensus zakłada spadek zapasów ropy o pół miliona baryłek w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy wysokość zapasów wzrosła o 2,44 mln baryłek w porównaniu do poprzedzającego tygodnia.

Reklama

Godzina publikacji: 16:30

 

Konferencja prasowa po wrześniowym posiedzeniu FOMC, decyzja w sprawie stóp procentowych, projekcje makroekonomiczne - najważniejsze wydarzenia tego tygodnia najprawdopodobniej zakończy się kolejną podwyżką stóp procentowych o 75 punktów bazowych, do poziomu 3,00-3,25%, co jest już zasadniczo zdyskontowane przez rynki. Możliwy jest również scenariusz mniej optymistyczny dla rynków kapitałowych, w którym FOMC podniesie stopy procentowe aż o 100 punktów bazowych, jest on jednak znacznie mniej prawdopodobny. Uwaga rynku będzie skupiona również na wypowiedzi prezesa Fed Jerome Powella, który wypowie się na temat dalszych kroków podejmowanych przez rezerwę federalną.

Godzina publikacji: 20:00

 

Reklama

Indeks zaufania konsumentów za trzeci kwartał 2022 w Nowej Zelandii - środową sesję zakończą dane na temat nastrojów konsumentów w Nowej Zelandii. Poprzedni odczyt (za drugi kwartał 2022) wynosił 78,7 pkt., w porównaniu do 92,1 pkt. w pierwszym kwartale. Wynik poniżej 100 pkt. jest interpretowany jako przewaga pesymizmu konsumentów.

Godzina publikacji: 23:00

 

Czwartek, 22 września

Czwartkowa sesja również będzie zdominowana przez banki centralne, tym razem Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. O ile w przypadku Bank of Japan nie dojdzie do zmiany oprocentowania, o tyle Bank Anglii najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe o kolejne 50 pkt. bazowych. W czwartek poznamy również decyzję Szwajcarskiego Banku Centralnego.

 

Reklama

Decyzja w sprawie stóp procentowych w Japonii i konferencja prasowa po posiedzeniu BoJ - Bank Japonii nie zmieni stóp procentowych, które od początku 2016 roku wynoszą -0,10%. Z perspektywy par walutowych z jenem istotne będą jednak prognozy makroekonomiczne przedstawione na konferencji prasowej po posiedzeniu BoJ.

Godzina publikacji: 0:00

 

Decyzja w sprawie stóp procentowych w Szwajcarii i konferencja prasowa po posiedzeniu SNB - na odbywającym się co kwartał, wrześniowym posiedzeniu Szwajcarskiego Banku Narodowego, zostanie podjęta decyzja o kolejnej podwyżce stóp procentowych - rynkowy konsensus zakłada wzrost głównej stopy procentowej aż o 75 punktów bazowych, czyli wyższej niż na czerwcowym posiedzeniu, kiedy stopy wzrosły o 50 pb. (z poziomu -0,75% do aktualnego -0,25%). Po publikacji decyzji o stopach procentowych odbędzie się konferencja prezesa SNB, Thomasa Jordana.

Godzina publikacji: 09:30

Reklama

 

Decyzja w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii i konferencja prasowa po posiedzeniu BoE - na wrześniowym posiedzeniu Banku Anglii oczekiwana jest kolejna radykalna podwyżka stóp procentowych w trwającym od grudnia zeszłego roku cyklu zacieśniania polityki monetarnej na Wyspach. Rynkowy konsensus zakłada wzrost stóp o kolejne 50 punktów bazowych (podobnie jak w sierpniu), do poziomu 2,25%. Na sierpniowym posiedzeniu oprocentowanie wzrosło z 1,25% do 1,75%.

Godzina publikacji: 13:00

Czytaj także: Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii w górę! Jak zareagował kurs funta do dolara i innych walut?

 

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, saldo rachunku bieżącego w drugim kwartale 2022 - Amerykański Departament Pracy opublikuje cotygodniowe dane na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Prognoza zakłada 218 tys. wniosków za poprzedni tydzień. Wcześniejszy odczyt wskazał na 213 tys. złożonych wniosków. W tym samym czasie Biuro Analiz Ekonomicznych opublikuje dane na temat różnicy pomiędzy eksportem a importem USA w drugim kwartale. Prognozowane saldo rachunku bieżącego ma wynieść -261 bilionów dolarów, podczas gdy w pierwszym kwartale ujemne saldo wyniosło ponad -291 bln USD.

Reklama

Godzina publikacji: 14:40

 

Cotygodniowe dane na temat rezerw gazu ziemnego w USA

Godzina publikacji: 16:30

 

Czytaj także: Biuletyn ekonomiczny – na radarze dane z Polski i konferencja Fed

Reklama

 

Piątek, 23 września

Ostatni dzień tygodnia handlowego upłynie pod znakiem publikacji wskaźników PMI. W tym dniu odbędą się również konferencje prasowe prezesów banków centralnych Niemiec (Joachima Nagela) oraz USA, Jerome Powella.

Dzień wolny od handlu w Japonii z powodu święta równonocy jesiennej.

 

Wskaźnik PKB w Hiszpanii za drugi kwartał 2022 roku (dane ostateczne)

Reklama

Godzina publikacji: 09:00

 

Przemysłowy i usługowy PMI we Francji za wrzesień

Godzina publikacji: 09:15

 

Reklama

Przemysłowy i usługowy PMI w Niemczech za wrzesień - Prognozy zakładają spadek zarówno przemysłowego (z 49,1 do 48,3 pkt.), jak i usługowego (47,7 do 47,2 pkt.) wskaźnika PMI w porównaniu do sierpnia.

Godzina publikacji: 09:30

 

Przemysłowy i usługowy PMI w UE za wrzesień - prognozowany jest spadek obu wskaźników - przemysłowego PMI do 49,6 w sierpniu do 48,8 pkt., usługowego z 49,8 do 49,1 pkt.

Godzina publikacji: 10:00

Reklama

 

Przemysłowy i usługowy PMI w Wielkiej Brytanii za wrzesień - prognoza zakłada wzrost przemysłowego PMI z 47,3 pkt. w sierpniu do 48 pkt. Konsensus rynkowy zakłada jednak spadek usługowego PMI z 50,9 do równych 50 punktów.

Godzina publikacji: 10:30

 

Przemysłowy i usługowy PMI w Stanach Zjednoczonych za wrzesień - prognozy zakładają nieznaczny spadek nastrojów w przemyśle (z 51,5 do 51,2 pkt.) oraz poprawę nastrojów w sektorze usług (z 43,7 do 45 pkt.)

Reklama

Godzina publikacji: 15:45

Czytaj także: Indeks PMI dla przemysłu w USA w dół, jest poniżej oczekiwań! Sprawdź, co na to kurs dolara

 

Konferencje prasowe prezesów Bundesbanku oraz Szwajcarskiego Banku Narodowego

Obie rozpoczynają się o 17:30

 

Reklama

Konferencja prasowa prezesa Fed Jerome Powella

Start o 20:00

Czytaj więcej