Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

General Motors

Na amerykańskim rynku sezon wyników nadal trwa. W tym tygodniu wyniki kwartalne zaprezentowały m. in. Alphabet, Walt Disney, Twitter, Nokia, Uber oraz spółki z branży motoryzacyjnej z wieloletnią tradycją.

 

Minął kolejny tydzień wyników amerykańskich spółek. 3 lutego w poniedziałek po sesji swe wyniki kwartalne przedstawił Alphabet – macierzysta spółka Google. Przychody wyniosły 46,08 mld USD wobec 39,28 mld USD przed rokiem, co stanowi wzrost o 17% rok do roku. Okazały się one jednak niższe od szacunków analityków z Wall Street, którzy oczekiwali przychodów na poziomie 46,94 mld USD. Zysk na akcję natomiast przewyższył oczekiwania analityków i wyniósł 15,35 USD wobec spodziewanych 12,53 USD. Był także wyższy niż przed rokiem, kiedy wyniósł 12,77 USD. Spółka ma nowego CEO, którym został Sundar Pichai.

https://www.fxmag.pl/artykul/alphabet-z-wynikami-kwartalnymi-przychody-google-z-reklam-rosna-a-kurs-akcji-w-dol

Reklama

4 lutego we wtorek swe wyniki opublikowała spółka Walt Disney. W czwartym kwartale przychody wyniosły 20,86 mld USD wobec 15,30 mld USD przed rokiem, co stanowi wzrost o 36% rok do roku. Osiągnięte przez spółkę przychody okazały się też wyższe od oczekiwań analityków na poziomie 20,79 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 1,53 USD wobec 1,84 USD przed rokiem. Chociaż osiągnięty zysk był niższy niż rok wcześniej, przewyższył jednak konsensus analityków na poziomie 1,44 USD na akcję. Najistotniejszym wydarzeniem dla spółki w ostatnim kwartale było uruchomienie platformy streamingowej Disney+, która ma obecnie 26,5 mln abonentów.

https://www.fxmag.pl/artykul/disney-z-wynikami-za-iv-kwartal-2019-r-basniowa-spolka-coraz-wieksza-konkurencja

W tym samym dniu wyniki za IV kwartał przedstawiły dwie znane spółki z branży motoryzacyjnej – Ferrari i Ford. Spółka Ferrari uzyskała przychody na poziomie 1,03 mld USD. Były one wyższe o 6,5% niż przed rokiem. Przewyższyły także oczekiwania analityków, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 1,02 mld USD. Zysk na akcję okazał się niższy o 12% niż przed rokiem i wyniósł 1 USD. Okazał się też nieco niższy od oczekiwań analityków na poziomie 1,02 USD.

Ford osiągnął przychody na poziomie 36,67 mld USD wobec spodziewanych 36,79 mld USD. Czwarty kwartał zakończył się dla spółki stratą netto  wysokości 1,67 mld USD, co przekłada się na 0,42 USD straty na akcję. Przy wyłączeniu niektórych pozycji spółka osiągnęła skorygowany zysk na akcję w wysokości 0,12 USD. Był to niższy wynik niż spodziewali się analitycy, którzy oczekiwali zysku na akcję na poziomie 17 centów. W czwartym kwartale sprzedaż samochodów spadła o 1,3% w USA, o 14,7% w Chinach i o 0,3% w Europie. Spółka przedstawiła prognozę na cały 2020 rok. Oczekuje zysku na akcję w przedziale 0,94 – 1,20 USD. Prognozy analityków zakładały w 2020 r. zysk na akcję na poziomie 1,21 USD.

5 lutego w środę swe wyniki kwartalne przedstawiła kolejna spółka motoryzacyjna - General Motors. Przychody spadły o 20% rok do roku do poziomu 30,8 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 5 centów wobec 1,43 USD przed rokiem. Wynik ten jednak i tak był lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 1 centa. Na wyniki spółki wpłynęły przede wszystkim koszty restrukturyzacyjne oraz 40-dniowy strajk pracowniczy w USA w okresie od 15 września do 25 października. Koszty strajku zostały wycenione na 3,8 – 4 mld USD. Był to najdłuższy strajk w historii spółki od 1970 r.

Reklama

General Motors przedstawił prognozę na 2020 rok. Spodziewa się zysku na akcję w przedziale 5,75 – 6,25 USD wobec szacunków analityków na poziomie 6,23 USD na akcję.

6 lutego w czwartek  przyszła kolej na wyniki spółki Fiat Chrysler Automobiles. Włosko-amerykański producent samochodów w czwartym kwartale uzyskał przychody w wysokości 29,64 mld euro wobec 29,47 mld euro. Zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 2,12 mld euro wobec 1,83 mld euro rok wcześniej. Spółka osiągnęła zysk netto na poziomie 1,58 mld euro wobec 1,17 mld euro przed rokiem. Zysk na akcję wyniósł 1 euro wobec 0,74 euro rok wcześniej. Osiągnięte wyniki były zgodne z oczekiwaniami analityków. Do poprawy wyników przyczyniła się przede wszystkim mocna pozycja firmy w Ameryce Północnej i Południowej. Pod koniec roku informowano o podpisaniu umowy fuzji FCA z francuską grupą PSA, będącą właścicielem m. in. marek Peugeot, Citroen i Opel, aby stać się czwartym największym na świecie producentem samochodów.

W tym samym dniu swe wyniki zaprezentowała też znana spółka z branży mediów społecznościowych – Twitter. W czwartym kwartale przychody wyniosły 1,01 mld USD i były wyższe o 11% niż przed rokiem. Był to pierwszy w historii spółki kwartał, kiedy przychody przekroczyły okrągły poziom 1 miliarda USD. Przewyższyły one także oczekiwania analityków na poziomie 996,7 mln USD. Zysk na akcję natomiast był niższy niż przed rokiem i wyniósł 15 centów wobec 33 centów rok wcześniej. Okazał się też niższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję w przedziale 0,19 – 0,29 USD. Inwestorów ucieszyła jednak informacja o wyższej liczbie użytkowników niż oczekiwali analitycy.

https://www.fxmag.pl/artykul/twitter-z-rekordowymi-przychodami-w-iv-kwartale-2019-r-akcje-spolki-w-gore

W czwartek wyniki kwartalne przedstawiła też spółka Uber Technologies. W czwartym kwartale przychody wyniosły 4 mld USD i były wyższe o 37% niż przed rokiem, a w całym 2019 r. osiągnęły poziom 12,9 mld USD, co stanowi wzrost o 25%. Czwarty kwartał zakończył się stratą netto w wysokości 1,1 mld USD. W całym 2019 r. strata netto wyniosła 8,5 mld USD, osiągając rekordowy poziom. Dla porównania w 2018 r. strata wyniosła 1,8 mld USD. W czwartym kwartale strata na akcję wyniosła 64 centy, co było i tak nieco lepszym wynikiem niż szacunki analityków na poziomie 67-68 centów. Inwestorów ucieszyła jednak wiadomość, ze spółka spodziewa się osiągnięcia rentowności wcześniej niż oczekiwano. Spółka ma nadzieję, że 2021 rok będzie pierwszym rokiem zakończonym zyskiem, a jak dobrze pójdzie, to zysk będzie już osiągnięty w czwartym kwartale 2020 r.

Reklama

https://www.fxmag.pl/artykul/uber-z-rekordowa-strata-w-2019-r-i-obietnica-szybszych-zyskow

Również w tym dniu swe wyniki opublikowała znana spółka z branży telekomunikacyjnej – Nokia, notowana na giełdach w Helsinkach i w Nowym Jorku. W czwartym kwartale zysk na akcję wyniósł 0,15 euro wobec 0,13 euro rok wcześniej. Był to lepszy wynik niż szacunki analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję w wysokości 0,13 euro. Poza tym nie było niespodzianek. Spółka powtórzyła swą prognozę na 2020 rok zysku na akcję w przedziale od 0,20 euro do 0,30 euro. Nokia nie planuje dywidendy za 2019 rok ze względu na inwestycje w sieć 5G.

https://www.fxmag.pl/artykul/apple-amazon-tesla-coca-cola-mc-donalds-visa-exxon-mobil-chevron-podsumowanie-tygodnia-na-wall-street

Czytaj więcej