Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

HICP strefa euro

Wstępna inflacja HICP (r/r) w strefie euro wyniosła 5,3% w lipcu, tym samym odczyt jest w pełni zgodny z prognozami. W porównaniu z czerwcowymi odczytami inflacji HICP możemy mówić o nieznacznej poprawie sytuacji inflacyjnej. Powyższe dane wpłynęły na umocnienie euro, kurs EUR/USD, od początku dnia wzrósł o +0,14%.

 

  • Lipcowa inflacja HICP (r/r) w strefie euro, zgodnie z prognozami, wyniosła w lipcu 5,3%. W czerwcu HICP wyniosło 5,5%. Z kolei bazowa inflacja HICP w całej UE wyniosła 5,5% r/r, wobec prognozowanego 5,4%, co jest lekkim rozczarowaniem.
  • W ujęciu miesiąc do miesiąca (m/m) zarówno inflacja HICP jak i inflacja bazowa HICP zmalały o -0,1%.
  • Dane Eurostatu wskazują, że z najniższą inflacją w eurolandzie mieliśmy do czynienia w Belgii (1,6%), a najwyższą na Słowacji (10,2%).

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Wstępne odczyty za lipiec

Lipcowa inflacja HICP (r/r) dla strefy euro wyniosła 5,3%, co było zgodne z oczekiwaniami rynków. Miesiąc temu, w czerwcu, odczyt wskazał 5,5%, tym samym możemy zauważyć spadek o 0,2 punktu procentowego, co świadczy o powolnej tendencji dezinflacyjnej.

Z kolei inflacja bazowa HICP (r/r) w lipcu wyniosła 5,5%, co było odczytem identycznym jak czerwcowy. Stagnacja w tym wskaźniku nieznacznie rozczarowała rynki, które oczekiwały spadku inflacji bazowej HICP O 0,1%.

W ujęciu m/m, zarówno wskaźnik HICP jak i inflacja bazowa HICP wskazały spadek o -0,1%. Możemy mówić o pozytywnej zmianie wobec czerwca, gdzie inflacja HICP w ujęciu miesięcznym wzrosła  o kolejno 0,3% oraz 0,4%.

Reklama

 

 

W lipcu w UE inflację najbardziej napędzała żywność, wraz z alkoholami i tytoniem. W tym sektorze inflacja wyniosła 10,8%, co jest poprawą względem zeszłego miesiąca, czerwcowa inflacja w tym sektorze wyniosła 11,6%.

Dwa inne sektory, w których inflacja jest najdotkliwsza to niezmiennie sektor usług, gdzie inflacja względem czerwca wzrosła o 0,2 punktu procentowego (lipcowy odczyt wskazał 5,6%, gdy czerwcowy 5,4%), oraz towary przemysłowe nieenergetyczne gdzie inflacja wyniosła 5,0%, co świadczy o dezinflacji w tym sektorze. Ostatni odczyt wskazał 5,5%.

Reklama

Podobnie jak w czerwcu możemy zauważyć spadające ceny cen energii, które do niedawna były głównym czynnikiem inflacyjnym w strefie euro. Wg. danych Eurostatu ceny energii w strefie euro spadły o -6,1%, co jest większym spadkiem niż czerwcowy, gdy ceny energii spadły o  -5,6%.

Zobacz również: Inflacja w Polsce nie odpuszcza, nawet mimo wakacji. Znamy najnowsze dane GUS

 

 

Składowe lipcowej inflacji w UE

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Eurostat

Reklama

 

 

PKB pozytywnym zaskoczeniem?

Wraz z danymi inflacyjnymi Eurostat upublicznił dane dot. PKB Unii Europejskiej. PKB, w ujęciu kwartalnym, wzrosło o 0,3%; z kolei w ujęciu rocznym 0,6%. Tym samym okazały się lepsze niż prognozy, które zakładały, że PKB (k/k) wzrośnie o 0,2%, a w ujęciu m/m o 0,5%. Mimo tego, że lipcowe PKB r/r znalazło się powyżej oczekiwań, to jednak w porównaniu z poprzednim odczytem, który wyniósł 1%,  mówimy o zdecydowanym spadku.

 

Reklama

 

Dzisiejsza publikacja danych z eurolandu wpłynęła na kurs euro, który umocnił się względem dolara. Na kursie EUR/USD możemy zauważyć odbicie euro, które od początku dnia dzisiejszego wzrosło o +0,14%. Aktualny kurs walutowy na parze euro do dolara amerykańskiego wynosi ponad 1,1035.

Zobacz również: To będzie ważny tydzień na rynku walutowym! Kurs dolara (USD), funta (GBP), euro (EUR) będą reagować na te wydarzenia

 

Kurs EUR/USD (godzina 12:27)

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: stooq.pl

Czytaj więcej

Artykuły związane z HICP strefa euro