Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile za dom w Chinach

  • Ceny nowych domów w Chinach spadły w lipcu najszybciej od dziewięciu lat.
  • W Polsce ceny nieruchomości spadać nie chcą... 

 

Ceny nieruchomości w Chinach ostro w dół

Jak wynika z analizy Reutersa opublikowanej na podstawie danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS), ceny nowych domów spadły o 4,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi największy spadek od czerwca 2015 roku. Jest to kolejne z rzędu tąpnięcie, po głębokim 4,5% obniżeniu odnotowanym w czerwcu.

 

Ceny nowych domów w Chinach.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Reuters.

 

Ceny nowych domów spadały przez 13 miesięcy z rzędu. W 70 miast analizowanych przez NBS tylko Szanghaj i Xian odnotowały miesięczny wzrost cen nowych domów, przy czym jedynie Szanghaj zanotował wzrost cen na rynku domów używanych. Aby poradzić sobie z nadmiarem niesprzedanych nieruchomości, niektórzy deweloperzy wprowadzają nietypowe promocje. Według Reutera China Merchants Shekou Industrial Zone Holdings otworzyło nowy oddział w Nankinie, oferując nabywcom mieszkań pakiet upominkowy o wartości 200 000 juanów (27 950 USD). Pakiet ten obejmuje 100 godzin szkolenia lotniczego w celu uzyskania licencji pilota oraz 5% udziałów w odrzutowcu.

 

Zobacz: Kupno czy wynajem mieszkania? Liczba wynajmujących rośnie 3 razy szybciej niż właścicieli domów

 

Ceny nieruchomości w Polsce wciąż wysoko

Reklama

Natomiast ceny nieruchomości w Polsce rosną w szybkim tempie. Na przykład w Krakowie, stolicy Małopolski, ceny mieszkań wzrosły o ponad 100% w ciągu ostatnich pięciu lat. Podobne zjawisko obserwujemy w Łodzi, gdzie w maju 2024 roku ceny ofertowe wzrosły o 21% w porównaniu do roku poprzedniego, a w ciągu pięciu lat wzrosły o 81%. W Warszawie ceny ofertowe nowych mieszkań zwiększyły się o 20% w ciągu ostatniego roku, a w ciągu pięciu lat wzrosły o 78%. Więcej przeczytasz o tym w tym artykule: Wzrost o 105% w 5 lat. Gdzie ceny mieszkań rosną najmocniej?

 

Państwo biegnie z pomocą

Wszyscy obserwatorzy rynku nieruchomości w Polsce z niecierpliwością czekają na kolejne informacje dotyczące rządowej pomocy dla potencjalnych nabywców nieruchomości. Niestety, ale program Kredyt #naStart, mający wspierać przyszłych kupujących (oczywiście nie ma on związanego z pompowaniem kieszeni deweloperów oraz wzrostem cen mieszkań), wciąż budzi kontrowersje. W Chinach również podejmowane są próby interwencji, choć wydaje się, że państwo pozwala cenom na dalszy spadek. Choć eksperci wskazują, że informacje o mocno spadających cenach zwiększają presję na decydentów, aby wprowadzili dodatkowe środki wsparcia dla sektora nieruchomości. Na przykład analitycy z ING oceniają, że rynek nieruchomości prawdopodobnie będzie potrzebował dodatkowego wsparcia politycznego, aby osiągnąć stabilizację. Z kolei Goldman Sachs w swoim raporcie przewiduje dalsze działania w celu złagodzenia polityki mieszkaniowej w nadchodzących miesiącach, w tym większe ulgi w zakresie zakupu nieruchomości w czołowych miastach oraz dodatkowe obniżki stóp procentowych na kredyty hipoteczne.

 

Chiński rynek nieruchomości jest bardzo specyficzny i przez wiele ostatnich lat był w pewnym sensie sztucznie napędzany. O problemach w sektorze nieruchomości w Chinach wiadomo od przynajmniej 2 lat. - mówiła FXMAG Ewa Palus, ekspert rynku nieruchomości.

 

Zobacz: Koniec eldorado na rynku nieruchomości. Sprzedający muszą walczyć o klienta

Reklama

 

Dylemat więźnia rozwiązany

"Unfair Value", znany użytkownik portalu X (dawniej Twitter), zwrócił uwagę na interesujący temat:

W Chinach problemy z popytem na mieszkania rozwiązuje się w przeciwieństwie do Polski spadkiem cen a nie wzrostem z dopłatami.

Dylemat więźnia skończył się tak: W Pekinie nagła obniżka cen o 18% w maju w średniej wielkości projekcie mieszkaniowym na obrzeżach miasta zmusiła sąsiednie nowe inwestycje do pójścia w ich ślady…

 

Warto przypomnieć, że informacje udostępnione przez użytkowników X odnoszą się do doniesień Bloomberga. Według tych informacji chiński rynek nieruchomości zmaga się z intensywną wojną cenową w wyniku zmniejszonej interwencji lokalnych władz i działań deweloperów dążących do odzyskania gotówki. Na przedmieściach Pekinu średniej wielkości projekt mieszkaniowy obniżył ceny o 18% w maju, co skłoniło sąsiednie inwestycje do podobnych obniżek. Ponadto, rząd Shenzhen zatwierdził 29% roczną obniżkę ceny jednostkowej budynku.

 

Zobacz: Przejęć nieruchomości najwięcej od 2015 roku, liczba rośnie najszybciej od kryzysu finansowego

Czytaj więcej

Artykuły związane z ile za dom w Chinach