Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ile wynosi PMI w Polsce

Pokazano bardzo słaby odczyt z polskiego przemysłu! Wskaźnik PMI spada do poziomu 43,1. To znacznie poniżej oczekiwań analityków. Polska nie jest jednak wyjątkiem...

 

  • W Polsce indeks PMI spadł we wrześniu z 43,5 do 43,1 pkt.
  • To już 15 miesiąc, gdy odczyt znajduje się poniżej poziomu 50 pkt, równoznacznego ze spadkiem aktywności. 
  • Nastroje negatywne sa niemal w całej Europie. W sierpniu poziom zatrudnienia w fabrykach w całej strefie euro spadł trzeci miesiąc z rzędu.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

PMI w Polsce przesądzi o decyzji RPP? 

Według S&P Global, polski sektor przemysłowy nadal doświadczał głębokiego spadku koniunktury. Tempo spadku było szybsze niż w lipcu. Ponadto w sierpniu utrzymała się presja na obniżanie cen. 

Pojawiają się sugestie, że na najbliższym spotkaniu Rada Polityki Pieniężnej bardziej "przejmie się" indeksami PMI niż inflacją, która wciąż nie spadła poniżej 10%. 

Reklama

 

 

Jak wyglądają nastroje w Europie?

W Europie przeważają nastroje negatywne. Wskaźnik PMI w Niemczech wyniósł 39,1 pkt, we Francji 46,4 pkt, a w stefie euro - 43,5 pkt. 

Tylko w Niemczech produkcja spadła to najsłabszego poziomu od podcżątku 2020 r., gdy miały miejsce pierwsze lockdowny. Liczba zamówień jest najniższa od ponad 3 lat. Największymi barierami są niepewność wśród klientów, słabość sektora budowlanego oraz niskie nakłady na inwestycje. Co istotne, producenci wciąż nie są optymistycznie nastawieni do perspektyw produkcji w 2024 r. 

Zobacz również: Manipulacja kursem akcji i nieprawdziwe informacje? Prezes spółki z NewConnect odpowiada na zarzuty KNF

 

Reklama

Europa cierpi także z powodu gorszej kondycji chińskiej gospodarki. Spadek zamówień powiązany ze słabszym odbiciem w ChRL osłabia gospodarki Starego Kontynentu. Dane krajowe pokazały, że pozytywne nastroje były najsilniejsze w Irlandii, Włoszech oraz w Grecji, co zrównoważyło pesymistyczne prognozy dla firm w Niemczech, Francji i Austrii. 

Zobacz równieżCo dalej z inflacją - prognozy długoterminowe. Czy czeka nas druga fala podwyżek cen towarów i usług?

 

"Odnotowano szóstą z rzędu miesięczną redukcję kosztów produkcji producentów, przy czym ogólnie tempo spadku pozostaje wysokie. Ceny towarów opuszczających bramę fabryki zostały następnie obniżone, ponieważ firmy zdecydowały się przenieść obniżki kosztów na swoich klientów, aby zwiększyć konkurencyjność swoich produktów" - komentuje wyniki S&P Global. 

 

Wskaźnik PMI w poszczególnych krajach 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: S&P Global 

Reklama

 

Progonozowane jest utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie przez Europejski Bank Centralny. 

"Dzisiaj rano członek ECB (Villeroy) stwierdził, że wszystkie opcje są na stole, ale najbardziej prawdopodobne jest to, że stopy procentowe pozostaną na obecnych poziomach przez znacznie dłuższy okres" - komentuje Marek Rogalski, główny analityk DM BOŚ.  

Zobacz również: Ten kraj walczy prawdopodobnie z największą bańką na rynku nieruchomości na świecie i nikt o tym nie mówi - twierdzi ekspert

 

Jak reaguje kurs euro na dane z europejskich gospodarek? 

Kurs EUR/USD znajduje się w okolicach 1,0845. Rynek i inwestorzy przygotowują się na dane dotyczące zatrudnienia w USA, które zostaną dziś opublikowane. 

Reklama

 

Notowania EUR/USD - YTD

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: TradingView 

Czytaj więcej