Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jastrzębi komentarz członka FOMC wsparł dolara (USD). Złoty (PLN) jednak nie dał się ruszyć

|
selectedselectedselected
Jastrzębi komentarz członka FOMC wsparł dolara (USD). Złoty (PLN) jednak nie dał się ruszyć
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rodzimy dług zyskiwał wczoraj na wartości. Pozytywne impulsy dla krajowych obligacji napływały z Bunda, gdzie dochodowość również spadała. Jednocześnie przecena z końca ub. tyg. mogła dla części rynku stać się argumentem do zajęcia długich pozycji na rodzimym FI. Ostatecznie krzywa SPW przesunęła się równolegle w dół o 7 pb. do odpowiednio 5,16% (2Y), 5,38% (5Y) oraz 5,49% (10Y). Stawki IRS spadły nieco mocniej na środku i końcu krzywej (o ok. 9 pb.), co nieco podniosło marże ASW (o 2 pb. do 50 pb.).

Poranne dane o sprzedaży detalicznej z Niemiec mogą wspierać Bunda. Z drugiej strony oceniamy, że po południu może pojawić się presja na UST ze względu na szerszą ocenę jastrzębiego wstąpienie Ch. Wallera. W rezultacie nie wykluczamy negatywnych sygnałów z rynków bazowych w drugiej części sesji i przez to widzimy ryzyko powrotu 10Y SPW powyżej poziomu 5,50%.

 

EURUSD blisko 1,0800

Przy ograniczonych impulsach makro przez większość sesji wycena euro do dolara poruszała się w przedziale 1,0820-1,0840. Zamknięcie na parze wypadło jednak nieco niżej. To wynik jastrzębich komentarzy ze strony Ch. Wallera (więcej w akapicie o bazowym FI). Ostatecznie EURUSD przesunął się w dół o 0,2% do 1,0810.

Podczas notowań w Azji para delikatnie odrabiała straty, ale słaby odczyt sprzedaży detalicznej z Niemiec przecenił euro i jego relacja do dolara kształtuje się w pobliżu poziomu 1,0800 podczas pierwszych europejskich kwotowań. Oceniamy, że może pojawić się presja na umocnienie dolara i kontynuację spadku EURUSD przy szerszej analizie wczorajszego wystąpienia Wallera podczas amerykańskiej sesji oraz obawach o relatywnie wysoki odczyt PCE w piątek.

Reklama

 

Zobacz także: Kurs złotego (PLN) w oczekiwaniu na publikację danych inflacyjnych. Jak zareaguje polska waluta?

 

Złoty pozostaje stabilny

Krajowa waluta pozostawała wczoraj w wąskim przedziale wahań. Na starcie notowań w USA można było zaobserwować jej marginalne osłabienie (test 4,32 zł za euro), ale ostatecznie EURPLN zamknął środowy handel na 4,3150 (0,1%).

Wydarzenia z minionych godzin (jastrzębi Waller, słabe dane o sprzedaży detalicznej z Niemiec) sugerują, że złoty może być pod delikatną presją w kolejnych godzinach. W związku z tym oceniamy, że EURPLN w czwartek będzie prawdopodobnie kwotowany w zakresie 4,31-4,33 z podwyższonym ryzkiem przetestowania górnego ograniczenia przedziału zmienności.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama